۰۸:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸

آخرین خبر از افزایش مستمری بازنشستگان تا امشب+ جزئیات(۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳)

بازنشستگان معترض به افزایش ناچیز مستمری با استناد به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی خواستار افزایش متناسب با نرخ تورم هستند. دیوان عدالت حکم نهایی خود را در این خصوص صادر کرد.

آخرین خبر از افزایش مستمری بازنشستگان تا امشب+ جزئیات(۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳)

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی معتقدند که افزایش ۳۵ درصدی مستمری‌ها در سال گذشته با توجه به تورم و افزایش هزینه‌های زندگی بسیار ناچیز بوده است. آنها این افزایش را در تضاد با ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی می‌دانند که تاکید دارد مستمری‌ها باید متناسب با نرخ تورم افزایش یابد.

حال با رد شدن شکایت بازنشستگان در دیوان عدالت، ابهامات جدیدی در مورد وضعیت مستمری‌بگیران به وجود آمده است.

بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی از افزایش ۳۵ درصدی مستمری‌ها ناراضی هستند و آن را در تضاد با ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی می‌دانند؛ ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی تاکید دارد که افزایش سالانه مستمری بازنشستگان بایستی به اندازه افزایش هزینه‌های زندگی باشد و حالا بازنشستگان قصد دارند از تامین اجتماعی و دولت به دیوان عدالت شکایت کنند.

این در حالیست که منابع خبری ایلنا از رد شدن شکایت سال گذشته جمعی از بازنشستگان در دیوان عدالت خبر می‌دهند؛ ظاهراً دیوان عدالت شکایت بازنشستگان تامین اجتماعی به عدم اجرای قانون در افزایش مستمری ۱۴۰۲ را وارد ندانسته است. البته این رای هنوز منتشر و رسانه‌ای نشده است.

در این شرایط مشخص نیست شکایت بازنشستگان در مورد مستمری ۱۴۰۳ به کجا خواهد رسید.

جمع‌بندی

در حالی که رای دیوان عدالت به نفع دولت و مجلس تمام شده است اما بازنشستگان همچنان بر مطالبات خود پافشاری می‌کنند.

این پرونده در حال حاضر در ابهام قرار دارد و مشخص نیست که سرانجام آن چه خواهد شد.

رسانه‌ها و نهادهای مدنی می‌توانند با انعکاس صدای بازنشستگان و طرح مطالبات آنها به طور شفاف، به حل این معضل کمک کنند.

منبع:ایلنا

مطالب مرتبط