19:56 - 1403/04/13

سیاسی

بیوگرافی سعید جلیلی

درباره سعید جلیلیدر اندیشه معاصر بیشتر بدانید

بیوگرافی سعید جلیلی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سعید جلیلی کاندید ریاست جمهوری این دوره از انتخابات میباشد که با پزشکیان به دور دوم کشیده شده است. این انتخابات بسیار برای مردم اهمیت دارد چرا که با این انتخابات میتوانیم مچون دوران شهید رئیسی به اوج برویم یا میتوانیم باز هم به زمان حسن روحانی برگردیم. جلیلی کسی است که راه شهید خدمت را ادامه میدهد. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر درباره سعید جلیلی اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سعید جلیلی

سعید جلیلی، جزو اشخاصی است که بسیار فعال بوده و پست های متنوع و در عین حال مهمی را در طی سال های فعالیت خود بر عهده گرفته است. ایشان جزو سیاستمداران با گرایش اصولگرایی محسوب می‌شوند، توجه کنید که در سیاست ایران، کلمه اصولگرایان به اشخاصی نسبت داده می‌شود که طرفدار رهبر ایران، خامنه ای هستند و از ایده ها و برنامه های روزهای نخست انقلاب اسلامی حمایت می‌کنند و سعید جلیلی جزو این افراد هستند که چنین نگرشی را در ذهن خود پرورانده اند.

ایشان هم اکنون به عنوان یکی از ۶ نامزد نهایی انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری از سمت شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند./تاروت رنگی

سعید جلیلی

سعید جلیلی

سعید جلیلی (زادهٔ ۱۵ شهریور ۱۳۴۴) سیاستمدار اصول‌گرا و دیپلمات ایرانی است که به‌عنوان عضو شورای راهبردی روابط خارجی، عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام و نمایندهٔ رهبر جمهوری اسلامی ایران در شورای عالی امنیت ملی از تیر ۱۳۸۷ فعالیت می‌کند

جلیلی در جنگِ ایران و عراق رزمنده بود و در عملیات کربلای ۵ پای راست خود را از دست داد. او از سال ۱۳۶۸ وارد وزارت امور خارجه ایران شد و پس از عهده‌دار شدن سمت‌های مختلف و نیز مدتی فعالیت در دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران، در دولت محمود احمدی‌نژاد به معاونت اروپا و آمریکای این وزارتخانه رسید. او از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران را برعهده داشت. در مذاکرات هسته‌ای در دوره تصدی او، موضع ایران سازش‌ناپذیرتر شد[۵] که منجر به صدور سنگین‌ترین قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران و با رأی مثبت چین و روسیه شد؛ قطعنامه‌هایی که هزینه‌های سنگین اقتصادی و نظامی را برای ایران به همراه داشت.

جلیلی دو بار در سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۲ برای انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مشهد نامزد شد که هر دو بار شکست خورد و به مجلس راه نیافت. جلیلی با شعار «حیات طیبه» در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ نامزد بود و با کسب بیش از چهار میلیون رأی سوم شد. او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نیز با شعار «جهاد بزرگ برای جهش ایران» نامزد شد؛ اما پیش از برگزاری انتخابات به نفع سید ابراهیم رئیسی انصراف داد. او نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳ است.

کاندیداتوری در انتخابات

سعید جلیلی که تجربه دو شکست در انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۲ را در کارنامه داشت، در سال ۱۳۹۲ و با شعار «حیات طیبه» در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شد و با کسب بیش از چهار میلیون و ششصد هزار رأی (بیش از یازده درصد آرا)، سوم شد. در پی این شکست وی بیانیه‌ای صادر و ایده تشکیل دولت در سایه را مطرح کرد. ایده‌ای که بعدها هم مورد تاکید وی قرار گرفت، به ویژه در پایان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که وی برای دومین بار، این بار با شعار «جهاد بزرگ برای جهش ایران» وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری شد اما به نفع سید ابراهیم رئیسی از رقابت کناره‌گیری کرد.

با انتخاب رئیسی به عنوان سیزدهمین رئیس جمهور کشورمان، جلیلی پیشنهاد حضور در دولت را نپذیرفت و بار دیگر بر پیش‌برد برنامه‌اش یعنی دولت سایه تاکید نمود تا اینکه با شهادت رئیسی و هیات همراه در سفر استانی، موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تغییر کرد و سعید جلیلی هم در ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ با حضور در وزارت کشور برای انتخابات ریاست‌جمهوری دوره چهاردهم ثبت‌نام کرد/تابناک

زندگینامه

پدر و مادر:سعید جلیلی در تاریخ ۱۵ شهریور سال ۱۳۴۴ هجری شمسی در شهر مقدس مشهد چشم به جهان گشودند. پدر ایشان محمد حسن جلیلی، اهل بیرجند و دانش آموخته زبان فرانسه، معلم و مدیر دبستان نواب صفوی ناحیه ۱ مشهد و مادرشان ترک بوده و اهل شهر اردبیل می باشد.

فعالیت‌های اجرایی سعید جلیلی

او که از چهره های سیاسی با گرایش اصول گرایی است، مسوولیت‌های گوناگونی داشته است که در ادامه به برخی از مهم ترین سمت های اجرایی وی اشاره می‌کنیم: یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مسوولیت‌های این فعال سیاسی این بود که از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲خورشیدی یعنی به مدت بیش از ۶ سال نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی و رییس گروه مذاکره کننده هسته ای ایران با کشورهای غربی بود. اوج و شاخص فعالیت چند ساله جلیلی در شورای عالی امنیت ملی، موضوع مذاکرات هسته‌ای بود که در دوران مسوولیت او سه قطعنامه در شورای امنیت علیه ایران ظرف بازه زمانی اسفند ۱۳۸۶ تا خرداد ۱۳۸۹ تصویب شد و به قرار دادن ایران ذیل فصل ۷ ماده ۴۱ منشور ملل متحد در قطعنامه ۱۹۲۹ منجر شد؛ یعنی شناسایی ایران به عنوان یک کشور مخل و تهدیدکننده صلح و امنیت جهانی.

علاوه بر این موارد که اشاره شد از دیگر مسوولیت‌های وی به ترتیب زمانی باید از رییس اداره بازرسی وزارت خارجه در ۱۳۷۰ خورشیدی، معاون اداره اول آمریکا در وزارت خارجه در ۱۳۷۶خورشیدی، مدیر بررسی‌های جاری دفتر رهبری در ۱۳۷۹خورشیدی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ۱۳۸۶خورشیدی نام برد.

او در انتخابات سال ۹۲ نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده بود که با بیش از چهار میلیون رای، جایگاه سوم را به خود اختصاص داد و بعد از شکست در این دوره از انتخابات، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام شد. شعار انتخاباتی جلیلی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری «حیات طیبه» بود. در آن دوره انتقاداتی نسبت به او از طرف طیف محمد باقر قالیباف وارد شد و دلیل شکست قالیباف در انتخابات سال ۹۲ اصرار جلیلی بر ادامه حضور در انتخابات علیرغم وضعیت شکننده او در نظرسنجی ها بود. او در سال ۹۶ با تشکیل دولت سایه ظاهرا تلاش می کرد دولت روحانی را در اجرای برخی سیاست ها کمک کند اما جزو تندترین منتقدان سیاست خارجی دولت روحانی بود.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط