سناریوی تلخ برای سرخ‌ها در لیگ برتر!

یکی از قوانین یوفا ممکن است مانع از حضور لیورپول در فصل آینده لیگ قهرمانان بشود.

آرسنال و منچسترسیتی به عنوان دو تیم اصلی کورس قهرمانی لیگ برتر، حضورشان در فصل آینده لیگ قهرمانان را قطعی کرده‌اند. اما دو رتبه بعدی شرایط قطعی‌ای ندارد و چندین تیم از جمله منچستریونایتد، لیورپول، تاتنهام و نیوکسل برای به دست آوردن این رتبه‌ها در حال مبارزه هستند.

منچستریونایتد این هفته با توجه به تساوی تاتنهام مقابل ساوتهمپتون به رتبه سوم جدول صعود کرد. لیورپول در حال حاضر در رتبه ششم جدول قرار دارد اما فاصله‌اش با یونایتد ۸ امتیاز است و با توجه به تعداد بازی‌های باقی‌مانده نمی‌توان با قطعیت از مشخص شدن دو سهمیه سوم و چهارم لیگ قهرمانان صحبت کرد.

اما نکته جالب این است که لیورپول، تاتنهام و نیوکسل حتی اگر موفق بشوند این فصل را با قرار گرفتن در رتبه چهارم جدول به پایان برسانند ممکن است نتوانند فصل آینده به لیگ قهرمانان راه یابند. علت این است که بر اساس قوانین یوفا از هر کشور در هر فصل حداکثر ۵ تیم می‌توانند در چمپیونزلیگ حضور داشته باشند.

 

خیلی‌ها گمان می‌کنند در انگلیس تنها راه صعود به لیگ قهرمانان کسب یکی از چهار رتبه اول جدول لیگ برتر است اما در واقع راه‌های دیگری هم برای کسب سهمیه وجود دارد. قهرمانی در فصل جاری چمپیونزلیگ سهمیه اتوماتیکی در اختیار تیم قهرمان می‌گذارد و قهرمانی در لیگ اروپا هم سهمیه مشابهی خواهد داشت.

یونایتد در حال حاضر برای قهرمانی در لیگ اروپا شانس دارد و روی کاغذ اگر دو تیمی در لیگ قهرمانان (چلسی) و لیگ اروپا (منچستریونایتد) به قهرمانی برسند که در پایان فصل در رتبه‌های اول تا چهارم لیگ برتر حضور نداشته باشند این احتمال وجود دارد که لیورپول، تاتنهام و نیوکسل حتی در صورت کسب رتبه چهارم نتواند به فصل آینده چمپیونزلیگ راه پیدا کنند.