«Arrizo ۵ EV» نخستین خودرو برقی با پلاک ملی را بشناسید

نخستین خودرو برقی پلاک ملی ایران توسط شرکت مدیران خودرو رونمایی شد؛ بنابراین سدان برقی آریزو پلاک ملی خود را دریافت کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر به نقل از تکراتو، نخستین خودرو برقی پلاک ملی ایران توسط شرکت خودروسازی مدیران خودرو معرفی شد. خودرو سدان Arrizo ۵ EV توانست به‌عنوان اولین خودرو برقی کشور که بر روی آن پلاک ملی نصب شده است، شناخته شود. اما این خودرو باوجود برقی بودن، قیمتی در حدود ۲ میلیارد تومان در بازار آزاد دارد که اصلاً به‌صرفه نیست. در ادامه با مشخصات این خودرو آشنا شوید.

تصاویر منتشر شده حاکی از آن است که خودرو چری آریزو ۵ برقی توانسته پلاک ملی دریافت کند و به اولین خودرو برقی پلاک شده در ایران تبدیل شود. البته مدیران خودرو قصد دارد این خودرو برقی را با تعرفه دولتی ۱ میلیارد تومان به ناوگان تاکسیرانی واگذار کند؛ زیرا قیمت آن برای مشتریان عادی به حدود ۲ میلیارد تومان خواهد رسید.

چری آریزو ۵ برقی از یک موتور برقی بهره می‌برد که می‌تواند قدرتی برابر با ۱۲۲ اسب‌بخار و گشتاور ۲۷۶ نیوتن‌متر را به‌تولید برساند. قدرت تولید شده از این پیشرانه نیز توسط گیربکس تک‌سرعته با قابلیت بازیافت انرژی به چرخ‌های جلو انتقال پیدا می‌کند.

برای این خودرو ظرفیت باتری ۵۳.۶ کیلووات‌ساعتی در نظر گرفته شده که با یک بار شارژ می‌توان مسافت حدود ۵۰۰ کیلومتر را طی کرد. البته در حالت عملیاتی، میزان پیمایش این خودرو در شرایط مناسب به حدود ۴۰۱ کیلومتر خواهد رسید. همچنین باتری‌های این خودرو ظرف مدت ۳۰ دقیقه از ۳۰ تا ۸۰ درصد شارژ خواهند شد.

آریزو ۵ EV همانند آریزو ۵ برقی از امکانات متعددی، چون کروز کنترل، سیستم کنترل پایداری و کشش، دوربین دنده عقب داینامیک، ۶ کیسه هوای ایمنی به‌همراه قابلیت‌های ویژه نسخه برقی نظیر بازیافت انرژی بهره می‌برد.

 

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.