۲۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۸

کلیپ سلامت

ببینید | راهکاری موثر برای درمان یبوست

علاوه بر خوردن ملین ها انجام کارهایی نظیر یوگا، پیاده روی صبحگاهی به همراه خوردن آب گرم ناشتا، خوردن آبی که یک شب در ظرف مسی مانده باشد و… از روش های دیگر برای کمک به رفع یبوست می باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، یبوست عارضه ای است که به علت کند شدن حرکات روده و جذب بیشتر آب مایه داخل روده بزرگ و سفت شدن مدفوع یاتفاق میافتد. هر فردی در طول زندگی خود حتما چندباری تجربه یبوست را دارد. قبل از هرچیز باید بدانیم که هر فردی الگوی دفع خود را دارد، مثلا فردی معمولا روزی سه بار ولی فرد دیگری هفته ای سه بار دفع دارد.

یکی از مشکلات شایعی که زندگی مدرن امروز با خود به ارمغان آورده است، عارضه یبوست می باشد. با مدرنیزه شدن، تحرک افراد کم شده و اکثر مسافت ها با ماشین طی می شود، همچنین فست فود و تنقلات جای میوه و سبزیجات را در سبد غذایی گرفته است.

 • بعد از دفع احساس کنید که کامل تخلیه نشده اید
 • دفعات دفع مدفوع شما کمتر از دفعات همیشگی باشد
 • مدفوع شما سفت باشد
 • نفخ و درد داشته باشید
 • هنگام دفع نیاز به زور زدن داشته باشید

چه زمانی یبوست خطرناک است؟

راهکاری موثر برای درمان یبوست

راهکاری موثر برای درمان یبوست

زمانی که دچار یبوست به همراه درد شکم و احساس پری بوده، همچنین دفع گاز روده و مدفوع نداشته باشید باید فورا به پرستار یا پزشک خود مراجعه کنید.همچنین زمانی که تهوع  و خونریزی از مقعدو ضعف عمومی با یبوست همراه باشد، هرگز خوددرمانی نکرده

مسئله مهم در مورد این عارضه این است که، شما حواستان باشد که در صورت همراه بودن با موارد زیر، حتما با دکتر یبوست خود مشورت کنید:

 1. تغییر الگوی دفع (دفعات و چگونگی دفع مدفوع)، برای بیش از دو هفته
 2. وجود خون همراه مدفوع
 3. وجود درد هنگام دفع
 4. قطر مدفوع شما کم شده باشد

معجونی برای رفع یبوست

ما برای اینکه حس کنجکاوی شما را درک می کنیم در زیر برخی از راه های درمانی که ممکن است به شما کمک کندو برای شما مفید باشد، را مورد بررسی قرار می دهیم.

از آنجایی که اکثر افراد مبتلا، دنبال معجونی برای برطرف کردن یبوست خود می باشند، توجه شما را به چند گیاهی که برای مشکل شما تاثیر گذار می باشند، جلب می کنم:

 • چای گزنه: باعث بهبود حرکات روده و حذف مواد زائد از روده ها می شود.
 • چای سبز: باعث بهبود عملکرد روده ها (مخصوصا زمانی که به صورت ناشتا صبح زود مصرف شود) و بهبود ناراحتی های معده می شود.
 • چای برگ سنا: مسهل می باشد، باعث پاکسازی روده می شود. (توجه کنید که مصرف بیش از حد آن باکتری های مفید روده را از بین می برد)

در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار