۱۹:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۴

جزئیات ایرادات مرحله سوم شورای نگهبان| طرح تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی بایگانی می‌شود؟

جزئیات ایرادات مرحله سوم شورای نگهبان به طرح ساماندهی کارکنان دولت اعلام شد

ساماندهی کارکنان دولت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، ابهامات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت همچنان وجود دارد جزئیات ایرادات مرحله سوم شورای نگهبان به طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت اعلام شد . با اعلام این جزئیات تکلیف ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی و تبدیل وضعیت آنها و مشمولان طرح ساماندهی استخدام همچنان نا مشخص است . ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی و تبدیل وضعیت آنها در طرح ساماندهی استخدام دولت گنجانده شده است.

با توجه به ایرادات مجمع تشخیص مصلحت به طرح ساماندهی کارکنان دولت به نظر می رسد این طرح به نتیجه نمی رسد و به بایگانی سپرده می شود

در آخرین نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان در سال ۱۴۰۳ عنوان شد، ایرادات قبلی شورای نگهبان در آخرین اصلاحیه طرح ساماندهی کارکنان دولت مرتفع شده و تنها ایرادات هیئت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام اداری مجمع تشخیص مصلحت نظام پابرجاست.

شورای نگهبان در نامه ای به رئیس مجلس اعلام کرد طرح ساماندهی کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که با اصلاحاتی در جلسه مورخ هشتم بهمن ماه یکهزار و چهارصد و دو به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ ۲۲/۱۲/۱۴۰۲ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به شرح زیر اعلام نظر می‌گردد:

– با عنایت به نظر هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام در خصوص طرح فوق، مصوبه در موارد مذکور در نامه این هیأت، مغایر بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی شناخته شد.

حضرت آیت الله جنتی دبیر محترم شورای نگهبان

پیرو نامه های شماره ۰۱۰۱/۱۰۲۵۷۱ مورخ ۱۰/۱۲/۱۴۰۱ و ۶۶۰۶۰- ۹۰۰۰ مورخ ۸/۶/۱۴۰۲ و در اجرای آیین نامه نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام و مطابق با ماده ۶ آیین‌نامه مذکور، مصوبات هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام (جلسه مورخ ۱/۱۲/۱۴۰۲) در مورد “طرح ساماندهی کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران” مصوب مجلس شورای اسلامی، به شرح ذیل جهت اقدام مقتضی، طبق اصل یکصد و دهم قانون اساسی، ارسال می‌شود:

مغایرت ماده واحده مصوبه مجلس شورای اسلامی با بندهای ۲ و ۱۰ سیاست‌های کلی نظام اداری و نیز بند ۱۶ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی کماکان به قوت خود باقی است.جدول تفصیلی مغایرت مصوبه مذکور با سیاست‌های کلی نظام به پیوست ارسال می‌گردد.

موارد مغایرت مصوبه مجلس در خصوص طرح ساماندهی کارکنان دستگاه‌های اجرایی با سیاست‌های کلی نظام

اولاً، تبدیل وضعیت استخدامی نیروهای شرکتی، حجمی، پروژه‌ای و نظایر اینها به قرارداد کار معین و برقراری رابطه شغلی مستقیم میان آنها با دولت به شرح مذکور در تبصره ۲ به معنای افزایش تعداد کارکنان دولت است و در نتیجه در مغایرت با بند ۱۰ سیاست‌های کلی نظام اداری قرار دارد.(بند ۱۰ سیاست‌های کلی نظام اداری:«چابک سازی، متناسب سازی و منطقی ساختن تشکیلات نظام اداری در جهت تحقق اهداف چشم انداز.»)

ثانیاً، با توجه به اینکه نیروهای شرکتی بدون آزمون و بررسی صلاحیت حرفه‌ای در شرکت‌های پیمانکاری به‌کارگرفته شده‌اند، ترجیح آنها بر سایر افراد متقاضی اشتغال (به صرف دارا بودن دو سال سابقه کار) مغایر عدالت محوری در جذب نیروی انسانی است که در بند ۲ سیاست‌های کلی نظام اداری مورد تأکید قرار گرفته است.بند ۲ سیاست‌های کلی نظام اداری:عدالت محوری در جذب، تداوم خدمت و ارتقای منابع انسانی.

ثالثاً، انعقاد قرارداد مستقیم کارکنان شرکتی و نظایر آنها با دولت، با توجه به بیشتر بودن حقوق و مزایای پرداختی به کارکنان دولت و نیز با توجه به شمول این مصوبه بر شاغلان پاره وقت، نهایتاً منجر به افزایش هزینه‌های عمومی خواهد شد که این امر نیز مغایر بند ۱۶ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است.(بند (۱۶) سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی:صرفه جویی در هزینه‌های عمومی کشور با تأکید بر تحول اساسی در ساختارها، منطقی سازی اندازه دولت و حذف دستگاه‌های موازی و غیرضرور و هزینه‌های زاید.)

اصلاحیه مجلس شورای اسلامی نیز نه تنها مغایرت‌های پیشین را برطرف نکرده، بلکه به دلایلی همچون حذف شرط «دو سال سابقه خدمت مستمر و بیمه‌پردازی» سبب تشدید مغایرت مصوبه با سیاست‌های کلی نظام شده است.

در نتیجه: مغایرت باقی است و تشدید شده است.

 

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

5 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

عبدالواحد حق طلب

پاسخ دادن

۰۵ فروردین ۱۴۰۳


بسمه تعالی باسلام خدمت همه مقامات عالی کشور خواهشمندیم که حقومان مستقیم از خزانه دولت واریز بشود بخدا گرفتاریم شرمنده خانواده های خود هستیم 1403/1/5موضوع درخواست تعیین تکلیف وتبدیل وضعیت شغلی نیروهای طرحی جهاد کشاورزی استان سیستان بلوچستان که از سال 1394/1/1بصورت طرحی در مراکز های خدمات ترویج جهادکشاورزی استان سیستان بلوچستان بکار گرفته شده ایم متاسفانه با کمترین حقوق و مزایای وبا تاخیر چندین ماهه حقوق پرداخت می گردد لذا از همه مقامات عالی کشور خواهشمندیم برای تعیین تکلیف وتبدیل وضعیت شغلی و پرداخت حقوق مان مستقیم

حمید

پاسخ دادن

۰۵ فروردین ۱۴۰۳


از نظر دین اسلام حق و حقوق کارگر باید تمام و کمال باید پرداخت شود و از آنجایی که کشور ما از طریق دین اسلام اداره می‌شود.... جای سوال دارد و ...

مصطفی ایرانمنش

پاسخ دادن

۰۷ فروردین ۱۴۰۳


سلام این بند و اصل ماده فلان همش کشکه باید دید پشت پرده چی هست که در واقع آقازاده های پیمانکار متظرر می شوند کارگر کیلو چند.......

میرزا

پاسخ دادن

۰۹ فروردین ۱۴۰۳


لطفا به فکر شرکتهای تابعه شهرداری تهران هم باشید که سالیان ساله که در حال زحمت کشیدن هستن و پارتی ندارند و توی این سالها سه تا شرکت به اجبار عوضشون کردند که حقشون کف وزارت کاری و کارگر صفر کیلومتر بمانند و امنیت شغلی نداشته باشند و مثل برده بمانند و فقط پارتی دارها ارتقاء پیدا کنند ، این چه عدالتی هست ؟ تا کی باید نظاره گر باشیم ؟ پرسنلی که پارتی ندارند با سابقه بالای شرکتی و تجربه بالا دارند باید ظلم بشه و پرسنلی که خیلی تجربه و سابقه کم دارند ولی پارتی دارند بروند تو شهرداری !!؟؟ تازه طرف قدمت ساکن بودن در شهر تهران هم ندارد ارتقاء پیدا میکنه و هم در شهر خودش درامد و املاک و منبع درامد دومی هم دارد..‌!!! اونوقت پرسنلی که تهران بدنیا امدن و ساکن تهران اند ۲۰ ساله داره توی شرکتهای شهرداری جون میکنه و امنیت شغلی و غیره ندارد !!! این چه عدالتی است آقایان مجلس و شورای نگهبان؟ ۱۵ ساله سابقه توی ۳ تا شرکت تابعه سازمان بازنشستگی تهران داریم و سه تا شرکت پاسکاری کردن توی این ۱۵ سال ، این کلاه کارگر برداشتن نیست اقایان شورای نگهبان که دین را بهتر از همه میدانید !؟

میرزا

پاسخ دادن

۰۹ فروردین ۱۴۰۳


تا کی بهانه میارید چرا دبه درمیارید !؟ دو،سه ساله دارید حرفش را میزنید ! بابا مثل سربازی نوبتی کنید یا صفی . مرحله مرحله طبق سابقه کار بالا را حل کنید تا بیایید به سابقه کمتر ها ... چرا لقمه بزرگ گرفتید ؟ هضمش هم راحت تره برای دولت و مجلس !!!!!

آخرین اخبار