۰۹:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

خبر فوری| رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام «افزایش سن بازنشستگی» را رد کرد!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، افزایش سن بازنشستگی که پیش از این با انتقادات زیادی از سوی کارکنان دولتی و غیر دولتی علی الخصوص کارگران همراه بود، روز گذشته هدف انتقادات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت و در جمع تشکل‌های کار...

خبر فوری| رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام «افزایش سن بازنشستگی» را رد کرد!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، افزایش سن بازنشستگی که پیش از این با انتقادات زیادی از سوی کارکنان دولتی و غیر دولتی علی الخصوص کارگران همراه بود، روز گذشته هدف انتقادات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت و در جمع تشکل‌های کارگری استان مازندران، سخنانی در مورد افزایش سن بازنشستگان بیان شد که در اندیشه معاصر به تفضیل به آن پرداخته ایم.

یک حقوقدان و عضو کانون وکلا، ضمن تشریح ابعاد مغایر با قانون مصوبه اخیر مجلس برای افزایش سن بازنشستگی در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه، تاکید کرد: این مصوبه با توافق و قراردادهای اولیه بیمه گذار و بیمه شونده، چه در نهادهای دولتی و چه در نهادهای شبه دولتی یا حتی غیردولتی مطابقت ندارد و عادلانه نیست و مسلما شورای نگهبان در این فقره باید این اقدام را خلاف قانون اساسی تلقی کند. با ذکر این جمله از این حقوقدان قبل از هر چیز خاطر نشان خواهیم کرد که رد یا قبول افزایش سن بازنشستگی فقط نظر شورای نگهبان را میطلبد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام لازمه بهبود معیشت کارگران را تعامل و پای کار آمدن تمام مسئولین و دستگاه ها دانست و ادامه داد: در جلسه تخصصی که با رئیس جمهور داشتیم تأمین کالا و نیاز های اولیه را برای قشر ضعیف جامعه پیش از آزادسازی قیمت ها مورد تاکید قرار دادیم که مورد توجه قرار نگرفت و امروز خیلی از اقلام ضروری از سبد معیشت کارگران خارج شده است.

وی افزود: در برنامه هفتم توسعه و سیاست های کلی سازمان تأمین اجتماعی که مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفت، موارد بسیار خوبی مطرح شد که بطور کامل عملی نشد، اما در برنامه هفتم توسعه این فرصت همچنان باقی است تا بخشی از دغدغه های قشر کارگری در آن گنجانده و رفع شود.

آیت الله لاریجانی از نمایندگان کارگری خواست پیشنهادات خود را به صورت مکتوب و کارشناسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه دهند تا برای گنجاندن آن در برنامه توسعه هفتم بررسی و چاره اندیشی شود.

این مقام مسئول با اشاره به طرح ساماندهی کارکنان شرکتی، افزود: برخی شرکت های واسطه بیش از ۳۰ درصد حقوق را می‌گیرند که این اصلا پذیرفتنی نیست، اما بار مالی که دولت مدعی است از اجرای آن متحمل می شود مربوط به تعهدی است که پس از بازنشستگی به آن وارد می شود و پس از ثبت قرارداد کار معین شرایط و انتظار طبیعی دیگری برای ارتقا شغلی ایجاد بوجود می آید که نیاز به بررسی بیشتر و تخصصی در این حوزه وجود دارد.

دراین دیدار ” نصرالله دریابیگی” ازفعالان جامعه کارگری و دبیراجرایی خانه کارگر استان مازندران گفت: نمایندگان جامعه کارگری امروز خدمت شما آمده اند تا مشکلات عدیده این قشر زحمتکش را به سمع و نظر حضرتعالی برسانند.

نصرالله دریابیگی افزود: متاسفانه دغدغه کارگران از بهبود معیشت به امکان انجام هزینه های کفن و دفن تقلیل پیدا کرد در حالیکه انتظار آنها از مسوولان بالا نیست و در قبال انجام کار سخت روزانه تامین حداقل های زندگی را مطالبه می کنند.

نایب رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی کشور گفت: متاسفانه مسوولان حوزه درمان نتوانسته اند انتظارات کارگران را برآورده کنند و چه در بحث هزینه های درمان اجتماعی و چه بیمه تکمیلی کارگران و بازنشستگان ضعف های عدیده ای وجود دارد.

وی اضافه کرد: در خصوص همسان سازی حقوق بازنشستگان کم کاری های زیادی صورت گرفته و برنامه های مصوب شده در مجلس و دولت در تضاد با منافع کارگران، فقرا و نیازمندان است، این در شأن جمهوری اسلامی نیست که امروز کارگران ساختمانی با این مشکلات به محضر شما حاضر شوند و چنین دغدغه های ابتدایی را مطرح نمایند و انتظار و درخواست ما از شما این است تا به داد کارگران برسید.

دریابیگی با اشاره به اعتراضات گسترده کارگران وبازنشستگان وتشکل های مختلف کارگری به مفاد لایحه برنامه هفتم توسعه گفت: روح این برنامه با عدالت اقتصادی و اجتماعی نمی خواند و آرامش کارگران را سلب نموده ازاین رو انتظار داریم شورای محترم نگهبان ومجمع تشخیص مصلحت نظام دراین راستا منافع ومصالح نظام وکارگران را مد نظرقرار دهند.

دریابیگی مراتب اعتراض شدید بازنشستگان تامین اجتماعی استان و۴ میلیون بازنشسته این سازمان درکشور ودهها میلیون کارگر شریف ایرانی به مصوبه مجلس درباره افزایش سن بازنشستگی را به حضرت آیت الله آملی لاریجانی ابلاغ کرد وگفت: این مصوبه تبعات فراوانی را برای جامعه داشته واگر ازسوی شورای نگهبان رد نشود؛ اعتراضات گسترده ای را در پی خواهد داشت.
او با انتقاد ازبرخی سیاست های اقتصادی دولت ازجمله حذف ارز ترجیحی وهدفمند کردن یارانه ها گفت: قرار بود سفره کارگران واقشار آسیب پذیر پررنگ شود اما متاسفانه نتیجه عکس داده وامروز کارگران وبازنشستگان با ماهی ۷۰ میلیون ریال وقشر بزرگی از بازنشستگان با حداقل ها صورتشان را با سیلی سرخ نگاه می دارند.

ابوطالب یحیایی عضو هیات اجرایی خانه کارگر استان مازندران هم در سخنان خود با اشاره به اهمیت جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام درنظام جمهوری اسلامی ایران گفت: اطمینان داریم نهادهای شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام منافع کارگرام را مطمح نظر قرار خواهند داد.

رئیس انجمن صنفی کارگری استان مازندران نیز یکی از معضلات این قشر را اصلاحیه ماده ۵ قانون دانست که در مجلس در چندین مرتبه معطل ماند و اصلاحیه های بعد از آن در دالان های مجلس و شورای نگهبان تصویب نشد .

سید هادی ساداتی افرود: بیمه نبودن ۲۲ هزار کارگر ساختمانی در استان مازندران یکی از دغدغه های اصلی این قشر است.

امرائی، رئیس انجمن صنفی شرکت های وزارت نیرو گفت: طرح ساماندهی نیروهای شرکتی دوبار در مجلس مصوب شد اما در شورای نگهبان رد شده و به مجلس بازگشت شده است، خواسته ما حذف شرکت واسطه قرارداد بین کارگر و دولت است و هیچ بار مالی به دولت اضافه نخواهد کرد.

خانم کهنسال عضو اتحادیه زنان کارگر مازندران نیز آرامش یک خانواده را نشأت گرفته از آرامش و مدیریت زنان دانست که متاسفانه زنان کارگر از مشکلات پنهان و آشکاری مواجه هستند

گلی پور مسئول انجمن صنفی کارگران منطقه سوادکوه هم به عنوان یکی ازسخنرانان به موضوع افزایش سن و سابقه بازنشستگی اشاره کرد و گفت: تصویب این قانون در مجلس به هیچ عنوان قابل پذیرش قشر کارگری نیست و مصوبه اخیر مجلس در این خصوص جای بحث بسیار دارد که نیاز است به آن پرداخته شود واین مصوبه در شورای نگهبان و با حمایت مجمع تشخیص مصلحت نظام رد شود.

امید ناظری از نمایندگان کارگری حاضر در جلسه حقوق پایین کارگران را مطابق با قانون ندانست و گفت: حقوق کارگران مطابق با ماده ۴۱ قانون باید با در نظر گرفتن هزینه سبد معیشت تعیین شود اما متأسفانه تعیین حقوق پایین برای کارگران جوابگوی زندگی و معیشت کارگران نیست، با توجه به تورم موجود حقوق ۷ میلیونی برای یک کارگر شرایط سختی را رقم زده است که رمق این قشر مولد را در به حرکت درآوردن چرخ تولید و اقتصاد کشور گرفته است.

در پایان، اندیشه معاصر راغب است نظر شما مخاطبان عزیز در مورد افزایش سن بازنشستگی را منتشر کند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار