۲۲:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۷

ورزشی

زمین فوتبال چند متر است

زمین فوتبال سطح بازی فوتبال است، اندازه‌ها و جزئیات آن در قانون شماره ۱ بازی فوتبال آمده‌است. با توجه به اینکه مقررات فوتبال در انگلستان شکل گرفته‌است، اندازه زمین فوتبال هم در واحدهای امپریال بیان شده‌است و در قوانین مسابقه نیز معادل‌های متریک آن نیامده است، استفاده از واحدهای اندازه‌گیری به‌طور سنتی حتی در خارج از بریتانیا نیز مرسوم است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، زمین فوتبال که یک طول و عرض مشخصی دارد برای خیلی از افراد این مقدار سوال شده است. زمین فوتبال یک محیطی برای ورزشکاران عزیز میباشد که با ورود به آن میتوانند هواداران زیادی را خوشحال کنند. زمین فوتبال مخصوص تمامی افراد میباشد و برای ورود به آن فقط کافیست کمی این ورزش را بلد باشی. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر درباره زمین فوتبال اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ابعاد زمین فوتبال؛ طول و عرض استاندارد زمین فوتبال چند متر است؟

طبق قوانین و مقررات فوتبال فیفا، طول زمین فوتبال برای بازی های بین المللی باید طولی بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ متر و عرضی بین ۶۴ تا ۷۵ متر داشته باشد. برای بازی های داخلی هم طول و عرض آن باید به ترتیب ۹۰ تا ۱۲۰ متر و ۴۵ تا ۹۰ متر باشد. همچنین تحت هیچ شرایطی نباید  مربعی انتخاب شود.

ابعاد زمین فوتبال در قسمت های مختلف چقدر باید باشد؟

دروازه: فاصله دو تیرک عمودی دروازه از هم باید ۷.۳۲ متر باشد. همچنین ارتفاع دروازه می بایست برابر ۲.۴۴ متر در نظر گرفته شود.
محوطه گل: محوطه گل یک مستطیل کوچک در جلوی دروازه است. فاصله محوطه گل از هر یک از تیرک های عمودی دروازه هم در راستای طول زمین و هم در راستای عرض زمین برابر با ۵.۵ متر است.
محوطه جریمه: محوطه جریمه یک مستطیل بزرگ در جلوی دروازه است. فاصله محوطه جریمه از هر یک از تیرک های عمودی دروازه هم در راستای طول زمین و هم در راستای عرض زمین برابر با ۱۶.۵ متر است.
دایره وسط زمین: دایره وسط زمین شعاعی برابر با ۹.۱۵ متر دارد.

زمین فوتبال

زمین فوتبال

 

بسیاری از مشتریان برای ساخت زمین چمن مصنوعی مناسب برای فوتبال عنوان می‌کنند؛ طول و یا عرض زمین زمین در اختیار ما در اندازه استاندارد نیست. در پاسخ به این پرسش فیفا می‌گوید طول یک زمین فوتبال بهتر است بین ۹۰ تا ۱۲۰ متر باشد به این معنا که اگر محدودیت ۱۲۰ متر دارید می‌توانید تا ۹۰ متر هم طول آن را داشته‌باشید و در بخش عرضی هم این میزان عرض می‌تواند از ۴۵ متر تا ۹۰ متر برای ساخت ان به‌حساب آید.

با توجه به اعداد اعلام شده مساحت یک زمین فوتبال از ۴۰۵۰ متر مربع تا ۱۰۸۰۰ مترمربع می‌تواند متغیر باشد اما نکته حائز اهمیت رعایت تناسب در ان  است که بر همین اساس طول و عرض آن را باید با عدد تناسبی ۵۴٫۱ در نظر گرفت. بر همین اساس و به‌طور مثال اگر عرض  آن ۵۵ متر باشد با احتساب عدد تناسبی میزان طول آن باید ۸۵ متر در نظر گرفته شود.

البته استثنا هم برای اعداد عرضی بالا وجود دارد چرا که اگر عرض زمین ۹۰ متر باشد نمی‌توان طول زمین را بیشتر از ۱۲۰ متر در نظر گرفت. در مورد ابعاد خط‌کشی نیز باید گفت که ابعاد محوطه جریمه ارتباطی به سایر اندازه‌های زمین ندارد و در هر شرایطی دارای یک اندازه ثابت است.

منطقه دفاع در زمین فوتبال

منطقه دفاع در ان همان‌طور که از نام آن کاملاً مشخص است به منطقه‌ای می‌گویند که به‌منظور محافظت از دروازه تعریف می‌شود. بازیکنان در این منطقه حکم یک نگهبان چهره به چهره و به‌اصطلاح مارک کردن افراد را بر عهده‌دارند. لازم به ذکر است هافبک‌های میانی نیز در این منطقه نقشی اساسی ایفا خواهند کرد.

منطقه حمله در زمین فوتبال

منطقه حمله در فوتبال درواقع به‌عنوان منطقه مهاجمین نیز شناخته می‌شود. هدف از گروه رقیب ایفای نقش مؤثر در منطقه حمله بوده که بتواند به اهداف خود در به ثمر رساندن گل برسند. این محوطه از حساس‌ترین بخش‌های ابعاد ان خواهد بود. اگر یارگیری در این منطقه توسط تیم حریف به‌درستی انجام نشود شرط پیروزی بسیار کمرنگ می‌شود.

<h2>منطقه یک‌سوم میانی

یک‌سوم میانی را در آن به‌عنوان یک منطقه بازی‌ساز نیز نام می‌برند. مربیان ورزشی همواره درصدد هستند تا فن و تاکتیک‌های خود را بر روی بازیکنان در این منطقه اجرایی کنند. لازم به ذکر است نقاط استراتژیک یک بازی و جنب‌وجوش بازیکنان در این منطقه بیش از دو منطقه حمله و دفاعی است.

نحوه خط کشی زمین فوتبال

در ابتدای خط کشی زمین فوتبال، اول محل قرارگیری دروازه را مشخص می کنیم. همچنین برای تعیین محل قرارگیری دروازه، در ابتدا باید میانه خط عرضی را مشخص کنیم و سپس از نقطه میانه روی خط عرضی، به هردو طرف فاصله ای به طول ۳.۶۶ متر جدا کنیم که در کل فاصله ای به طول ۷.۳۲ متر حاصل شود.

این فاصله طول دروازه زمین فوتبال است. فاصله درون تیر دروازه با یکدیگر ۷.۳۲ متر است. محوطه دروازه بر روی خط عرضی از درون تیرک دروازه به فاصله ۵.۵ متر به سمت حاشیه های زمین جدا شده و به همین فاصله خط ۵.۵ متری بر نقاط حاصل شده عمود می شود. بعد از آن با خطی موازی با خط عرضی این دو بخش به هم متصل می شوند. به این محوطه، محوطه دروازه می گویند. عرض خط ها جزئی از درون محوطه دروازه محسوب می شود.

میزان حریم‌ها در زمین فوتبال چگونه در نظر و اندازه‌گیری می‌شود؟

با توجه به اینکه بازیکنان فوتبال قبل از شروع مسابقه نیاز به گرم کردن دارند. کناره‌های زمین و پشت دروازه‌ها فضاهای مناسبی برای این منظور هستند. ضمن اینکه فضای حریم‌ها و همچنین پشت دروازه‌ها می‌تواند موجب افزایش ایمنی در انجام بازی شود. در صورتی که میزان حریم‌های در نظر گرفته شده به میزان کافی نباشد ممکن است بازیکنان در حین انجام بازی و در قسمت کناره‌های زمین دچار تنش شده از سطح چمن مصنوعی خارجی شوند از این رو توجه مناسب به تناسب در میزان حریم‌های درنظرگرفته شده امری ضروری به‌شمار می‌رود.

فضاهای در نظر گرفته شده برای حریم‌های گاهی به قدری بزرگ است که از آن می‌توان برای بازی فوتبال گل‌کوچک در نظر گرفته شوند. به‌عنوان مثال در وزرشگاه شهید کشوری واقع در بزرگراه حقانی تقاطع همت از فضای پشت دروازه‌ها به‌منظور انجام بازی‌های تمرینی استفاده می‌شود.

پروژه نصب و اجرای چمن مصنوعی توسط تیم اجرایی چمنزار در مدرسه علی بن موسی‌الرضا در رباط کریم به مساحت کلی ۱۰۴۴۰ مترمربع انجام شد، خط کشی این مستطیل سبز رنگ نیز در حدود ۷۵۰۰ مترمربع است. این ابعاد اضافه، به دو پشت دروازه تقسیم شدند. میزان ابعاد در نظر گرفته شده در پشت دروازه‌ها حدود ۱۳۵۰ مترمربع است. از این رو و با توجه به شرایط محیط و ابعاد بالای زمین، گروه چمنزار تصمیم گرفت تا این فضا را نیز با چمن مصنوعی پوشش دهد. این پروژه یکی از پنج پروژه زمین فوتبالی استاندارد در کشور به‌شمار می‌رود.

ابعاد زمین مینی فوتبال

یکی از پر مصرف ترین کاربردهای چمن مصنوعی فوتبالی استفاده در زمین های مینی فوتبال است. زیرا این دسته از زمین ها به وفور در جای تا جای شهر و مکان های ورزشی عمومی و خصوصی دایر شده اند و مورد استفاده قرار می گیرند.

حال این سوال مطرح می شود که ابعاد این دسته از زمین ها در چه بازه مساحتی قرار می گیرد. ما در این مقاله به تفکیک به شما در مورد ابعاد زمین های مینی فوتبال خواهیم گفت تا بتوانید برای زمین خود استاندارد را رعایت کنید.
آیا زمین مینی فوتبال ابعاد استانداردی دارد؟

پاسخ خیر است. زمین مینی فوتبال بر خلاف زمین فوتبال از استاندارد ابعادی مشخصی پیروی نمی کند زیرا این ابعاد می تواند کاملا به عرض زمین شما و دیگر متغییرها وابسته باشد. اما با این حال ۳ سایز تعریف شده برای زمین مینی فوتبال را می توانید در نظر بگیرید که بسیار نزدیک به استاندارد طول به عرض زمین فوتبال می باشد و اکثر زمین های مینی فوتبال مطابق با این ابعاد طراحی و ساخت می شوند.

سایز ۴۰ متر در ۲۰ متر (۸۰۰ مترمربع)
سایز ۴۵ متر در ۲۵ متر (۱۱۲۵ مترمربع)
سایز ۵۰ متر در ۳۰ متر (۱۵۰۰ مترمربع)

یکی از بهترین ابعاد قابل اجرا ۵۰ متر در ۳۰ متر می باشد که مساحتی معادل ۱۵۰۰ مترمربع را ایجاد می کند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط