19:34 - 1403/04/13

سیاسی

جلیلی متولد چه سالی است

سعید جلیلی متولد چه زمانی اس؟ جلیلیچند سال دارد؟ جزئیات را در اندیشه معاصر ببینید

جلیلی متولد چه سالی است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سعید جلیلی یکی از نامزد های ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۳ میباشد که به دلیل سانحه ی یهویی که برای شهید خدمت اتفاق افتاد این انتخابات یک سال زودتر برگزار شد. سعید جلیلی یکی از پر برنامه ترین افراد میباشد که تا امروز برنامه های خوبی گفته. جلیلی سیاستمدار ایرانی زاده ۱۵ شهریور ۱۳۴۴ میباشد. مادر سعید جلیلی ترک میباشد و پدر او کرد میباشد برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر درباره سعید جلیلی اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید

جلیلی متولد چه سالی است

سعید جلیلی (زادهٔ ۱۵ شهریور ۱۳۴۴) سیاستمدار اصول‌گرا  و دیپلمات ایرانی است که به‌عنوان عضو شورای راهبردی روابط خارجی، عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام و نمایندهٔ رهبر جمهوری اسلامی ایران در شورای عالی امنیت ملی از تیر ۱۳۸۷ فعالیت می‌کند.

جلیلی در جنگِ ایران و عراق رزمنده بود و در عملیات کربلای ۵ پای راست خود را از دست داد  او از سال ۱۳۶۸ وارد وزارت امور خارجه ایران شد و پس از عهده‌دار شدن سمت‌های مختلف و نیز مدتی فعالیت در دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران، در دولت محمود احمدی‌نژاد به معاونت اروپا و آمریکای این وزارتخانه رسید. او از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران را برعهده داشت. در مذاکرات هسته‌ای در دوره تصدی او، موضع ایران سازش‌ناپذیرتر شد که منجر به صدور سنگین‌ترین قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران و با رأی مثبت چین و روسیه شد؛ قطعنامه‌هایی که هزینه‌های سنگین اقتصادی و نظامی را برای ایران به همراه داشت.

سعید جلیلی

سعید جلیلی

جلیلی دو بار در سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۲ برای انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مشهد نامزد شد که هر دو بار شکست خورد و به مجلس راه نیافت. جلیلی با شعار «حیات طیبه» در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ نامزد بود و با کسب بیش از چهار میلیون رأی سوم شد. او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نیز با شعار «جهاد بزرگ برای جهش ایران» نامزد شد؛ اما پیش از برگزاری انتخابات به نفع سید ابراهیم رئیسی انصراف داد. او نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳ است.

جلیلی مقاطع دبستان و دبیرستان خود را در مشهد گذراند، سپس وارد دانشگاه شد و مدارج تحصیلی خود را تا مقطع دکتری در رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی در دانشگاه امام صادق (ع) به پایان رساند و مدتی در این دانشگاه به تدریس برخی از دروس دینی مانند دیپلماسی پیامبر (ص) پرداخت. عنوان پایان نامه دکتری جلیلی «بنیان اندیشهٔ سیاسی اسلام در قرآن» است که در ۱۳۸۱ خورشیدی آن را با موفقیت پشت سر گذاشت. جلیلی در ۱۳۷۱ خورشیدی با فاطمه سجادی ازدواج کرد، او پزشک عمومی است؛ حاصل این ازدواج یک پسر به نام سجاد است. او از نزدیکان به طیف آیت الله مصباح یزدی است که در انتخابات سال ۹۲ گزینه جبهه پایداری برای ریاست جمهوری محسوب می شد.

توضیحات :

سعید جلیلی متولد ۱۵ شهریور ماه سال ۱۳۴۴ در شهر مقدس مشهد است. پدرش اهل بیرجند، دانش آموخته زبان فرانسه، معلم و مدیر دبستان نواب صفوی مشهد و مادرش اهل اردبیل است.

او تحصیلاتش را از ابتدایی تا پیش از دانشگاه در مشهد سپری کرد، و پس از آن مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته معارف اسلامی علوم سیاسی را از دانشگاه امام صادق (علیه السلام) گرفت. جلیلی با زبان های انگلیسی و عربی نیز آشنایی دارد.

جلیلی در دانشگاه امام صادق (علیه السلام) به تدریس “دیپلماسی پیامبر (صل الله علیه و آله)” می پردازد، و سابقه تدریس در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف را نیز دارد.

جلیلی در دوران ۸ سال دفاع مقدس در جبهه حضور داشت، او دیده بان تیپ ۲۱ امام رضا (علیه السلام) خراسان بود، که در دی ماه سال ۱۳۶۵ زخمی شد، و به دلیل نبود امکانات کافی در بیمارستان صحرایی منطقه شلمچه پای راست خود را از دست داد، پس از آن در تدارکات لشکر حاضر شد.

وی از سال ۱۳۸۶ تا ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با کشورهای غربی بود. در سال ۱۳۹۲ در یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری نامزد شد، و بیش از ۴ میلیون رای کسب کرد و نفر سوم شد. جلیلی از همان سال عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

سعید جلیلی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ به عنوان کاندیدا ثبت نام کرد، و دو روز پیش از برگزاری انتخابات به نفع سیدابراهیم رئیسی از شرکت در انتخابات انصراف داد. او همچنین پس از شهادت آیت الله سیدابراهیم رئیسی و لزوم برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری به عنوان یکی از داوطلبین مورد تائید شورای نگهبان در انتخابات شرکت کرد./جماران

تحصیلات سعید جلیلی چیست؟

وی تحصیلات خود تا مقطع دیپلم در مشهد به پایان رساند و پس از آن برای شرکت در دانشگاه عازم تهران شد.

سعید جلیلی تحصیلات آکادمیک خود در دانشگاه امام صادق (ع) را تا گرفتن مدرک دکتری در رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی ادامه داد. او اکنون در دانشگاه امام صادق دیپلماسی پیامبر را تدریس می‌کند.

عنوان پایان‌نامه دوره کارشناسی ارشد سعید جلیلی که سال ۱۳۶۹ از آن دفاع کرد «سیاست خارجی پیامبر» بود. و عنوان پایان نامه مقطع دکتری او «بنیان اندیشه سیاسی اسلام در قرآن» بود که توانست در سال ۱۳۸۱ از آن دفاع کند.

پس از آن جلیلی به تدریس در این دانشگاه مشغول شد. وی همچنین سابقه تدریس در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف را هم دارد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط