حذف خودروی محبوب ایران خودرو از فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو خبرساز شد / زمان خداحافظی با پژو پارس مشخص شد +تمدید مهلت ثبت نام طرح یکپارچه عرضه خودروهای داخلی تا پایان بهار

اکو ایران : پایان عصر پژو پارس فرا رسید. ایران خودرویی ها از برنامه خداحافطی این خودروی محبوب رونمایی کردند. پژو پارس به زودی از خط تولید آبی های جاده مخصوص خارج و به موزه ایران خودرو می رود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، ایران خودرو برای خارج کردن پژو پارس از خط تولید و فرستادن این خودروی سدان به موزه برنامه ریزی کرد. به نظر می رسد بزرگترین پیش فروش خودرو که توسط مدیران صمت و به قصد خداحافظی با قرعه کشی برگزار شده به نوعی تبدیل به گودبای پارتی پژو پارس نیز شده و این خودروی محبوب بعد از حدود ۲۲ سال، قرار است در تیرماه ۱۴۰۲ تا موزه آبی های جاده مخصوص بدرقه شود. مدیران ایران خودرو در لیستی که به منظور شرکت در طرح فروش بدون قرعه کشی صمت تدارک دیده اند سه مدل پژو پارس را نیز جای داده اند.

این خودروساز سه مدل پارس XU7P، پارس XU7P ELX و پارس XU7P سفارشی را در طرح پیش فروش بدون قرعه کشی در دسترس متقاضیان قرار داده اند. البته ایران خودرویی ها در زیر عکس های مدل های پژو پارس عرضه شده توضیح داده اند که با عنایت به برخی محدودیت ها امکان عرضه و تحویل محصولات صرفاً تا تاریخ تیرماه ۱۴۰۲خواهد بود. همین جمله نشان می دهد غول آبی جاده مخصوص قصد دارد تا انتهای بهار سال جاری تولید این خودرو را در دستور کار داشته باشد و تابستان ۱۴۰۲ را به عنوان موعد خداحافظی با پژو پارس تعیین کرده اند.

سال گذشته معاون کیفیت ایران خودرو در گفت و گو با اکو ایران خبر از خروج پژو پارس داده بود. سهراب برفروشان گفته بود این خودروساز قصد دارد در راستای بهبود کیفیت و بروز رسانی سبد محصولاتی خود در سال ۱۴۰۲ با پژو پارس خداحافظی کند. کیفیت پژو پارس در سال های اخیر بشدت افت کرده بود تا جایی که فربد زاوه کارشناس فقید خودرو پژو پارس را به قوطی ماهی ساردین تشبیه کرده بود که به راحتی جمع می شود.

زاوه کاهش تعداد نقطه جوش ها در بدنه پژو پارس را عامل این مساله عنوان می کرد. پژو پارس اما به رغم افت فاحش کیفیت همچنان محبوب القلوب متفاضیان بود. این محصول ایران خودرو جز محصولات پرتقاضای بازار محسوب می شود و متقاضیان برای در اختیار گرفتن این خودرو صف های میلیونی تشکیل می دادند.

بررسی طرح های فروش ایران خودرویی به خوبی نشان می دهد پژو پارس فارغ از مدل عرضه شده در هر طرح فروشی حضور داشته به راحتی صدر جدول تقاضا را به خود اختصاص داده است. پیش بینی می شود به رغم هشدار آبی های جاده مخصوص مبنی بر عرضه آن تا تیرماه سال جاری باز هم متقاضیان برای در اختیار گرفتن این خودرو شانس خود را بیازمایند.

البته به رغم اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو درباره برنامه ریزی برای توقف تولید پژو پارس و توضیح داده شده توسط این خودروساز در لیست ارائه شده محصولات برای طرح پیش فروش بدون قرعه کشی هنوز ایران خودرویی ها به طور رسمی از حذف پژو پارس سخن نگفته اند. به نظر می رسد با توجه به اتفاقی که برای حذف پژو ۲۰۶ افتاد، مدیران ایران خودرو در صدد هستند تا ابتدا حذف پژو پارس را مزه مزه کرده و بعد از دریافت باز خوردها اقدام به اعلام رسمی زمان خداحافظی با پژو پارس کنند.

ماجرای حذف پژو ۲۰۶ و دردسر خداحافظی با پژو پارس

خودروساز ساکن کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص در اواخر دوران مدیر عاملی مهدی خطیبی اعلام کرد قصد حذف پژو ۲۰۶ را از سبد محصولاتی خود دارد. مدیران ایران خودرو از محصول TF21 به عنوان جانشین پژو ۲۰۶ نیز نام بردند. این خبر نه تنها نمودار قیمتی انواع پژو ۲۰۶ را در بازار صعودی کرد بلکه روی قیمت بازاری انواع پژو ۲۰۷ نیز تاثیرگذار بود. حتی تولید پژو ۲۰۷ تیپ ۵ (پژو ۲۰۷ با تریم داخلی پژو ۲۰۶) نیز که در طرح پیش فروش بدون قرعه کشی صمت اولین حضور خود را تجربه می کند، نتوانست طرفداران پژو ۲۰۶ را راضی کند.

این اتفاق سبب شد تا مدیران پیشین ایران خودرو اعلام کنند به نوعی از حذف پژو ۲۰۶ منصرف شده و با افزایش استانداردها تولید این خودروی محبوب را ادامه خواهند داد. بنابراین این احتمال نیز وجود دارد تا آبی های جاده مخصوص در برنامه خود برای خداحافظی با پژو پارس تغییراتی دهند. شاید همانند حذف سمند عمل کنند و با حذف مدل پایه آن و ایجاد تغییراتی همچنان پژو پارس را درسبد محصولاتی خود حفظ کنند.

اما هر چه هست قراین و شواهد نشان می دهد مدیران ایران خودرو برای حذف این خودروی محبوب از سبد محصولاتی خود ابتدای تابستان ۱۴۰۲ را هدف گذاری کرده اند مگر اینکه در دقیقه ۹۰ اتفاقی این خودروساز را از زمان اجرای برنامه بدرقه این خودرو منصرف کند. فراموش نکنیم حذف پژو پارس از سبد محصولاتی ایران خودرو دیر و زود داره اما سوخت و سوز نداره. این احتمال وجود دارد که مدیران ایران خودرو با افزایش تیراژ دنا کاهش تولید پژو پارس را جبران کنند.

جزئیات تمدید ثبت نام جاماندگان طرح یکپارچه عرضه خودرو داخلی/ نوبت دوم ثبت نام در اواخر بهار

سخنگوی وزارت صمت با اشاره به تمدید مهلت دو روزه در فروردین‌ماه برای جاماندگان ثبت نام طرح یکپارچه عرضه خودروهای داخلی گفت: ثبت نام در اواخر بهار نیز یکبار دیگر انجام می‌شود.

تمدید مهلت ثبت نام طرح یکپارچه عرضه خودروهای داخلی

به گزارش خبرگزاری فارس، امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت درباره چگونگی ثبت نام جاماندگان از «طرح عرضه یکپارچه خودروهای داخلی»، گفت: متقاضیان خودروی داخلی که در قالب طرح یکپارچه تخصیص خودرو در روزهای ۲۰ تا ۲۳ اسفند سال قبل حساب وکالتی ۱۰۰ میلیون تومانی بنام سازمان حمایت افتتاح کرده اند، چنانچه از ۲۶ تا ۲۹ اسفند نتوانسته‌اند ثبت نام کنند روزهای ۷ و ۸ فروردین نیز مهلت ثبت نام خواهند داشت.

وی افزود: همچنین متقاضیانی که در مهلت یاد شده حساب وکالتی افتتاح کرده اند اما بانک‌ها اسامی آنها را به سامانه یکپارچه ارسال نکرده‌اند نیز می‌توانند در روزهای ۷ و ۸ فروردین ثبت نام کنند.

قالیباف گفت: ملاک ثبت نام در سامانه esalecar.ir در این مرحله فقط و فقط اعلام اسامی متقاضیانی است که حساب وکالتی ۱۰۰ میلیون تومانی با سازمان حمایت ایجاد کرده‌اند از سوی بانکهاست و بنابراین اگر فردی در سامانه با اشکال مواجه می‌شود، باید علت را از بانک خود سوال کند که چرا اسمش ارسال نشده است.

وی درباره  امکان ویرایش متقاضی و تغییر خودرو انتخاب شده، گفت: پس از ثبت نام تمام متقاضیان که تا ۸ فروردین به پایان می‌رسد کار بررسی اطلاعات متقاضیان( با توجه به شرایط ذکر شده در طرح) آغاز و فهرست نهایی متقاضیان خودروهای داخلی مشخص خواهد شد و پس از ان امکان ویرایش برای خریداران فعال می‌شود.

مشاور وزیر صمت بیان داشت: در طرح یکپارچه تخصیص خودرو بیش از ۹۵۰ هزار متقاضی حساب وکالتی با سازمان حمایت افتتاح کرده اند (که ۸۸۰ هزار نفر تا ۲۹ اسفند ثبت نام و خودرو خود را انتخاب کردند) اما عده‌ای هم بودند که به دلایل مختلف از جمله یکی دانستن طرح فروش ایران خودرو با طرح یکپارچه تخصیص خودرو ،حساب وکالتی بنام ایران خودرو را ایجاد کرده بودند که باید به نام سازمان حمایت تغییر می یافت و به همین دلیل حذف شدند.

قالیباف افزود: با توجه به این مسئله وزارت صمت در آخر بهار مجددا در قالب طرح یکپارچه تخصیص خودرو ثبت نام خواهد گذاشت و افراد حذف شده در این نوبت می توانند کمتر از ۳ ماه دیگر جهت خرید خودرو ثبت نام کنند.

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.