۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷

دولت به جای امتیازدهی به تولیدکننده، به واردکنندگان رانت می دهد

رئیس مرکز ارزیابی تحقق سیاست‌های کلی نظام گفت: اگر دولت آمد به یک بنگاه اقتصادی یا افراد خاصی امتیاز خاصی داد که منجر به افزایش سود آن بنگاه یا واردات در حوزه خاصی شد این حتماً رانت است. به گزارش خبرگزاری مهر، سید یاسر جبرائیلی شب گذشته د...

دولت به جای امتیازدهی به تولیدکننده، به واردکنندگان رانت می دهد
دولت به جای امتیازدهی به تولیدکننده، به واردکنندگان رانت می دهد

رئیس مرکز ارزیابی تحقق سیاست‌های کلی نظام گفت: اگر دولت آمد به یک بنگاه اقتصادی یا افراد خاصی امتیاز خاصی داد که منجر به افزایش سود آن بنگاه یا واردات در حوزه خاصی شد این حتماً رانت است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید یاسر جبرائیلی شب گذشته در برنامه «بدون توقف» شبکه سه سیما، با اشاره به اینکه فصل دوم انقلاب فصل ثمردهی انقلاب از حیث نیروی انسانی در ساختار جمهوری اسلامی است، یادآور شد: یعنی الان جوانان تربیت‌یافته همین مرزوبوم و نظام هستند که به ثمردهی رسیدند و باید بیایند ایده‌ها را اجرا کنند و مشکلات را حل کنند.

جبرائیلی در خصوص اعطای رانت به افراد خاص گفت: اگر دولت آمد به یک بنگاه اقتصادی یا افراد خاصی امتیاز خاصی داد که منجر به افزایش سود آن بنگاه یا واردات در حوزه خاصی شد این حتماً رانت است که در این دولت هم در حوزه واردات فراوان داشتیم، اما اگر شما یک بنگاه اقتصادی هستید که ایده‌ای برای مثلاً تولید واکسن دارید و دولت امتیاز می‌دهد که تکلیفی در ازای آن انجام دهید و مشکلی از مشکلات کشور حل کنید و بین منافع بخش خصوصی و انتفاع ملی گره زد اینجا یک رابطه‌ای بین انتفاع شما و حل مشکلی از کشور وجود دارد و این دیگر اسمش رانت نیست.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه دولت جوان حزب‌اللهی قرار است بیاید که همین مشکلات را حل کند، عنوان کرد: اینکه حضرت آقا می‌فرمایند دولت جوان حزب‌اللهی و بیانیه گام دوم در همین راستاست، جوانانی که جوانان گام دومی هستید، فصل دوم انقلاب فصل ثمردهی انقلاب اسلامی از حیث نیروی انسانی در ساختار جمهوری اسلامی است، یعنی الان جوانان تربیت‌یافته همین مرزوبوم و نظام هستند که به ثمردهی رسیدند و باید بیایند ایده‌ها را اجرا کنند و مشکلات را حل کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: تصور غالب این است که کره جنوبی با بازار آزاد رشد کرده، اما در واقع آنها با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و حمایت از تولید داخل به این پیشرفت رسیدند، آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها به شدت از تولید داخل حمایت کردند و زمانی که به قدرت رقابت رسیدند گفتند تجارت آزاد، اما هرجا دیدند از رقابت آسیب می‌بینند دوباره به حمایت‌گرایی برگشتند.

جبرائیلی در پاسخ به این سوال که «راهکار شما امروز برای حل مشکلات اقتصادی چیست» افزود: مثلاً در حوزه مسکن ۶۰۰ درصد در این دولت افزایش قیمت داشتیم، مسأله مسکن هم به تحریم ربط دارد؟ الان مسئله مسکن ناشی از طرز تفکر است، وقتی طرح عظیمی مثل مسکن مهر شروع می‌شود به جای اینکه آسیب‌شناسی شده، معضلات آن برطرف شده و توسعه یابد، می‌گویند طرح مزخرفی است و آقای روحانی می‌گوید وظیفه دولت این است که ببیند این ساخت و سازها چهره شهر را زشت نکند، وقتی تفکر این است که وظیفه دولت را از تهیه مسکن مردم به زیباسازی تقلیل دهید معلوم است که اوضاع چنین می‌شود.

این محقق اقتصاد سیاسی تأکید کرد: وظیفه دولت این است که در آنچه که مربوط به معیشت مردم و پیشرفت کشور است نقش حامی، هادی و ناظر داشته باشد، وظیفه دولت این است که قیمت زمین را برای مردم صفر کند، همان‌طور که در طرح مسکن مهر کرد.

وی ادامه داد مثالی می‌زنم تا ببینید حاکم شدن یک تفکر غلط تا چه حد باعث می‌شود که اقتصاد ضربه بخورد؛ قبل از اینکه تحریم شویم دو گونه صادرات داشتیم نفتی و غیرنفتی، ۷۰ درصد صادرات غیرنفتی ما مواد پتروشیمی، پایه نفتی و نیمه خام است یعنی منابع کشور را صادر می‌کنیم و صادرات صنعتی ما هم ۱۰ درصد است، ما نفت را صادر می‌کردیم و ارز حاصل از آن را در اختیار واردکنندگان قرار می‌دادیم تا کالا وارد کنند و ارز حاصل از صادرات غیرنفتی هم صرف واردات قاچاق یا صرف خرید ملک در خارج یا صرف خوشگذرانی می‌شد.

جبرائیلی با طرح این پرسش که آیا کشوری که در جنگ اقتصادی است این طور باید با منابع ارزی‌اش برخورد کند؟، گفت: آیا قدرت خرید خارجی که ارز کسب می‌کند برای صادرکننده است؟، مگر صادرکننده پول مالیات زیرساخت و مواد اولیه را به دلار داده که ارز برای آن باشد، اینکه از کره جنوبی مثال می‌زنیم همین است که به غرب نگاه کرد چیزهای خوب را گرفت و چیزهای بد آن را کنار گذاشت، آمریکا یک سری تجویزهایی به آنها کرد آنها هم نپذیرفتند، حتی آمریکا تا مرز تحریم کره جنوبی رفت و آن را تحریم تسلیحاتی کرد و کره جنوبی رفت سراغ توسعه صنایعش که شرکت‌های بزرگ هم برای اینکه دستاورد بزرگی حاصل کنند در خدمت دولت قرار گرفتند.

رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه بیان کرد: در حالی که ما همه چیز را به امان خدا ول کردیم، نتیجه این شد که زمانی که در فروش نفت دچار مشکل شدیم در تأمین ارز در داخل کشور هم بحران ایجاد شد.

وی در ادامه در پاسخ به این مطلب که در کشور به جای حمایت از تولیدکننده با آن برخورد چکشی می‌شود، یادآور شد: نقش حمایتی دولت یعنی اینکه در ازای هدایتی که از تولیدکننده می‌کنی از او حمایت کنی و در ازای حمایتی که می‌کنی نظارت کنی، اما ما آن‌قدر که بر تولیدکننده فشار می‌آوریم با واردکننده هیچ کاری نداریم، یعنی اگر شما بروید در کار واردات و دلالی خیلی راحت‌تر از این است که وارد تولید شوید، سودت بیشتر و کارت هم راحت‌تر است.

جبرائیلی در پایان اظهار کرد: چون ما رابطه دولت و بخش خصوصی را درست تعریف نکردیم و کسی که در رأس دولت قرار گرفته فقط به فکر این است که روابط خارجی را خوب کنم تا کشور آباد شود، برجام باید بیاید تا آب خوردن مردم هم درست شود، آن چیزی که تقویت می‌شود دلالی و واردات است، این‌طور که تولیدکننده حمایت نمی‌شود معلوم است که این بلا بر سر تولیدکننده می‌آید.

مهر

مطالب مرتبط