اخبار اقتصادی

تسهیلات مسکن گره‌گشا نیستند/بازار مسکن در رکود کامل قرار گرفته است

گودرزی درباره وضعیت تسهیلات مسکن نیز در کشور گفت: «از یک سو متقاضیان مسکن قادر نیستند وام‌هایی با مبلغ بالای ۳۵ میلیون تومان بپردازند و از سوی دیگر تسهیلاتی که در نظر گرفته شده....

مسکن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،به نقل از زیرنویس گودرزی درباره وضعیت تسهیلات مسکن نیز در کشور گفت: «از یک سو متقاضیان مسکن قادر نیستند وام‌هایی با مبلغ بالای ۳۵ میلیون تومان بپردازند و از سوی دیگر تسهیلاتی که در نظر گرفته شده….برای اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید و همراه ما باشید.

تسهیلات مسکن گره‌گشا نیستند

گودرزی درباره وضعیت تسهیلات مسکن نیز در کشور گفت: «از یک سو متقاضیان مسکن قادر نیستند وام‌هایی با مبلغ بالای ۳۵ میلیون تومان بپردازند و از سوی دیگر تسهیلاتی که در نظر گرفته شده است ۱۰ تا ۲۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی را پوشش می‌دهند، پس می‌توان گفت گره‌گشا نیست.»

او اضافه کرد: «یک قفل‌شدگی مزمن وجود دارد؛ اکنون هم تقاضا وجود دارد و هم ناتوان است؛ هم مردم خواستار خرید خانه هستند و هم توانایی آن را ندارند.»

گودرزی عنوان کرد: «به هر حال زمانی که مدت انتظار برای خرید یک خانه بالاتر از ۶۰ میلیون تومان باشد و سرکوب شدید دستمزها اتفاق بیفتد، می‌توان گفت چشم‌انداز مثبتی برای بازار مسکن وجود ندارد.»

مسکن

تسهیلات مسکن گره‌گشا نیستند/بازار مسکن در رکود کامل قرار گرفته است

بازار مسکن در رکود کامل قرار گرفته است

گودرزی بیان کرد: «باید قیمت‌ها تعدیل شود تا مردم بتوانند به بازار ورود کنند. اکنون به‌ دلیل رهاشدگی قیمت و بی‌قانونی مفرط، قیمت‌ها به حدی رسیده که نه‌تنها بازار مسکن بلکه صنعت ساختمان نیز در رکود قرار گرفته و تقاضا به سوی صفر میل کرده است.»

تمام درآمد خانوار صرف هزینه مسکن می‌شود

این کارشناس حوزه خانه درباره قانون ساماندهی بازار مسکن و اجاره گفت: «امسال قانونی برای ساماندهی بازار مسکن و اجاره تصویب شده که به نظر می‌رسد مصوبه خوبی است. ضمانت اجرایی بالایی برای آن تعریف شده است. امید می‌رود پس از سال‌های متمادی تا حدودی فشار از روی مستاجران برداشته شود.»

او افزود: «وضعیت فعلی بازار اجاره برای مردم قابل ادامه دادن نیست، مگر اینکه قیمت‌ها کمی کاهش پیدا کند. اکنون در اغلب موارد، صد درصد درآمد خانوار صرف هزینه‌های خانه می‌شود که قابل قبول نیست و فشار زیادی بر خانوارها وارد می‌کند. این وضعیت همچنین مشکلات اجتماعی زیادی با خود به همراه دارد.»

او در این باره توضیح داد: «همه‌چیز به این بستگی دارد که قانون مذکور به چه نحوی اجرا شود. تاکنون بازار خانه هیچ قانونی نداشته و این مصوبه امیدها را زنده کرده است تا قفل بازار خانه شکسته شود و این فشار بی‌امان از روی دوش خانوارهای مستاجر کاهش یابد.»

کارشناسان معتقدند نبود تقاضا در بازار خانه اصلی‌ترین مشکلی‌ است که این بخش از اقتصاد با آن روبه‌روست. مانعی که در نهایت می‌تواند به ابعاد مختلف این بازار مانند ساخت‌وساز نیز ضربه وارد کند و ضربات جبران‌ناپذیری بر آن وارد آورد.»این کارشناسان می‌گویند درصورتی‌که دولت راهکاری اساسی برای سروسامان دادن به این موانع پاده نکند، در نهایت بازار خانه به دوره سیاه‌تری نسبت به دوره تاریک کنونی فرو خواهد رفت.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : زیرنویس

مطالب مرتبط