۱۳:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۸

۹ علامتی که نشان می دهد شما به عنوان یک فرد در حال رشد هستید

9 علامتی که نشان می دهد شما به عنوان یک فرد در حال رشد هستید

۹ علامتی که نشان می دهد شما به عنوان یک فرد در حال رشد هستید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، بر اساس روانشناسی ۹ نشانه که شما به عنوان یک فرد در حال رشد هستید. رشد یک فرآیند ثابت است، اغلب ظریف و در لحظه به سختی قابل مشاهده است. اما حدس بزنید چیست؟ شما احتمالا بیشتر از آنچه فکر می کنید در حال رشد هستید.

روانشناسی در مورد رشد فردی حرف های زیادی برای گفتن دارد. و به گفته کارشناسان، علائم خاصی وجود دارد که نشان می دهد شما در مسیر درستی قرار گرفته اید.

در این مقاله، ۹ نشانه آشکار که نشان می دهد شما به عنوان یک فرد در حال رشد هستید را بررسی خواهیم کرد.

بنابراین، دست و پنجه نرم کنید – وقت آن است که کمی به خود فکر کنید و ببینید چقدر جلو آمده اید.

۹ نشانه آشکار که نشان می دهد شما به عنوان یک فرد در حال رشد هستید

۱) شما تغییر را پذیرفته اید

تغییر بخشی از زندگی است. اما بیایید صادق باشیم، می تواند کاملاً ترسناک باشد.

برای بسیاری از ما، غریزه ما مقاومت در برابر تغییر، چسبیدن به چیزهای آشناست. راحت، قابل پیش بینی است.

اما رشد خارج از منطقه راحتی ما اتفاق می افتد. و این واقعیت که این روزها برای تغییر بازتر هستید، نشانه واضحی است که در حال رشد هستید.

جنیفر گاتمن روانشناس گفت: «انطباق گام بعدی طبیعی در رشد شخصی است.

این بدان معنی است که شما یاد می گیرید که ترس ها و عدم اطمینان خود را رها کنید. شما حاضرید ریسک کنید و چیزهای جدید را امتحان کنید.

بهتر از این، متوجه می‌شوید که تغییر لزوماً بد نیست – فقط متفاوت است. و متفاوت می تواند خوب باشد. می تواند به فرصت های جدید، تجربیات جدید، بینش های جدید منجر شود.

9 علامتی که نشان می دهد شما به عنوان یک فرد در حال رشد هستید

۹ علامتی که نشان می دهد شما به عنوان یک فرد در حال رشد هستید

۲) از “نه” گفتن نمی ترسید

قبلاً «نه» گفتن برایم سخت بود.

من از افراد خشنود کننده اصلی بودم و همیشه نیازهای دیگران را بر نیازهای خودم ترجیح می دادم. فکر می‌کردم «بله» گفتن به همه چیز کلید محبوب شدن و پذیرفته شدن است.

اما با گذشت زمان، متوجه شدم که گفتن مداوم “بله” من را هم از نظر عاطفی و هم از نظر جسمی تخلیه می کند. من اغلب متوجه شدم که بیش از حد متعهد و تحت استرس هستم.

سپس، یک روز تصمیم گرفتم چیزی متفاوت را امتحان کنم. شروع کردم به «نه» گفتن به چیزهایی که به درد من نمی خورد یا با اولویت هایم همسو نمی شد. و حدس بزنید چه؟ دنیا به پایان نرسید مردم از دوست داشتن من دست برنداشتند.

در واقع متوجه شدم که مردم به مرزهای من احترام می گذارند. آنها از صداقت من قدردانی کردند. و احساس قدرت بیشتری کردم و استرس کمتری داشتم.

معلوم شد، یادگیری «نه» گفتن نقطه عطفی بزرگ در سفر رشد شخصی من بود. این تأییدی بر عزت نفس من بود، اعلامی که نیازهای من نیز اهمیت دارد.

۳) به دنبال تجربیات جدید هستید

یکی از مشخصه های رشد شخصی، تشنگی برای تجربه های جدید است. چرا؟

به این دلیل است که شما فقط زمانی می توانید افق های خود را گسترش دهید و خود را گسترش دهید که مایل به یادگیری باشید.

آیا می دانستید که قرار گرفتن در معرض تجربیات جدید می تواند به معنای واقعی کلمه مغز شما را تغییر دهد؟ این مفهومی است که به عنوان نوروپلاستیسیته شناخته می شود. وقتی چیزهای جدیدی را تجربه می کنیم، مغز ما مسیرهای عصبی جدیدی ایجاد می کند که می تواند توانایی های شناختی ما را تقویت کند.

اگر متوجه می‌شوید که به فعالیت‌ها، مکان‌ها یا افراد جدید تمایل دارید، این فقط هیجان‌انگیز نیست، بلکه نشانه آن است که شما به عنوان یک فرد در حال رشد هستید.

شما در حال جابجایی مرزها هستید، خود را به چالش می‌کشید و در این فرآیند به فردی سازگارتر و کامل‌تر تبدیل می‌شوید.

۴) مسئولیت اعمال خود را بر عهده می گیرید

بیا با آن روبرو شویم. وقتی همه چیز اشتباه می شود، انجام بازی سرزنش آسان است. اما انگشت نشان دادن و سرزنش کردن منجر به رشد نمی شود. مسئولیت اعمال خود را به عهده بگیرید.

بلوغ عاطفی یک فرد در «تمایل و توانایی مسئولیت پذیری و مسئولیت پذیری در قبال شرایط و اعمال خود در زندگی، و توانایی متمایز کردن مسئولیت های خود از مسئولیت های دیگران است. ”

وقتی شروع به تصدیق اشتباهات و اشتباهات خود می کنید، رشد فوق العاده ای را نشان می دهید.

این نشان می دهد که شما نه تنها از اقدامات خود و عواقب آن آگاه هستید، بلکه مایلید اقداماتی را برای اصلاح خطاهای خود انجام دهید.

پذیرش مسئولیت می تواند قرص سختی باشد. نیاز به تواضع و صداقت دارد. اما برای رشد شخصی ضروری است.

۵) شما در حال تمرین مراقبت از خود هستید

خودمراقبتی فقط به این نیست که خود را با روزهای اسپا یا خوراکی های دلپذیر نوازش کنید. بیشتر از آن، مراقبت از سلامت جسمی، عاطفی و روانی شماست.

در شلوغی و شلوغی زندگی، نادیده گرفتن مراقبت از خود آسان است. ما اغلب تعهدات کاری، خانوادگی و اجتماعی را بر رفاه خود ترجیح می دهیم. اما این می تواند منجر به فرسودگی شغلی و استرس شود.

لحظه ای که شروع به اولویت دادن به مراقبت از خود می کنید، رشد شخصی قابل توجهی را نشان می دهید. شما تشخیص می دهید که رفاه شما مهم است و مراقبت از خود یک تجمل نیست، بلکه یک ضرورت است.

۶) نسبت به دیگران همدلی نشان می دهید

رشد فقط در مورد دستاوردهای شخصی یا خودسازی نیست. این نیز در مورد چگونگی ارتباط ما با دیگران است. و یکی از واضح ترین نشانه های رشد شخصی، بر اساس تحقیقات، توانایی نشان دادن همدلی است.

بنابراین، چگونه می توانیم همدلی نشان دهیم؟

یکی از راه‌ها این است که وقتی کسی صحبت می‌کند، تمام توجه خود را به او نشان دهیم، از طریق تکان دادن سر و تماس چشمی ابراز علاقه کنیم.

در موقعیت‌های چالش‌برانگیز، تنش را با تأیید احساسات طرف مقابل، با استفاده از عباراتی مانند «می‌دانم چرا چنین احساسی دارید» یا «معنی است که شما این احساسات را تجربه می‌کنید، پراکنده کنید».

همه چیز این است که به مردم فضایی حمایتی بدهیم تا خودشان را با سرعت خودشان بیان کنند.

وقتی شروع به نشان دادن همدلی با دیگران می کنید، به عنوان یک فرد در حال رشد هستید.

۷) یاد می گیرید که دردهای گذشته را رها کنید

همه ما چمدان داریم. زخم‌هایی که از گذشته به‌وجود می‌آیند، اغلب بدون اینکه متوجه شویم چقدر ما را سنگین می‌کنند، آزار می‌دهند. من هم سهم خود را از آنها داشتم. مسائل حل نشده، کینه ها، پشیمانی ها – همه آنها آنجا بودند، در پس زمینه کمین کرده بودند.

نقطه عطف زمانی فرا رسید که متوجه شدم چقدر انرژی لازم است تا این آسیب ها را حفظ کنم. وزنه ای را حمل می کردم که نه تنها ضروری نبود بلکه مضر هم بود.

سرانجام، آگاهانه تصمیم گرفتم که رها کنم. آسان نبود نیاز به زمان و تأمل زیادی در خود داشت. اما به تدریج احساس سبکی و آزادی بیشتری داشتم.

اگر شجاعت کنار گذاشتن دردهای گذشته را پیدا می کنید، این نشانه واضحی است که به عنوان یک فرد در حال رشد هستید.

این نشان می دهد که شما رفاه خود را به جای رنجش و درد انتخاب می کنید. و این، دوست من، گامی مهم به سوی رشد شخصی است.

۸) شما در حال تعیین اهداف شخصی هستید

تعیین اهداف شخصی یک راه قدرتمند برای ایجاد بلوغ شخصی است. به هر حال، چگونه می‌توانید بدون جهت‌گیری واضح از چه کسی رشد کنید، رشد کنید؟

بر اساس تحقیقات، تعیین اهداف و کار بر روی آنها حس عمیقی از موفقیت به شما می دهد. همانطور که به سمت منطقه نهایی خود پیشرفت می کنید، خواه شخصی باشند یا حرفه ای، هر قدم به جلو می تواند اعتماد به نفس و انگیزه شما را افزایش دهد.

اما این همه چیز نیست.

داشتن اهداف برای تلاش نشان می دهد که شما کنترل زندگی خود را به دست می گیرید، که احساس فوق العاده قدرتمندی است.

این بدان معناست که شما نه تنها در حال پیشروی هستید، بلکه اجازه می دهید زندگی برای شما اتفاق بیفتد. شما مسئولیت را بر عهده می گیرید، آگاهانه درباره آنچه می خواهید و چگونگی رسیدن به آن تصمیم می گیرید.

۹) شما در حال ورود به “عصر شرور” خود هستید

یکی از عمیق‌ترین نشانه‌های رشد شخصی، یادگیری ورود به «عصر شرور» است

به عبارت دیگر، شما یاد می گیرید که خود را به شیوه ای عمدی تر و پرخاشگرانه دوست داشته باشید. این بدان معناست که شما از قرار دادن نیازهای مردم بر نیازهای خود دست برداشته اید، به هر قیمتی در مقابل فشار همسالان مقاومت کرده اید و یاد گرفته اید به درخواست هایی که نمی خواهید پاسخ دهید “نه” بگویید.

تا زمانی که احساس خوبی نسبت به زندگی خود داشته باشید، نمی توانید اهمیت دهید که دیگران در مورد شما چه فکری می کنند.

همه چیز به این است که ارزش خود را بشناسید و با خودتان همانطور رفتار کنید که دوست دارید دیگران با شما رفتار کنند.

اما دوست من عشق به خود را با خودشیفتگی اشتباه نگیرید.

حقیقت این است که اکثر افراد خودشیفته برای جبران عزت نفس پایین خود با عشق به خود و کار زیاد دست و پنجه نرم می کنند. از طرف دیگر، کسانی که عشق به خود را به روش صحیح تمرین می کنند، تمایل به سطوح بالاتری از عزت نفس دارند.

وقتی شروع به دوست داشتن خود می کنید، پایه و اساس همه رشدهای دیگر را تعیین می کنید.

سخن پایانی: این سفر شماست

رشد شخصی چیزی عمیقا فردی و منحصر به فرد برای هر فرد است. این یک مسابقه یا مسابقه نیست، بلکه یک سفر شخصی است که در زمان و سرعت خاص خود رخ می دهد.

هر قدمی که برای رشد شخصی برمی دارید، هر چقدر هم کوچک باشد، یک پیروزی است.

همانطور که به این سفر ادامه می‌دهید، لحظه‌ای در مورد اینکه چقدر پیشرفت کرده‌اید فکر کنید. رشد خود را جشن بگیرید. به سفر خود احترام بگذارید و مهمتر از همه، به کسی که در حال تبدیل شدن هستید افتخار کنید.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار