اخبار اقتصادی

دسترسی به مسکن برای طبقات ضعیف‌تر جامعه سخت‌تر می‌شود و رقابت برای خرید یا اجاره یک مسکن مناسب، بیشتر می‌شود

شرایط بازار مسکن یکی از عوامل مهم در اقتصاد هر کشور است. وقتی اوضاع بازار مسکن وخیم می شود، قیمت‌های املاک افزایش پیدا می‌کنند، دسترسی به مسکن برای طبقات ضعیف‌تر جامعه سخت‌تر می‌شو

مسکن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،به نقل از زیر نویس شرایط بازار مسکن یکی از عوامل مهم در اقتصاد هر کشور است. وقتی اوضاع بازار خانه  وخیم می شود، قیمت‌های املاک افزایش پیدا می‌کنند، دسترسی به مسکن برای طبقات ضعیف‌تر جامعه سخت‌تر می‌شو…..برای اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید و همراه ما باشید.

دسترسی به مسکن برای طبقات ضعیف‌تر جامعه سخت‌تر می‌شود و رقابت برای خرید یا اجاره یک مسکن مناسب، بیشتر می‌شود

شرایط بازار مسکن یکی از عوامل مهم در اقتصاد هر کشور است. وقتی اوضاع بازار مسکن وخیم می شود، قیمت‌های املاک افزایش پیدا می‌کنند، دسترسی به خانه برای طبقات ضعیف‌تر جامعه سخت‌تر می‌شود و رقابت برای خرید یا اجاره یک خانه مناسب، بیشتر می‌شود. این وضعیت بازار خانه می‌تواند به فشارهای اجتماعی و اقتصادی نیز منجر شود و تأثیرات گسترده‌ای بر زندگی روزمره افراد داشته باشد.

مسکن

دسترسی به مسکن برای طبقات ضعیف‌تر جامعه سخت‌تر می‌شود و رقابت برای خرید یا اجاره یک مسکن مناسب، بیشتر می‌شود

بازار مسکن همچنان شرایط خوبی ندارد. قیمت‌ها در مسیر صعودی قرار دارند و این در حالی‌ است که تعداد معاملات از ابتدای سال ۱۴۰۳ کاهش چشمگیری پیدا کرده است. مردم دیگر توان اقتصادی برای خرید خانه ندارند و روند افزایشی قیمت‌ها در مقابل سرکوب دستمزدها، این شرایط را به سمت تاریک‌تری سوق می‌دهد.

در این میان، بازار اجاره شرایط مطلوبی ندارد و نرخ بالای اجاره‌بها بیش از پیش مردم را تحت فشار قرار داده است. اما تصویب قوانین جدید، مانند قانون ساماندهی بازار مسکن و اجاره، می‌تواند بازار مسکن را در شرایط مناسب‌تری قرار دهد؟

کسی حاضر نیست سرمایه خود را در بازار مسکن قفل کند

مجید گودرزی، کارشناس بازار مسکن، در خصوص وضعیت فعلی این بازار گفت: «بازار در رکود تورمی مزمنی قرار دارد. از سویی عوامل اصلی که می‌توانند بازار را به سمت رونق سوق دهند تقویت نشده‌اند. از سوی دیگر، اختلاف قیمت بین قیمت‌های پیشنهادی و درآمد مردم نیز به‌شدت بالاست.»

او افزود: «همچنین برای خرید سرمایه‌ای نیز تقاضا به صفر رسیده است، زیرا کسی حاضر نیست سرمایه خود را در بازار خانه قفل کند. بنابراین هیچ‌کدام از فاکتورهایی که می‌توانست باعث شود خانه‌هایی با قیمت بالاتر خرید و فروش شود تقویت نشده و قیمت‌ها در همین حد باقی مانده است.»

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: «اکنون این نگرانی وجود دارد، اتفاقی که در سال ۲۰۰۸ در خانه امریکا اتفاق افتاد، در ایران نیز تکرار شود؛ قیمت‌ها سقوط و بحرانی مالی را به کشور تحمیل کنند.»

دوره انتظار خانه‌دار شدن به ۱۰۰ سال رسید

گودرزی در خصوص منطق قیمت‌گذاری در بازار خانه توضیح داد: «اکنون هیچ منطقی در قیمت‌گذاری خانه وجود ندارد. طبیعتاً قیمت‌هایی که مبنای اقتصادی نداشته باشند منجر به تقاضای واقعی نیز نخواهند شد.»

او ادامه داد: «هرچند تعدادی آگهی صوری و معاملات کاذب سعی می‌کنند رونقی غیرواقعی را به این بازار تحمیل کنند، ولی متاسفانه شکاف زیادی وجود دارد و دوره انتظار خانه‌دار شدن به بیش از ۱۰۰ سال رسیده است.»

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : زیرنویس

مطالب مرتبط