23:15 - 1403/03/10

آخرین خبر از میزان واریز حق پرستاری برای مددجویان بهزیستی بانک رفاه / حق پرستاری معلولان چقدر شد؟

سازمان بهزیستی به دنبال اختصاص و افزایش حق پرستاری به افراد نیازمند است؛ اما گویا سیاستگذاران نظام رفاهی و مالی آنگونه که باید به این حق توجه نکرده‌اند.

آخرین خبر از میزان واریز حق پرستاری برای مددجویان بهزیستی بانک رفاه / حق پرستاری معلولان چقدر شد؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، مدیرکل بهزیستی البرز گفت: شمار بانوان سرپرست خانوار البرز در زمان آغاز فعالیت دولت سیزدهم۲ هزار و ۲۰۰ نفر بود که اکنون به سه هزار و ۷۶ نفر رسیده است. بخوانید… ویلچر معلولان ۳ سال بیشتر دوام نمی‌آورد داده‌های جدید درباره وضعیت کودکان کار اعتراض معلولان؛ حق پرستاری ۲ میلیون تومان؟!

 میزان افزایش حق پرستاری برای معلولان بهزیستی چقدر افزایش یافته و چه زمانی پرداخت می‌شود؟

مدیرکل بهزیستی البرز گفت: شمار بانوان سرپرست خانوار البرز در زمان آغاز فعالیت دولت سیزدهم۲ هزار و ۲۰۰ نفر بود که اکنون به سه هزار و ۷۶ نفر رسیده است.

در بازدید‌ها و سفر‌های استانی، رییس جمهور تنها به افتتاحیه‌ها و رصد مشکلات حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی اکتفا نکرد بلکه حوزه‌های اجتماعی به ویژه سازمان بهزیستی که جمعیت قابل توجهی را زیر چتر حمایتی خود دارد را نیز مورد توجه قرار داد؛ در این میان ۴۶ هزار و ۵۰۰ خانوار مددجوی بهزیستی البرز با جمعیتی حدود ۱۶۶ هزار و ۳۸۵ نفر از خدمات ماندگار دولت سیزدهم بهره‌مند شدند.

افزایش ۴۰ درصدی پرداخت مستمری به مددجویان تحت پوشش، افزایش هشت برابری حق پرستاری، حذف نوبت خدمات دهی برای معلولان ضایعه نخاعی، حذف نوبت برای پرداخت مستمری، افزایش سرانه پرداختی مستمری، افزایش ۵۰۰ درصدی خرید تجهیزات توانبخشی، تهیه آخرین دستاورد‌های شرکت‌های دانش بنیان برای مددجویان، تقویت بخش خصوصی با افزایش یارانه مستقیم و قرار گرفتن تمام زنان سرپرست خانوار زیر چتر حمایتی بهزیستی از جمله خدمات دولت سیزدهم در البرز و سایر مناطق کشور به شمار می‌رود.

نگاه دولت سیزدهم به جامعه معلولان احترام‌آمیز و فاقد هرگونه ترحم همراه با ایجاد روحیه امیدآفرینی بوده و به واسطه میدانی بودن رییس جمهور شهید هیچ مشکلی از چشم دولتمردان پنهان نماند بطوریکه برای جامعه هدف بهزیستی استان البرز سنگ تمام گذاشته شد.

مدیرکل بهزیستی البرز به خدمات گسترده دولت سیزدهم در بخش مددجویی اشاره ه کرد و گفت: بررسی آمار و اطلاعات نشان می‌دهد که خدمات این دولت با سایر ادوار قابل مقایسه نیست؛ تا قبل از این دولت شمار معلولان تحت پوشش بهزیستی البرز ۱۶ هزارنفر بود که اکنون این تعداد به حدود ۲۶ هزار نفر افزایش یافته است؛ بنابراین رشد بیش از ۴۰ درصدی را نسبت به دولت قبل داشته‌ایم.
“وجیهه محمدی فلاح” افزود: برخی از افراد دارای معلولیت علاوه بر مستمری، از حق پرستاری خانواده محور برخوردار هستند که در ابتدای دولت سیزدهم این مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال بود، اما اکنون با افزایش هشت برابری به ۲۱میلیون ریال رسیده است؛ همچنین تعداد افرادی که از حق پرستاری ضایعه نخاعی برخوردار می‌شدند در ابتدای دولت سیزدهم ۸۷۵ نفر بودند که در زمان حاضر یک هزار و ۵۹ نفر هستند.
وی اضافه کرد: برای اولین بار در دولت سیزدهم معلولان ضایعه نخاعی افزون برحق پرستاری توانستند از کمک هزینه لوازم بهداشتی به مبلغ ۶ میلیون ریال استفاده کنند.
محمدی فلاح با اشاره به اینکه مستمری معلولان براساس جمعیت خانوار آنان پرداخت می‌شود، افزود: در دولت آیت الله رئیسی برای اولین بار تعداد افراد دارای معلولیت پشت نوبت بهزیستی البرز به صفر رسید و مبالغ مستمری درطول فعالیت دولت سیزدهم بین سه تا چهار برابر افزایش داشته است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز بیان کرد: سرانه پرداختی برای خانواده‌های یک نفره درماه ۱۰میلیون ریال، ۲ نفره ۱۴میلیون و ۲۰۰ هزارریال، سه نفره ۲۰میلیون ریال، چهار نفره ۲۹میلیون و ۵۰۰ هزار ریال و پنج نفره ۳۱میلیون و ۵۰۰ هرار ریال در نظر گرفته شده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز یادآور شد: اعتبارات خرید تجهیزات توانبخشی شامل انواع ویلچر، سمعک، واکر، توالت فرنگی، عصا و ساعت نابینایان در ابتدی دولت سیزدهم ۲۰میلیارد ریال بود که در زمان حاضر با رشد ۵۰۰ درصدی به مبلغ ۱۵۰میلیارد ریال رسیده است.

محمدی فلاح اظهار کرد: برای اولین بار در کشور ۲۰ ویلچر کربنی فوق سبک با صرف ۱۱ میلیارد ریال برای افراد با معلولیت جسمی، حرکتی و ضایعه نخاعی تولید شرکت‌های دانش بنیان در استان البرز تامین شده است.
وی با اشاره به افزایش یارانه مرتبط با مراکز شبانه‌روزی از ابتدای دولت سیزدهم بیان کرد: به ازای هر توانخواه نیازمند مقیم در مراکز شبانه روزی توانبخشی براساس درجه ارزشیابی مرکز، ماهانه ۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال تا ۴۰ میلیون ریال برای گروه هدف دارای خانواده پرداخت می‌شود؛ این مبلغ برای افراد مجهول الهویه و فاقد سرپرست از ۴۶ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال تا ۵۴ میلیون ریال است که از سوی سازمان بهزیستی به عنوان کمک هزینه پرداخت می‌شود.

مدیرکل بهزیستی البرز در خصوص وضعیت حمایت و پرداخت مستمری به زنان سرپرست خانوار گفت: شمار بانوان سرپرست خانوار البرز در زمان آغاز فعالیت دولت سیزدهم۲هزارو ۲۰۰ نفر بود که اکنون به سه هزار و ۷۶ نفر رسیده است.

وی یادآورشد: همچنین در زمینه حمایت و پرداخت مستمری به خانواده‌های دارای فرزند چندقلو نیز در ابتدای دولت سیزدهم ۲۰۰ خانوار مستمری بگیر داشتیم که اکنون به ۶۰۰ خانوار رسیده است.

محمدی فلاح اضافه کرد: امسال کمک‌هزینه ترخیص فرزندان بی‌سرپرست در مراکز بهزیستی نسبت به سه سال گذشته حدود هفت برابر شده است. هزینه ترخیص هر فرزند بی‌سرپرست و بدسرپرست که امسال از مراکز بهزیستی ترخیص شد حدود ۲ میلیارد ریال بوده که در شروع کار دولت سیزدهم این هزینه حدود ۳۰۰ میلیون ریال بود.

مدیرکل بهزیستی استان البرز با تاکید بر نگاه ویژه دولت سیزدهم به حوزه تسهیل‌گری اشتغال مددجویان تحت پوشش بیان کرد: طی نزدیک به سه سال فعالیت دولت آیت الله رئیسی در استان البرز برای هشت هزار و ۸۰۳ نفر از مددجویان تحت پوشش بهزیستی اشتغال ایجاد شد و در مجموع پنج هزار و ۷۰۰ میلیون ریال تسهیلات اشتغالزایی کم بهره با نرخ سود چهار درصد به آن‌ها پرداخت شد.

محمدی فلاح گفت: در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم پوشش آمبلیوپی و غربالگری نابینایی کودکان سه تا ۶ سال حدود ۵۰ درصد بود، اما در دولت سیزدهم با تقویت تجهیزات و تیم‌های غربالگری و افزایش اعتبار یارانه تخصیص یافته به استان به ۱۰۰ درصد رسیدیم و تعداد ۲۸۸ هزار کودک مورد غربال قرار گرفتند. همچنین غربالگری شنوایی نوزادان با پوشش ۱۰۰ درصدی برای تعداد ۸۵ هزار نوزاد انجام شده است.

حق پرستاری معلولان بهزیستی، مستمری است که ماده ۷ قانون حمایت از معلولان بر آن صراحت دارد، اما در حال حاضر الان فقط مبلغ ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به این خانواده‌ها پرداخت می‌شود.

سازمان بهزیستی به دنبال اختصاص و افزایش حق پرستاری به افراد نیازمند است، اما گویا سیاستگذاران نظام رفاهی و مالی آنگونه که باید به این حق توجه نکرده‌اند.

حق پرستاری به منظور کمک به بهبود سلامت فرد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید، بسترگرا و ضایعه نخاعی سینه‌ای، کمری و گردنی به او یا سرپرست، همسر یا قیمش پرداخت می‌شود.

مشخصات حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دارای معلولیت از جمله ۳۳ هزار فرد دارای ضایعه نخاعی در بانک اطلاعاتی کمیسیون پزشکی بهزیستی ثبت شده که سه درصد آن‌ها دارای معلولیت شدید و خیلی شدید هستند.

نکته تاسف بار اینجاست که سالانه ۲۵۰۰ نفر دارای ضایعه نخاعی به این لیست اضافه می‌شوند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

1 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

ح

پاسخ دادن

11 خرداد 1403


وعده‌ها ی قشنگی میدید کاش در عمل هم چنین بودید سهام عدالت جاماندکان تحت پوشش بهزیستی یا سهام عدالت مردم مخصوصا معلولان بدون خونه برای وزرا کار جدید شده چون از بس بیگارن سهام عدالت شده امروز فردا امروز فردا امروز فردا امروز فردا امروز فردا امروز فردا امروز فردا معلوم نیست امروز فردا کی تمام میشود عجب مسعولان ی داریم مردم مخصوصا معلولان بدون خونه اجاره نشین بدبخت بیچاره بهاانه کردند برای سرگرمی تفریحی بابا بنده های خدا از سال ۹۹ شصد درصد سهام عدالت فروختیم چرا پولش خیری نیست یا چرا ماده ۲۷ معلولان اجرا شده توسط نمایندگان مجلس و دولت سالها پیش هنوز اجرایی نشده به چه علت مردم مخصوصا معلولان الاف کردید مگه شما انتخاب شده این مردم نیستید چرا این همه ظلم در حق مردم مخصوصا معلولان میکنید واقعا خجالت اوره با اندک ماهانه مددجویان بدون خونه اجاره نشین هستند مسعولان تنها یک روز نمیتونند ماهانه اندک معلولان زندگی کنند سه عنوان معلولیت شدید دارم ندیدم حق پرستاری الکی وعده ندید لطفاً