۲۱:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۲

ve.cbi.ir وام ازدواج مشاهده وضعیت+ قسط وام ازدواج ۱۴۰۳ چقدر است؟

در این خبر به بررسی ve.cbi.ir وام ازدواج مشاهده وضعیت+ قسط وام ازدواج ۱۴۰۳ چقدر است؟ در اندیشه معاصر پرداخته ایم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در این خبر به بررسی ve.cbi.ir وام ازدواج مشاهده وضعیت+ قسط وام ازدواج ۱۴۰۳ چقدر است؟ در اندیشه معاصر پرداخته ایم. سامانه وام ازدواج ve.cbi.ir ۱۴۰۳، از سوی بانک مرکزی، جهت ارائه تسهیلات ازدواج به زوج ها راه اندازی شده است. برای ثبت نام در این سامانه، می توان با ورود به سایت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، بخش ثبت نام جدید و همچنین، جهت مشاهده وضعیت درخواست تسهیلات ازدواج، از بخش مشاهده وضعیت، اقدام نمود.

ورود سریع به ve.cbi.ir وام ازدواج مشاهده وضعیت

برای ورود سریع به سامانه وام ازدواج کلیک کنید

 

وام ازدواج مخصوص افرادی است که عقد کردند و زمانی که خطبه خوانده شد افراد میتوانند برای دریافت وام اقدام کنند لازم به ذکر است این وام بدون کارمزد است و زوجین را در اول زندگی مشترک خیلی جلو میندازد برای با خبر شدن از اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید.

 

اعلام رقم وام ازدواج در سال ۱۴۰۳

با بیان اینکه اعتبار وام ازدواج در سال جاری ۱۴۰ هزار میلیارد تومان تعیین شده گفته شد: دولت ۱۳۴ هزار میلیارد تومان آن را تامین کرده است. برای سال ۱۴۰۳ نیز وام ازدواج به ۷۰۰ میلیون برای زوج‌ها ارتقا یافته است. در کنار طرح مسکن ملی که به صورت عمومی اجرا می‌شود، طرح ویژه ای برای جوانان هم دنبال می شود که نهایی نشده است. امیدواریم ۱۴۰۳ خبر خوشی در خصوص مسکن جوانان به این واسطه داشته باشیم.

پیگیری وضعیت وام ازدواج

پیگیری وضعیت وام ازدواج

وام ازدواج ۱۴۰۳

سخنگوی جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به سمن‌ها و تشکل‌های جوانان نیز گفت: اولین کاری که معاونت جوانان به صورت تخصصی انجام می‌دهد، سمن‌ها و تشکل‌های جوانان است. کار ما صدور مجوز، توانمندسازی و حمایت از جوانان است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدا تا سال ۱۴۰۲ تعداد سمن‌های ثبت شده در سامانه وزارت ورزش و جوانان ۴۵۹۴ سمن بوده است، گفت که ۱۱۰۲ مورد از این تعداد مربوط به دولت مردمی بوده است. به عبارتی ۲۵ درصد از مجوزهای صادر شده مربوط به فعالیت این دولت است.

سخنگوی جوانان وزارت ورزش و جوانان اظهارکرد: تا قبل از دولت سیزدهم سالانه ۳۷۳ سمن ثبت شده که در دولت سیزدهم این رقم به ۴۴۴ سمن رسیده است که رشد ۱۹ درصدی را نشان می‌دهد. این سمن‌ها را در قالب ۱۴ شبکه ملی متشکل کردیم. حدود ۱۲۹۴ سمن عضو تشکل‌های ۱۴ گانه هستند.

افزایش ۴ برابری حمایت مالی از سازمان‌های مردم‌نهاد

وی همچنین در خصوص حمایت مالی از سمن‌ها نیز اظهارکرد: حمایت مالی از سمن‌ها در سالجاری نسبت به سال قبل چهار برابر شده است. همچنین دستورالعمل تشکیل سمن‌ها پس از ۲۰ سال بازنگری شده و اردیبهشت ماه ابلاغ خواهد شد.روح حاکم بر دستورالعمل جدید ساده شدن و تسهیل تشکیل سمن است.

کلهر با اشاره به فعالیت در حوزه توسعه اجتماعی جوانان نیز گفت: صدور مجوز مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده اولین کاری است که در این حوزه انجام می‌شود و یکی از سه نهادی هستیم که مجوز صادر می‌کنیم. برای دوره جدید تلاش شده تا صدور مجوز تسهیل شود. در سال ۹۸ و ۹۹، ۱۶۷ مجوز مرکز تخصصی مشاوره خانواده صادر شده و این رقم در سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ این رقم به ۴۶۷ مرکز رسیده است.

سخنگوی جوانان وزارت ورزش و جوانان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیش از ازدواج نیز اظهارکرد: افراد در آستانه ازدواج در این کارگاه‌ها شرکت می‌کنند و مهارت‌های زندگی مشترک را آموزش می‌بینند. تعداد کارگاه‌ها از ۱۴ هزار کارگاه به ۲۱ هزار کارگاه و تعداد شرکت کنندگان از ۳۵۵ هزار نفر به ۵۸۰ هزار نفر ارتقا پیدا کرده است.

وی همچنین درباره صدور مجوز مراکز همسان گزینی نیز گفت: سال‌ها بود که مسئله مراکز همسان گزینی یا همسرگزینی متولی نداشت و قانونگذار تکلیف را مشخص کرده است. تایید مراکز با سازمان تبلیغات و صدور مجوز برعهده ماست.

کلهر در بخش دیگری از این نشست به موضوع طرح ملی جهیزیه اشاره کرد و گفت: دولت طرحی را پیگیری می‌کند و امید است سال ۱۴۰۳ خبر خوبی در خصوص جهیزیه ایرانی داشته باشیم تا بتوان پنج قلم اصلی را برای درصد قابل توجهی از جوانان تدارک ببینیم. بخشی زیادی از کار آن انجام شده است و به نظر بعد از اردیبهشت‌ماه طرح ملی جهیزیه ایرانی هم عملیاتی شود. برای جشن ازدواج نیز میانگین بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان در استان‌های مختلف هزینه می‌شود. طرح ویژه معاونت این است که در سال ۱۴۰۳ بتوان سامانه‌ای راه اندازی کنیم که با حذف واسطه‌ها حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه ها را کاهش دهیم.

قانون جهش تولید دانش بنیان، قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و تسهیلات موضوع ماده (۷۷) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه زندانیان نیازمند از محل سپرده‌های قرض‌الحسنه اعم از جاری و پس‌انداز شبکه بانکی (غیر از بانک‌های قرض‌الحسنه) پس از کسر سپرده قانونی را تا سقف سه میلیون میلیارد (۳.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به قرض‌الحسنه ازدواج، فرزندآوری و ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن و دیگر موارد ذکرشده در قوانین فوق اختصاص داده و از طریق بانک‌های عامل (به تشخیص شورای پول و اعتبار) به شرح زیر نسبت به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه اقدام نماید:

۱. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج (موضوع ماده (۶۸) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت:

-۱-۱ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آن‌ها بعد از ۱۴۰۱/۱/۱ بوده است مبلغ سه میلیارد (۳.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله

وام ۳۵۰ میلیون تومانی برای زوجین زیر ۲۵ سال در بودجه ۱۴۰۳

نماینده مردم آباده و بوانات در مجلس شورای اسلامی افزود: کمیسیون در جریان بررسی بند (ث) تبصره ۱۳ لایحه بودجه، بانک مرکزی را مکلف کرد تا مطابق با قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و قوانین مربوط به ایثارگران، قانون حمایت از حقوق معلولان، قانون جهش تولید دانش‌بنیان، قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی از محل سپرده‌های قر‌ض‌الحسنه اعم از جاری و پس‌انداز، شبکه بانکی (غیر از بانک‌های قرض‌الحسنه) پس از کسر سپرده قانونی را تا سقف ۳ میلیارد ریال به قرض‌الحسنه ازدواج، فرزندآوری و ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن و دیگر موارد ذکر شده در قوانین فوق اختصاص دهد.

وی در ادامه بیان کرد: کمیسیون در بند (ث) تبصره ۱۳ لایحه بودجه مصوب کرد تا تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آن‌ها بعد از ۱۴۰۱.۱.۱ بوده است، مبلغ ۳ میلیارد ریال و با دوره بازپرداخت ده ساله باشد.

زارع تصریح کرد: همچنین کمیسیون در بند مذکور مصوب کرد که تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای زوج زیر ۲۵ سال و زوجه زیر ۲۳ سال سه میلیارد و پانصد میلیون ریال باشد.

پیگیری وام ازدواج با کد ملی | شرایط وام ازدواج

وام ازدواج مخصوص افرادی است که عقد کردند و زمانی که خطبه خوانده شد افراد میتوانند برای دریافت وام اقدام کنند لازم به ذکر است این وام بدون کارمزد است و زوجین را در اول زندگی مشترک خیلی جلو میندازد برای با خبر شدن از اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید.

 

پیگیری وام ازدواج تنها با کد ملی امکان‌پذیر است؟

خیر! متقاضی فقط با داشتن کد ملی نمی‌تواند از وضعیت  خود اطلاع حاصل کند. برای پیگیری آن، علاوه بر کد ملی به کد رهگیری ده رقمی نیز احتیاج است.کد رهگیری هنگام ثبت نام متقاضیان ارائه می شود و با داشتن این کد افراد می توانند در مراحل بعد، پیگیری و استعلام را در سامانه ثبت نام را انجام دهند.

 

پیگیری وام ازدواج

پیگیری وام ازدواج

نحوه پیگیری

تا به‌ اینجا متوجه شدیم که برای پیگیری وضعیت درخواست، هم به کد ملی و هم به کد پیگیری نیاز است.

در ابتدا متقاضی باید به سامانه ثبت‌نام تسهیلات ازدواج به نشانی ve.cbi.ir ورود کرده و گزینه مشاهده وضعیت را کلیک کنید.

سپس در کادرهای قابل مشاهده  کد ملی، کد پیگیری و در آخر کد امنیتی در کادر را وارد کرده و در پایان «مشاهده وضعیت» را انتخاب کنید.

گام دوم نحوه پیگیری با کد پیگیری

 

استعلام وضعیت در بانک ملی

بانک ملی یکی از قدیمی‌ترین و رتبه‌دارترین بانک‌های ایران از لحاظ اعتبار است. به همین دلیل این بانک در بیشتر مواقع یکی از انتخاب‌های اصلی زوج‌های جوان برای دریافت تسهیلات لازم و ثبت نام  است.یک روش این است که به سایت تسهیلات قرض الحسنه وارد شده و مانند روشی که بیان شده بود، با ثبت کد ملی و کد پیگیری ده رقمی، از وضعیت درخواست خود مطلع شوند. اما آن دسته از افرادی که امکان پیگیری وضعیت خود را به صورت آنلاین ندارند، می‌توانند به یکی از شعب بانک کلی در محل سکونت خود مراجعه کرده و وضعیت وام ازدواج خود را حضورا پیگیری کنند.

بعد از استعلام چه کنیم؟

شاید برای شما این سوال بوجود آمده باشد که بعد از استعلام چه کنیم؟ استعلام برای این است که بفهمید وضعیت وامتان چگونه است و آیا در مراحل رسیدگی مشکلی وجود دارد یا خیر. پس از پیگیری  با کد رهگیری اگر وام شما تأیید شده باشد، نیازی به کار خاصی نخواهد بود و باید منتظر واریز کردن وجه درخواستی باشید.اما پیگیری  به این دلیل اهمیت دارد که اگر فرایدن اخذ وام با مشکل مواجه شده باشد یا نقص در مدارک باعث توقف در فرایند پرداخت وام شده باشد، می توانید هر چه سریعتر برای رفع این موارد اقدام کنید. حتی اگر شعبه بانک مراحل  را با تأخیر انجام دهند، می توانید به شعبه دیگری مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام ازدواج

سند ازدواج (عقدنامه).
شناسنامه اصلی هر دو نفر از زوجین.
شناسنامه اصلی ضامن‌ها.
کارت ملی (چه صادره به صورت موقت و چه دائم) هر دو زوج.
کارت ملی (چه صادره به صورت موقت و چه دائم) ضامن.
آدرس دقیق پستی به همراه کد پستی ده رقمی محل سکونت زوجین.
کد پیگیری ده رقمی که از سایت مربوطه پس از ثبت‌نام به دست آمده است.

شرایط ضامن برای وام ازدواج

شرایط ضمانت مورد نیاز برای اخذ وام قرض‌الحسنه ازدواج را در ادامه بیان می‌کنیم:

وام قرض‌الحسنه ازدواج به مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان برای هر یک از زوج‌ها با بازپرداخت ده ساله، به شرط ارائه ضامن مطابق با دستورالعمل‌های زیر اهدا می‌شود:

برای پیگیری از طریق سامانه جامع ذینفعان اعتباری، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. به سایت cib.ir مراجعه کنید. ۲. بر روی گزینه “سامانه جامع ذینفعان اعتباری” کلیک کنید. ۳. شماره ملی و کد رهگیری خود را وارد کنید. ۴. بر روی گزینه “ورود” کلیک کنید.

پس از ورود به سامانه، وضعیت وام ازدواج شما نمایش داده می‌شود.

تفاوت دو روش پیگیری

تفاوت اصلی دو روش پیگیری  در این است که در روش اول، فقط می‌توانید وضعیت وام ازدواج خود را مشاهده کنید، اما در روش دوم، می‌توانید اطلاعات بیشتری مانند سابقه اعتباری خود را نیز مشاهده کنید.

نکات مهم در پیگیری

برای پیگیری ، حتماً از کد رهگیری خود استفاده کنید. کد رهگیری یک کد ۱۰ رقمی است که پس از ثبت نام وام ازدواج به شما پیامک می‌شود.

اگر کد رهگیری خود را فراموش کرده‌اید، می‌توانید از طریق سامانه وام ازدواج یا سامانه جامع ذینفعان اعتباری، کد رهگیری خود را بازیابی کنید.

برای پیگیری وام ازدواج، حتماً از شماره ملی خود استفاده کنید.

در صورتی که وضعیت وام ازدواج شما “در حال بررسی” است، به معنای این است که مدارک شما در حال بررسی است و بزودی نتیجه بررسی به شما اعلام خواهد شد.

در صورتی که وضعیت وام ازدواج شما “در حال اعطا” است، به معنای این است که وام ازدواج شما توسط بانک عامل تایید شده است و باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، به شعبه عامل مراجعه کنید.

در صورتی که وضعیت وام ازدواج شما “رد شده” است، به معنای این است که درخواست شما توسط بانک عامل رد شده است. در این صورت، می‌توانید دلایل رد شدن درخواست خود را از بانک عامل جویا شوید.

پیش‌بینی اقساط و بازپرداخت وام ازدواج ۱۴۰۳

وام ازدواج ۱۴۰۳ احتمالا دست‌کم ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود. اگر عروس‌خانم کمتر از ۲۳ سال یا آقاداماد زیر ۲۵ سال سن داشته باشند، آنوقت مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ حدود ۱۵ درصد افزایش پیدا می‌کند و به نفری ۳۵۰ میلیون تومان می‌رسد.

وام ازدواج اساسا یکجور تسهیلات قرض‌الحسنه است. یعنی وام ازدواج ۱۴۰۳ مثل سال‌های قبلی سودی ندارد و فقط بحث کارمزد چهاردرصدی مطرح است. اگر مدت بازپرداخت اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳ مثل امسال و پارسال ۱۰ ساله باشد، اقساط این تسهیلات برای متقاضیان عادی ماهی دو میلیون و ۷۲۷ هزار تومان و برای متقاضیانی که از شرایط سنی مورد نظر برخوردار هستند، ماهی سه میلیون و ۱۸۱ هزار تومان خواهد بود. نکته مهم اما در محاسبه اقساط وام ازدواج، لحاظ ماه‌های استثنایی است که متقاضی باید هزینه بیشتری به‌عنوان اقساط وام ازدواج کنار بگذارد.

وام ازدواج ۱۴۰۳؛ حداقل ۳۰۰ میلیون

وام ازدواج ۱۴۰۳ طبق روال سال‌های قبلی قرار است افزایش پیدا کند. مبلغ وام ازدواج امسال دست‌کم ۱۸۰ میلیون تومان بود و حالا با پیشنهاد کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی این عدد احتمالا در سال آینده به ۳۰۰ میلیون تومان تبدیل می‌شود.

وام ازدواج ۱۴۰۳ البته برای یکسری از متقاضیان بیشتر خواهد بود. مثل سال‌های قبل و در راستای حمایت از قانون جوانی جمعیت به هر کدام از عروس‌های زیر ۲۳ سال و داماد‌های زیر ۲۵ سالی که متقاضی این تسهیلات هستند، ۳۵۰ میلیون تومان تحت عنوان وام ازدواج ۱۴۰۳ تعلق می‌گیرد.

وام ازدواج ۱۴۰۳ با این اوصاف برای زوجی که عروس‌خانم کمتر از ۲۳ سال و آقا داماد زیر ۲۵ سال سن دارند و هر دو نفر باهم برای دریافت وام ازدواج ۱۴۰۳ اقدام می‌کنند به ۷۰۰ میلیون تومان می‌رسد. اگر فقط عروس‌خانم یا آقا داماد از این شرط سنی برخوردار باشند، آنوقت امکان دریافت ۶۵۰ میلیون تومان به‌صورت همزمان وجود دارد و این عدد در حالت عادی به ۶۰۰ میلیون تومان تقلیل پیدا می‌کند.

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳؛ حداقل ماهی دو میلیون و ۷۲۷ هزار تومان

وام ازدواج اساسا یکجور تسهیلات قرض‌الحسنه است. یعنی قرار نیست مثل سال‌های گذشته از متقاضیان وام ازدواج ۱۴۰۳ سودی دریافت شود، اما این وسط بحث کارمزد چهار درصدی همچنان پابرجاست و از یک طرف دیگر مدت زمان بازپرداخت آن احتمالا ۱۰ ساله خواهد بود.

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳ به‌این ترتیب برای متقاضی که بابت دریافت تسهیلات ۳۰۰ میلیونی دست‌به‌کار می‌شود، به ماهی دو میلیون و ۷۲۷ هزار و ۲۷۳ تومان می‌رسد.

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳ البته برای متقاضی که امکان دریافت تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی را دارد، ماهی سه میلیون و ۱۸۱ هزار و ۸۱۸ تومان خواهد بود.

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳؛ حداقل ماهی دو میلیون و ۷۲۷ هزار تومان

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳؛ حداقل ماهی دو میلیون و ۷۲۷ هزار تومان

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳ در حالتی که یکی از زوجین تسهیلات ۳۵۰ میلیونی و آن یکی تسهیلات ۳۰۰ میلیونی می‌گیرد، با این تفاسیر به بیش از پنج میلیون و ۹۰۹ هزار تومان تبدیل می‌شود و این هزینه برای متقاضیانی که به‌صورت همزمان امکان دریافت تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی را داشته باشند، شش میلیون و ۳۶۳ هزار و ۶۳۶ تومان خوهد بود.

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳ البته به‌شرطی براساس چیز‌هایی که گفتیم، محاسبه می‌شود که مثل سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۱ مدت بازپرداخت اقساط ۱۰ ساله باشد. احتمال دوم، اما این است که مدت بازپرداخت اقساط به ۱۲ سال افزایش پیدا کند. اینطوری مبلغ اقساط وام ازدواج هم کمتر می‌شود و مثلا به‌جای اقساط دو میلیون و ۷۲۷ هزار تومانی بابت تسهیلات ۳۰۰ میلیونی، باید ماهی تقریبا دو میلیون و ۲۷۲ هزار تومان به بانک‌ها پس داد. با همه این حرف‌ها لازم است بدانید سازوکار بازپرداخت وام ازدواج به‌شکلی است که مبلغ اقساط در ماه‌های ابتدایی هر سال با سایر ماه‌ها متفاوت خواهد بود.

وام ازدواج ۱۴۰۳؛ محاسبه اقساط ماه‌های استثنایی

اقساط وام ازدواج در ماه‌های ابتدایی هر سال با سایر ماه‌های سال متفاوت است. به‌عنوان مثال متقاضی که امکان دریافت تسهیلات ۳۰۰ میلیونی را دارد و بابت آن باید ماهی حدود دو میلیون و ۷۲۷ هزار تومان قسط بدهد، در همان ماه اول شامل قسط ۱۲ میلیون تومانی می‌شود.

اقساط وام ازدواج در ماه سیزدهم یعنی ماه اول سال دوم ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و در ماه بیست‌وپنجم ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود. این عدد در ماه ۱۰۹ یعنی اولین ماه از آخرین سال بازپرداخت اقساط به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد و نهایتا متقاضی بعد ۱۰ سال ۳۷۸ میلیون که شامل ۷۸ میلیون به‌عنوان سود وام می‌شود، به بانک برمی‌گرداند.

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳ در ماه اول به‌این ترتیب برای متقاضیانی که به‌شکل همزمان فرصت دریافت تسهیلات ۳۵۰ میلیونی را دارند، شامل دوتا قسط ۱۴ میلیونی می‌شود و در مجموع به عدد شگفت‌انگیر ۲۸ میلیون تومان می‌رسد. نهایتا هر دو متقاضی به‌شکل جداگانه باید بعد ۱۰ سال ۴۲۷ میلیون به بانک برگردانند که ۷۷ میلیون از این عدد به اسم سود وام دریافت می‌شود.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار