13:18 - 1403/04/20

اخرین اخبار بازنشستگان کشوری| از دانلود حکم حقوقی بازنشستگان کشوری تا کانون بازنشستگان کشوری + جدول حقوق بازنشستگان کشوری پس از همسان سازی

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بازنشستگان کشوری اعم از حکم حقوقی و کانون بازنشستگان و ... کافیست به سامانه www.cspf.ir مراجعه کنید و قبل از آن این گزارش از اندیشه معاصر را تا انتها بخوانید.

احکام جدید بازنشستگان کشوری

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، برای دانلود احکام جدید بازنشستگان کشوری ۱۴۰۳ همچون سال های گذشته سایت صندوق بازنشستگی کشوری به آدرس cspf.ir بوده که اطلاعات بیشتر در اندیشه معاصر توضیح داده شده است و همچنین مطالبی درباره کانون بازنشستگان کشوری آورده ایم تا از طریق لینک مستقیم به کانون بازنشستگان کشوری دسترسی داشته باشید. در پایان جدول حقوق بازنشستگان کشوری پس از همسان سازی را مشاهده خواهید کرد.

دانلود سریع فیش حقوق بازنشستگان کشوری از این لینک

اخرین اخبار بازنشستگان کشوری

حکم حقوقی بازنشستگان کشوری

حقوق بازنشستگان کشوری سال ۱۴۰۳، به میزان ۲۰ درصد، نسبت به آخرین حکم حقوق سال قبل، افزایش خواهد داشت و بنابراین احکام جدید بازنشستگان کشوری ۱۴۰۳ متناسب با این مبلغ افزایش حقوق، اصلاح گردیده و از طریق ورود به سایت احکام جدید بازنشستگان کشوری سامانه صندوق بازنشستگی کشوری قابل دریافت می باشد.

به دلیل افزایش نرخ تورم در کشور ایران، دولت و مجلس هر ساله با رعایت بودجه کل کشور، حقوق کارگران، کارمندان و بازنشستگان را نیز تا حد امکان، متناسب با نرخ تورم افزایش داده تا این افراد برای تامین مایحتاج خود و خانواده شان با مشکل مواجه نشوند.

 

افزایش حقوق بازنشستگان کشوری نیز هر ساله در حکم حقوق بازنشستگان کشوری منعکس گردیده و توسط صندوق بازنشستگی کشوری به اطلاع آن ها می رسد.

بدین منظور، صندوق بازنشستگی کشوری اقدام به تاسیس سامانه ای نموده است که بازنشستگان کشوری می توانند در ابتدای هر سال، با مراجعه به آن برای دریافت احکام جدید بازنشستگان کشوری مراجعه نمایند.

 

از آنجا که دریافت احکام بازنشستگی کشوری به غیر از صندوق فوق، به ترتیب دیگری امکان پذیر نبوده و دریافت احکام بازنشستگی کشوری از این سامانه به ترتیب خاص تعیین شده در سامانه مزبور امکان پذیر می باشد،

در اندیشه معاصر، ابتدا به توضیح احکام جدید بازنشستگان کشوری ۱۴۰۳ پرداخته، پس از معرفی نحوه ورود به سایت و سامانه احکام جدید بازنشستگان کشوری، نحوه دریافت حکم حقوق احکام جدید بازنشستگان کشوری ۱۴۰۳ را توضیح خواهیم داد.

در نهایت، فیش حقوقی فرهنگیان با کد ملی fish.medu.ir و کد پرسنلی و هم چنین، فیش حقوقی بازنشستگان فرهنگی ارائه خواهد گردید.

احکام جدید بازنشستگان کشوری ۱۴۰۳

با توجه به اینکه نرخ تورم در کشور ما سرعت فزاینده ای را داشته و هر ساله شاهد افزایش قیمت ها در بخش های مختلف اقتصادی کشور می باشیم، نهادهای حمایت کننده کارمندان و کاگران نیز سعی بر این داشته تا با جلب موافقت دولت و مجلس، حقوق این گروه ها را نیز تا حد امکان، متناسب با نرخ تورم افزایش داده تا این افراد برای تامین معاش خود و خانواده شان دچار مشکل نشوند.

 

سازمان بیمه ‌ای مربوط به بازنشستگان کشوری، صندوق بازنشستگی کشوری بوده که با دارا بودن شخصیت حقوقی مستقل از زیر مجموعه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و مسئولیت اداره امور بازنشستگان کشوری را بر عهده دارد. صندوق بازنشستگی کشوری هر ساله با توجه به تصمیم دولت و مصوبه مجلس، افزایش حقوق بازنشستگی بازنشستگان کشوری را اجرایی نموده و منابع لازم برای پرداخت آن را ارائه می نماید.

 

افزایش حقوق بازنشستگان کشوری، هر ساله در حکم حقوق بازنشستگان کشوری منعکس گردیده و از طریق صندوق بازنشستگی کشوری به اطلاع آن ها می رسد.

طبق احکام جدید بازنشستگان کشوری ۱۴۰۳، به میزان ۲۰ درصد نسبت به آخرین حکم حقوق سال هزار و چهارصد و دو، افزایش خواهد داشت.

دانلود حکم حقوقی بازنشستگان کشوری

در سال های گذشته، بازنشستگان کشوری، در ابتدای سال و پس از تصویب و اعمال افزایش حقوق بازنشستگی باید برای اطلاع از احکام جدید بازنشستگان کشوری حضورا به صندق بازنشستگی کشوری مراجعه نموده و احکام جدید بازنشستگی خود را دریافت می نمودند که فرآیندی وقت گیر و هزینه بر بود.

 

به همین دلیل، همراستا با گسترش مفهوم دولت الکترونیک و غیر حضوری شدن خدمات دولتی، صندوق بازنشستگی کشوری نیز اقدام به تاسیس سامانه ای نموده است که بازنشستگان کشوری می توانند در ابتدای هر سال، با مراجعه به آن برای دریافت احکام جدید بازنشستگان کشوری اقدام نمایند.

لینک ورود به سایت و سامانه احکام جدید بازنشستگان کشوری cspf.ir در قسمت زیر ارائه گردیده است.

لینک ورود به سامانه حکم حقوقی

سایت و سامانه احکام جدید بازنشستگان کشوری cspf.ir همچون سال های گذشته سایت صندوق بازنشستگی کشوری به آدرس cspf.ir بوده که بازنشستگان کشوری می توانند با مراجعه به آن و بی آن که نیاز به مراجعه حضوری باشد، از طریق بخش (درگاه خدمات الکترونیکی) برای دریافت احکام جدید بازنشستگان کشوری ۱۴۰۳ و اطلاع از میزان افزایش حقوق بازنشستگی خود اقدام نمایند.

کانون بازنشستگان کشوری

کلیه بازنشستگان کشوری که قصد استفاده از خدمات مختلف سایت کانون بازنشستگی کشوری، من جمله دریافت گواهی کسر از حقوق را دارند، می بایست که ابتدا به نشانی اینترنتی صندوق بازنشستگی کشوری ۱۴۰۳ وارد شوند و سپس از خدمات مختلفی که در این سامانه ارائه می شود، استفاده نمایند.

 

لذا آشنایی با نحوه ورود به سایت کانون بازنشستگان کشوری www.cspf.ir برای تمامی افرادی که قصد استفاده از خدمات مختلف سایت کانون بازنشستگی ۱۴۰۳ را دارند، لازم است. در ادامه نحوه ورود به سایت www.cspf.ir را توضیح می دهیم. دقت داشته باشید که می توانید بعد از ورود به سایت کانون، با کلیک کردن بر روی بخش های مختلف سایت صندوق بازنشستگی کشوری از خدمات مختلفی که در سایت قرار داده شده است، استفاده نمایید.

 

برای ورود به سایت صندوق بازنشستگی کشوری ۱۴۰۳​، می بایست ابتدا یکی از مرورگرهای خود را باز کنید و در فیلد جستجوی گوگل عبارت سایت کانون بازنشستگی کشوری را تایپ نمایید و سپس، جستجو کنید. نکته: برای دسترسی بهتر به سایت صندوق بازنشستگی، بهتر است که از مرورگرهای کروم و یا فایرفاکس استفاده نمایید. پس از اینکه گوگل سایت صندوق بازنشستگی کشوری به نشانی www.cspf.ir را جستجو کرد، روی آن کلیک کنید تا به سایت اصلی صندوق بازنشستگی و یا همان سایت کانون بازنشستگی کشوری وارد شوید.
در حال حاضر، شما وارد سایت صندوق بازنشستگی ۱۴۰۳​ شده اید و می توانید برای استفاده از خدمات مختلف سایت بر روی هر یک از بخش های مورد نظر خودتان کلیک نمایید.

معرفی سایت کانون بازنشستگی کشوری www.cspf.ir

صندوق بازنشستگی کشوری ۱۴۰۳​، یکی از با سابقه ترین صندوق ها در طی ۱۰۰ سال اخیر است که توانسته با خدمت رسانی به عموم بازنشستگان کشوری، گامی بسیار موثر برای تسهیل در انجام امور بازنشستگان کشوری بردارد. سایت کانون بازنشستگی کشوری ۱۴۰۳، به نشانی www.cspf.ir با هدف ارائه خدمات غیر حضوری به بازنشستگان کشوری روی کار آمده است.

 

سایت کانون بازنشستگی کشوری www.cspf.ir تمامی اطلاعیه های مربوط به بازنشستگان را به صورت کاملا به روز و آپدیت شده در خود قرار داده است تا تمامی بازنشستگان کشوری بتوانند از اطلاعیه ها و آخرین اخبار منتشر شده در رابطه با کانون بازنشستگی کشوری مطلع شوند. همچنین، این سامانه خدمات مختلف دیگری را نیز به بازنشستگان کشوری ارائه می کند.

 

دسترسی به سامانه تعهد وارث و بخش خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشوری ۱۴۰۳​، از آن دسته از خدماتی است که در سایت کانون بازنشستگی کشوری ارائه می شود. به طوری که کلیه بازنشستگان کشوری می توانند با ورود به قسمت خدمات الکترونیک سایت کانون بازنشستگان کشوری از خدماتی که به صورت غیر حضوری در این سایت ارائه می شود، استفاده نمایند. با استفاده از خدمات غیر حضوری قابل ارائه در سایت صندوق بازنشستگی کشوری ۱۴۰۳، دیگر نیازی به مراجعه حضوری افراد به صندوق های بازنشستگی و یا مراکز مربوط به آن ها نیست.

 

لازم به ذکر است که استفاده از خدمات قابل ارائه در سایت کانون بازنشستگان کشوری به نشانی www.cspf.ir، برای تمامی افراد مجاز است؛ اما در صورتی که افراد بخواهند از بخش خدمات الکترونیک کانون بازنشستگی کشوری از خدمات غیر حضوری استفاده کنند و به سایت وارد شوند، می بایست که حتما اطلاعات بازنشستگان در سایت وارد شود. دقت داشته باشید که برای استفاده از این خدمات حتما می بایست که حقوق بازنشستگی خود را به صورت مستقیم از صندوق بازنشستگی کشوری دریافت کرده باشید.

امکانات سایت کانون بازنشستگی کشوری ۱۴۰۳​

کلیه بازنشستگان کشوری ۱۴۰۳​، می توانند با ورود به سایت کانون بازنشستگی کشوری به نشانی اینترنتی www.cspf.ir از خدمات مختلف این سایت استفاده نمایند. امکانات سایت کانون بازنشستگی کشوری www.cspf.ir بسیار متنوع می باشد و در صورتی که افراد بخواهند از درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشوری ۱۴۰۳ استفاده نمایند، می بایست که اطلاعات مربوط به فیش حقوقی یا حکم حقوقی خود را در دسترس داشته باشند.

 

اگرچه که امکانات سایت کانون بازنشستگی کشوری www.cspf.ir بسیار متنوع است؛ اما در اندیشه معاصربه بعضی از امکانات قابل ارائه در این سایت اشاره می کنیم.

 

دریافت اپلیکیشن صبا:

 

اپلیکیشن صبا، اپلیکیشنی است که زیر نظر صندوق بازنشستگی کشوری منتشر شده است و خدمات مختلفی را نیز به بازنشستگان کشوری ارائه می کند. کلیه بازنشستگان کشوری می توانند با کلیک کردن بر روی گزینه اپلیکیشن صبا این اپلیکیشن را دریافت نمایند.

اپلیکیشن صبا

این اپلیکیشن در دو نسخه ios و اندروید منتشر شده است و امکانات مختلفی از جمله دریافت فیش حقوقی بازنشستگان و احکام جدید بازنشستگان کشوری را فراهم نموده است.

دسترسی به درگاه خدمات الکترونیک سایت کانون بازنشستگی کشوری:

 

کلیه بازنشستگان کشوری می توانند با دسترسی به درگاه خدمات الکترونیک سایت صندوق بازنشستگی از خدمات آنلاین و غیر حضوری این سایت استفاده نمایند. در واقع، مهم ترین بخش سایت صندوق بازنشستگی، درگاه خدمات الکترونیک می باشد که خدمات مختلفی همچون ثبت نام وام ازدواج، ثبت نام وام های مختلف، دریافت فیش و حکم حقوقی و … در آن ارائه می شود.

 

ورود به سامانه شفافیت صندوق بازنشستگی کشوری:

 

کلیه بازنشستگان کشوری ۱۴۰۳ و یا عموم مردم می توانند با ورود به بخش «سامانه شفافیت» از آخرین اطلاع رسانی ها و عملکرد مربوط به صندوق بازنشستگی مطلع شوند.

در واقع، در این سامانه گزارش های مختلف و داده های آماری، برنامه ریزی های متنوع انجام شده، اطلاعات اقتصادی و … به صورت کاملا شفاف به افراد اطلاع رسانی می شود.

 

ورود به بخش نظرسنجی سایت صندوق بازنشستگی:

 

کلیه افرادی که به هر دلیلی از عملکرد سایت صندوق بازنشستگی رضایت ندارند و یا پیشنهادی برای بهتر شدن عملکرد این سایت دارند، می توانند با ورود به بخش «نظرسنجی» در منوی بالای سایت، پیشنهادها و انتقادهای خود را با پر کردن پرسشنامه و فیلد مربوط به انتقادها و پیشنهادها ثبت کنند./اندیشه معاصر

جدول حقوق بازنشستگان کشوری پس از همسان سازی

 

همسان سازی حقوق بازنشستگان که از خرداد ماه برای برخی بازنشسنگان اجرا شد سوالاتی را برای آنان به وجود آورد که کف حقوق بازنشستگان با همسان سازی چقدر می‌شود؟

وزیر کار نیز در تازه‌ترین اظهارنظر درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان گفته است: افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و سایر صندوق‌هایی که تحت پوشش وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی بودند، اجرا، اعمال و پرداخت شد، اما در موضوع همسان سازی باید تامین منابع صورت بگیرد.

متناسب‌سازی حقوق از مطالبات جدی و به حق بازنشستگان است و باید اجرا شود. تلاش می‌کنیم با در اختیار داشتن ۹ هزار میلیارد تومان، مشکلات بازنشستگان را حل و مطالبات آن‌ها را پرداخت کنیم.

وی ادامه داد: در مجموع ۹ هزار میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۱ برای این طرح در نظر گرفته شده بود که دولت سهام شرکتی را برای این موضوع به صندوق واگذار کرد که در تلاش هستیم با نقد شدن این سهام متناسب‌سازی را عملیاتی کنیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: قرار است تا شهریور مطالبات مربوط به اجرای طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و البته در مرداد موضوع رتبه‌بندی معلمان و مطالبات فرهنگیان بازنشسته تعیین تکلیف و تسویه شود.

رئیس کانون عالی کارمندان بازنشسته مشمول قانون تأمین اجتماعی از مجلس جدید خواستار تغییر مصوبه متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی شد.

عباسعلی سلطانی‌کیا، رئیس کانون عالی کارمندان بازنشسته مشمول قانون تأمین اجتماعی، در اعتراض به نحوه‌ی متناسب‌سازیِ حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی گفت: مطابق ماده ۷۷ قانون تأمین اجتماع، اولین مستمری بازنشستگان مشمول قانون تأمین اجتماعی، متناسب‌سازی و ضریب حقوق هر بازنشسته نسبت به حداقل دستمزدِ سالِ برقراری مستمری تعیین می‌شود. این موضوع دائمی است و در مصوبه مجلس نیز باید تأکید شود که متناسب‌سازی دایمی است.

وی افزود: با این اوصاف، تصویب فرمول ۹۰ درصدی بازنشستگان صندوق کشوری برای بازنشستگان مشمول قانون تأمین اجتماعی ناحق و البته اشتباه است. چراکه حقوق بازنشستگان صندوق کشوری فقط در یک مرحله به میزان ۹۰درصد شاغل همتراز تعیین می‌شود، که معادل ۹۰ درصد همان حقوق سال آخر اشتغال خود شخص بازنشسته است.

سلطانی‌کیا ادامه داد: به عبارتی دیگر، حقوق سال آخر اشتغال هر بازنشسته صندوق کشوری ۱۰ درصد کاهش می‌یابد، اما با مصوبه مجلس عملا حقوق بازنشسته مشمول قانون تأمین اجتماعی دو مرتبه کاهش می‌یابد. مرتبه‌ی اول، مطابق ماده ۷۷ قانون دایمی تأمین اجتماعی، متناسب‌سازی دایمی شده و ضریب متناسب‌سازی دایمی تعیین می‌گردد و حقوق ماه اول بازنشستگی حقوق متناسب‌سازی شده و معدل حقوق ۲ سال آخر اشتغال است.

سلطانی کیا ادامه داد: مرتبه‌ی دوم مجددا مطابق جز ۲ بند الحاقی ۲ ماده ۲۹ لایحه برنامه هفتم به میزان ۱۰ درصد دیگر حقوق متناسب‌سازی شده قبلی مجددا کاهش می‌یابد، به عبارتی دیگر، با مصوبه مجلس مجددا حقوق متناسب‌سازی شده مشمول تأمین اجتماعی ۱۰ درصد دیگر کاهش می‌یابد. هر فرد بازنشسته دارای ضریبی نسبت به حداقل حقوق دستمزد سال برقراری مستمری است که حقوق هر فرد بازنشسته باید مطابق با این نسبت در همه دوران بازنشستگی برقرار شود، که قانون گذار محترم اجرای آن را توسط ماده ۹۶ قانون دایمی تأمین اجتماعی تثبیت کرده است.

وی بیان کرد: متاسفانه مجلس گذشته، بدون توجه به اینکه حقوق و ضریب متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشمول قانون تامین اجتماعی مطابق ماده ۷۷ تعیین شده است، فرمول همسان‌سازی حقوق بازنشستگان صندوق کشوری را عینا برای بازنشستگان تامین اجتماعی مصوب کرده‌اند. عملا و مجددا مطابق این مصوبه ۱۰ درصد دیگر از حقوق قانونی هر فرد بازنشسته تامین اجتماعی از ماه اول بازنشستگی کاهش می‌یابد واین موضوع مغایر با حقوق متعینه بازنشستگی هر فرد است که طبق ماده ۷۷ تعیین و متناسب‌سازی می‌شود؛ و لذا ضروری است مصوبه جز ۲ بند الحاقی ۲ ماده ۲۹ قانون برنامه هفتم توسعه اصلاح گردد. چون اولین حقوق بازنشستگی هر فرد بازنشسته طبق ماده ۷۷ قانون دایمی تامین اجتماعی متناسب‌سازی می‌شود و دارای ضریبی نسبت به حداقل دستمزد و ضریبی دایمی است و همیشه باید برقرار باشد.

سلطانی‌کیا گفت: در واقع، مصوبه متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان ذی‌حق سازمان تامین اجتماعی نه تنها عقب‌ماندگی حقوق بازنشستگان از نرخ تورم ۱۵ساله را جبران نمی‌کند، بلکه مجددا با کاهش ۱۰ درصدی، حقوق متناسب‌سازی شده این بازنشستگان را کاهش مجدد می‌دهد و با نادیده گرفتن ضریب برقراری حقوق بازنشستگان باعث تضییع حقوق آنان می‌شود.

وی تأکید کرد: می‌بایست با اصلاح مصوبه مجلس مانع تضییع حق قانونیِ این بازنشستگان شد. با این وصف باید عبارتِ «۹۰درصد» از سطرآخر مصوبه فوق الذکر حذف و کلمه «برابر» جایگزین آن گردد.

زمان واریز افزایش حقوق بازنشستگان

با اجرای همسان سازی، جدول افزایش حقوق بازنشستگان براساس گروه‌های شغلی مشخص و قابل تدوین است.

بازنشستگان کشوری، در ارتباط با میزان افزایش حقوق بعد از اجرای متناسب‌سازی اعلام نگرانی کردند و گفتند در این زمینه ابهام وجود دارد؛ سوال مشخص بازنشستگان این است که در همسان‌سازی یک بازنشسته با گروه حقوقی مشخص، چقدر مشمول افزایش حقوق خواهد شد و حکم او بعد از اجرا چگونه خواهد بود.

غلامحسین قاسمی، کارشناس امور بازنشستگان، در این رابطه می‌گوید: تا زمانی که دستورالعمل و شیوه نامه همسان سازی اعلام نشود، نمی‌توان هیچ مبلغی را اعلام نمود. او افزود:، اما به طور متوسط تفاوت حقوق بازنشسته با ۹۰ درصد حقوق مشمول کسور شاغل در گروه‌های مختلف حقوقی۱ تا ۲۰ حدود ۴ میلیون تومان تا حداکثر ۸ میلیون تومان خواهد بود، بنابراین ۴۰ درصد آن هم که قرار است امسال (سال اول) اجرا شود، حدود ۱.۶ میلیون تومان تا ۳.۲ میلیون تومان خواهد بود. قاسمی تاکید کرد: باید منتظر شیوه‌نامه اجرای همسان‌سازی بمانیم؛ پس از آن، جدول افزایش حقوق بازنشستگان براساس گروه‌های شغلی مشخص و قابل تدوین است.

جزئیات جدید از افزایش حقوق بازنشستگان ۱۴۰۳

وی درباره این‌که کمیسیون تلفیق ماده ۲۹ برنامه هفتم را تغییر داده و برخی معتقدند با این کار نگرانی در جامعه بازنشستگان تامین اجتماعی به وجود آمده چراکه گویا آن بندی که «دولت مکلف است دیون را تسویه کند» پاک شده است؛ جایگزین این مورد چیست، عنوان کرد: بر اساس ایراداتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام در بعضی از موارد گرفته است؛ در مجلس متاسفانه چنین امری که می‌گویید محقق شد و بلافاصله مورد اعتراض ما قرار گرفت و ماموریتی هم به یک تیم از نمایندگان مجلس داده شده است، چون قانون‌گذار به هیات رئیسه چنین اختیاراتی را تفویض کرده است. همکاران ما به شدت دنبال این هستند که همین را بازگردانند.

 

مرتضوی درخصوص این‌که آیا لایحه دیگری داده خواهد شد چراکه رئیس مجلس عنوان کرده حتما باید لایحه دیگری داده شود، بیان کرد: خیر؛ توجه داشته باشید بر اساس پیگیری و اخباری که من دارم مقرر شد که رئیس کمیسیون تلفیق و اجتماعی و یک نفر از نمایندگان مجلس و با حضور نمایندگان ما موضوع را بررسی کنند و اصلاحات را انجام دهند.

وی بیان کرد: مطالباتی که گفته می‌شود همان مطالبات انباشته شده است که ما حتما پیگیری می‌کنیم. دولت اراده‌اش بر این است که مطالبات صندوق‌های بازنشستگی را پرداخت کند. کما این که در سنوات گذشته هم دولت کریمانه به این موضوع پرداخت و تقریبا بالغ بر ۲۲۰ همت تسویه بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی را داشتیم و سایر صندوق‌ها هم به همین شکل بخش قابل توجهی از مطالب‌شان را اخذ کردند. اما همواره به لحاظ اجرای احکامی که در بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌شود باز دوباره تکالیفی را برای صندوق‌ها ایجاد می‌کنند که لاجرم دولت باید به صورت سنواتی مطالبات صندوق‌ها پرداخت و الا صندوق‌ها دچار مشکل خواهند شد./اندیشه معاصر

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط