۰۸:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱

خبر خوش رئیسی برای مددجویان بهزیستی | سورپرایز ویژه رئیس جمهور در راه است

رئیس جمهور در آیین واگذاری ۳۳ هزار و۸۶۳ واحد مسکونی به مدد جویان تحت پوشش کمیته امداد تصریح کرد: امروز بیش از ۳۳ هزار منزل تقدیم مددجویان می شود، تولید مسکن و بهره برداری از مسکن برای مدد جویان ۴۴ درصد افزایش داشته است.

خبر خوش رئیسی برای مددجویان بهزیستی | سورپرایز ویژه رئیس جمهور در راه است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در آیین واگذاری ۳۳ هزار و۸۶۳ واحد مسکونی به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد تصریح کرد: امروز بیش از ۳۳ هزار منزل تقدیم مددجویان می شود و این لحظه خوب و دلنشینی است. خانه و مسکن یکی از دغدغه های افراد فاقد مسکن است که مددجویان کمیته امداد نیز در این زمینه صاحب حق هستند.

وی ادامه داد: هزینه ای که مسکن در سبد خانواده دارد بالاترین هزینه است و تلاشی که توسط همه دستگاه ها برای خانه دار شدن مردم صورت میگیرد قابل تقدیر است و بدانند اجر بزرگ و پاداش عظیم نزد پروردگار دارند.

سازمان بهزیستی کشور عملیات واریز نخستین مرحله حق پرستاری معلولان شدید و معلولان آسیب نخاعی را آغاز کرد.
کمک هزینه حق پرستاری فروردین و اردیبهشت معلولان آسیب نخاعی به مبلغ ۲ میلیون و صد هزار تومان واریز شد.

همچنین حق پرستاری فروردین معلولان بسترگرای خانواده محور نیز به مبلغ ۲ میلیون و صد هزار تومان واریز شد و قرار است مبلغ اردیبهشت ماه نیز به زودی پرداخت خواهد شد.

گفتنی است؛ مابه‌التفاوت حق پرستاری فروردین سال ۱۴۰۲ به مبلغ ۶۰۰ هزار تومان به حساب معلولان آسیب نخاعی و بسترگرا واریز شد.

بنا به اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها، مرحله نخست واریز مستمری سال ۱۴۰۳ مددجویان سازمان بهزیستی کشور با احتساب افزایش ۳۰ درصدی آن واریز شد.
مستمری فروردین‌ماه مددجویان سازمان بهزیستی با افزایش ۳۰ درصدی نسبت به سال گذشته و با ارقام زیر به حساب مددجویان واریز شد:

یک نفره ۹۹۳۷۲۰ تومان
دو نفره ۱۴۱۹۰۰۰ تومان
سه نفره ۱۹۸۷۴۴۰ تومان
چهار نفره ۲۵۵۵۲۸۰ تومان
پنج نفره ۳۱۲۳۱۲۰ تومان

گفتنی است این نخستین واریزی سازمان هدفمندی یارانه‌ها بدون واسطه‌گری سازمان بهزیستی کشور است که با چند روز تاخیر به حساب مددجویان آمده است.

براساس آخرین تغییرات، موعد واریز مستمری معلولان، بیستم هر ماه تعیین شده است.

با آغاز سال جدید، بودجه حوزه توانبخشی افراد دارای معلولیت و جانبازان جنگ تحمیلی نیز اعلام شد. این بودجه و شیوه واریز آن، اما حکایت از سالی سخت برای معلولان، به ویژه افراد با آسیب نخاعی و شدت معلولیت های شدید و خیلی شدید دارد.

جانبازان در سال جدید و مطابق با حقوق قانون کار و درصد جانبازی، حق پرستاری دریافت می کنند. در جدول اعلامی، کف مبلغ پرداختی به جانبازان، از ۳ میلیون و ۵۹۱ هزار تومان تا جانبازان با شدت معلولیت خیلی شدید مبلغ ۲۱ میلیون و ۵۴۶ هزار تومان تعیین شده است.

در حالی که جانبازان بر اساس شاخص‌های معین و دستورالعمل، حق پرستاری نسبتا مناسبی دریافت می‌کنند، سازمان‌ بهزیستی چنین الگو و شاخص و دستورالعمل درستی را ملاک و معیار خود قرار نمی‌دهد و از همین رو حقوق افراد دارای معلولیت تضییع می‌گردد.

حق پرستاری معلولان تنها ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و معادل یک دهم حق پرستاری جانبازان است؛ در صورتی که نیازها و هزینه‌های هر دو گروه یکسان می‌باشد. حق پرستاری در جانبازان متناسب با شدت معلولیت و حتی به اعضای خانواده آنها نیز پرداخت می‌شود. اما حق پرستاری در معلولان فقط به معلولیت شدید و خیلی شدید تعلق می‌گیرد و معلولان متوسط و خفیف و همچنین معلولیت بینایی و شنوایی از حق پرستاری محروم هستند و حدود ۲۰۰ هزار نفر از معلولان واجد شرایط نیز پشت نوبت حق پرستاری قرار دارند.

حق پرستاری جانبازان در ابتدای هر سال و برمبنای حداقل حقوق و دستمزد تعیین و پرداخت می‌شود، اما حق پرستاری معلولان بدون لحاظ حداقل حقوق و دستمزد و چند ماه پس از آغاز سال جدید تعیین و پرداخت می‌شود. در دو سال اخیر، مابه‌التفاوت آن به سال‌های بعد منتقل شده است. این موضوع مشکلات زیادی را برای معلولان و خانواده‌هایشان ایجاد می‌کند.

جمعی از فعالان حقوق معلولان، به ویژه معلولان با درجه شدید و خیلی شدید معتقد هستند سازمان بهزیستی کشور باید شرایط را جهت متناسب سازی حق پرستاری به درستی اجرا کند تا در عین شباهت های فراوان پرستاری و درمان، تبعیضی در حوزه دریافتی این دو گروه نباشد.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط