۲۲:۴۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۱

رویاهای شما سعی دارند به شما چه بگویند؟

۵ نوع رویا و پیام های مخفی آنها

اگر فکر می کنید رویاها دستورات الهی هستند یا از نظر روانی هدایت می شوند، همین نتیجه گیری صدق می کند: هر رویا پیامی دارد.

۵ نوع رویا و پیام های مخفی آنها

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، رویاها در همه سبک ها و اشکال وجود دارند: ماجراجویی های حماسی، کابوس های وحشتناک، خیال پردازی های آرامش بخش ، یا سفرهای اسیدی آشفته.

رویا منحصر به فرد است

قبل از اینکه در مورد معنای رویاها حدس بزنیم، به یاد داشته باشید که رویاها به اندازه ما فردی هستند. یک رویا ممکن است بر اساس شخصیت ، سن یا شرایط شما تعابیر متعددی داشته باشد.

بنابراین، اگر فکر می کنید رویاها دستورات الهی هستند یا از نظر روانی هدایت می شوند، همین نتیجه گیری صدق می کند: هر رویا پیامی دارد.

دیدار رویایی یکی از بستگان فوت شده
سالها پیش مادربزرگم در خواب ظاهر شد. متوجه شدم که او در اتاق نشیمن من ایستاده و با لبخندی بزرگ به من نگاه می کند. با گریه از خواب بیدار شدم.

مادربزرگ من نزدیک به ۳۰ سال پیش فوت کرد. او بزرگترین تشویق کننده من بود. وقتی ناراحت، غمگین یا غمگین بودم، او تشویق، چای گرم و نان تست دارچین را برای تسکین ناراحتی‌های من ارائه داد.

چرا او در آن لحظه از زندگی من ظاهر شد؟

یک راه ساده برای نگاه کردن به رویاها
از دیدگاه روان پویشی، همه افراد در رویاهای شما نمایانگر بخش هایی از شما هستند. به عبارت دیگر، شما آن افراد را قرض می‌گیرید تا جنبه‌ای از شما را نشان دهند.

برای مثال، فرض کنید رویای خشونت آمیزی می بینید، مانند آسیب دیدگی یا حمله. در آن صورت، مهاجم ممکن است نشان دهنده نبردی باشد که شما با خودتان دارید، مانند مشکل در تمایلات خود ویرانگر یا رفتارهای خود خرابکارانه.

اگر رویای شما آشفته است، مانند احساس گم شدن در یک محیط گیج کننده، احتمالاً با ترس از آینده خود مبارزه می کنید. محیط و افراد در رویا نشان دهنده عدم اطمینان در زندگی شما هستند. شاید باید تصمیم سختی بگیرید، شاید چیزهای ناشناخته ای در مورد آینده شما وجود داشته باشد، یا نگران امنیت یکی از عزیزانتان هستید. تغییر زندگی اغلب باعث ایجاد رویاهای آشفته نیز می شود.

پیام مخفی رویای شما
رویاهای خود را به عنوان فیلم های کوچکی که توسط ناخودآگاه شما تولید شده است در نظر بگیرید . از آنجایی که هر کسی را که ملاقات می‌کنید درونی می‌کنید، هزاران بازیگر برای انتخاب دارید. وقتی سن و مبارزات فعلی خود را در نظر بگیرید، فیلمنامه رویای شما شروع به شکل گیری می کند.

تجزیه و تحلیل پیام رویای شما مستلزم کارآگاهی سرسخت است. روان درمانگران دوست دارند رویاها را از هم جدا کنند و معنای پنهان آنها را بیابند. آنها هر رویا را یادداشتی از ناخودآگاه شما می دانند که نشان دهنده یک پویایی مهم در زندگی شماست.

به عنوان مثال، مادربزرگ متوفی من در زمانی ظاهر شد که من با عدم اعتماد عمیق به خودم دست و پنجه نرم می کردم. در آن زمان، یکی از اعضای خانواده به دلیل یک بیماری مزمن در بیمارستان بستری شد ، بیماری همه گیر، دفتر روان درمانی من را تعطیل کرد و مادرم در حال مبارزه با کووید-۱۹ بود . به نظر می رسید فاجعه در هر گوشه ای وجود دارد.

من مادربزرگم را قرض گرفتم تا نشان دهنده قدرت آرامی باشد که او به من منتقل کرد. آن قدرت هنوز وجود داشت اما در زیر همه ترس ها و نگرانی های من پنهان بود. من در رویا خود را تشویق کردم که تسلیم نشوم و برای غلبه بر این مبارزات نیروی درونی و شجاعت به دست بیاورم.

من به دنبال تشویق خودم بودم. مادربزرگ من بازیگر عالی برای این نقش بود.

پنج نوع رویا
فهرست کردن انواع رویاها غیرممکن است. من آنها را به رایج ترین مواردی که در کارم به عنوان روان درمانگر دیده ام محدود کرده ام. به خاطر داشته باشید که همپوشانی وجود دارد. یک رویا می تواند کیفیت های زیادی را به طور همزمان لمس کند یا معانی متعددی داشته باشد.

۱. اضطراب محور
دویدن، افتادن یا تعقیب شدن توسط یک غریبه، تزها تظاهرات رایج اضطراب هستند که باعث کابوس و دیگر رویاهای آزاردهنده می شود. نگرانی‌ها و ترس‌هایی که ممکن است از آن‌ها اجتناب کنید، شما را در خواب آزار می‌دهند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد مضطرب از خوابیدن اجتناب می کنند و به خود فشار می آورند تا بیدار بمانند. آنها به ندرت “به رختخواب می روند”؛ آنها از خستگی به خواب می روند.

۲. برآورده شدن آرزوها
آیا رویای بردن جایزه، بیدار شدن در یک خانه جدید، قرار ملاقات با افراد مشهور یا گرفتن انتقام را در سر داشتید؟ به دنیای سرگرم کننده رویاهای تحقق آرزوها خوش آمدید. متأسفانه، بیدار شدن از رویای برآورده شدن آرزو می تواند دردسرساز باشد. واقعیت بازگشته است و سرگرمی به پایان رسیده است.

۳. تنبیه
احساس گناه عامل بزرگی برای رویاهای مجازات است . احساس پشیمانی می کنید. شاید کاری کردی که پشیمون شدی مرد جوانی که با او کار می کردم خوابی تکراری در مورد معلم سختگیر مدرسه ابتدایی دید که او را در حال تقلب در امتحان گرفت. هر بار که در مورد چیزی احساس گناه می کرد، آن معلم در خواب ظاهر می شد تا او را تنبیه کند.

۴. خود تسکین دهنده
برخی از رویاها دوست داشتنی، ملایم و مهربان هستند. مانند ملاقات مادربزرگم، آنها تلاشی برای آرامش و تسکین ذهن آشفته شما هستند.

۵. حل مسئله
رویاهای حل مسئله کاربردی ترین هستند. شما با یک دوراهی روبرو می شوید و ناخودآگاه شما راه حلی ارائه می دهد. چنین رویاهایی می توانند الهام بخش باشند، زیرا به شما پاسخ هایی برای سؤالات فوری می دهند. به عنوان مثال، نوازندگان گاهی اوقات رویای ترکیب‌های موسیقی را می‌بینند، دانشمندان رویای پاسخ به آزمایش‌های گیج‌کننده، یا کارآفرینان رویای اختراعات جدید هستند.

تحلیل رویاهای شما
راه های زیادی برای نزدیک شدن به تحلیل رویا وجود دارد. در اینجا چند پیشنهاد هستند.

۱. وقتی از خواب بیدار می شوید، سعی کنید ساکن بمانید.

بلند نشوید و قدم بزنید. هر چه بیشتر بدن خود را حرکت دهید، احتمال اینکه رویاها و جزئیات مهم را فراموش کنید بیشتر می شود. هر چه بیشتر از خواب بیدار شوید، رویا مه آلودتر می شود.

۲. رویاهای خود را در یک دستگاه ضبط یادداشت یا دیکته کنید.

هر چه جزئیات بیشتری را به خاطر بسپارید، بهتر است. بسیاری از افراد در زمان های حساس زندگی خود افزایش رویاها را تجربه می کنند. به عنوان مثال، بسیاری از افراد خلاق یک ضبط کننده در کنار تخت خود نگه می دارند تا رویاهای خود را رونویسی کنند یا آنها را در دفترچه رویاهای خود بنویسند.

۳. بازیگران رویای خود را زیر نظر بگیرید.

افراد خاصی برای شما چه چیزی را نشان می دهند؟ چرا آنها را در آن قسمت ها انداختید؟

۴. رویا چه احساساتی را برانگیخت؟

با ترس از خواب بیدار شدی؟ الهام گرفته؟ ناراحت؟ لحن احساسی یک رویا بخش مهمی از تحلیل است.

۵. از رویای خود به کسی بگویید.

توضیح دادن رویای خود به کسی به شما کمک می کند تا آن را نیز درک کنید. اغلب دیدن خودمان سخت است. گفتن به یک دوست یا درمانگر می تواند جنبه هایی از رویایی را که شما درک نمی کنید روشن کند.

مقاله پس از درج آگهی ادامه دارد
رویاهای خوب و بد حامل پیام های ضروری هستند و گاهی چیزهایی را به شما می گویند که نمی خواهید بشنوید. رویا هر چه باشد، نزدیک شدن به آن با صبر و کنجکاوی هرگز شما را ناامید نخواهد کرد.

رویای مبارک!

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار