۱۳:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵

۴ کهن الگویی که مجردها برای تنهایی و مجرد ماندن از آن استفاده می کنند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، تحقیقات روانشناسی جدید چهار کهن الگوی متمایز از افراد مجرد کلیشه ای را نشان می دهد. مطالعه اخیر منتشر شده در بولتن شخصیت و روانشناسی اجتماعی نشان می دهد که چگونه زنان مجرد و مردان مجرد تبعیض و کل...

دختر تنها روانشناسی تنهایی زن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، تحقیقات روانشناسی جدید چهار کهن الگوی متمایز از افراد مجرد کلیشه ای را نشان می دهد. مطالعه اخیر منتشر شده در بولتن شخصیت و روانشناسی اجتماعی نشان می دهد که چگونه زنان مجرد و مردان مجرد تبعیض و کلیشه های مرتبط با وضعیت مجرد خود را درک می کنند.

برای سال‌ها، محققان تجربیات افراد مجرد را بررسی کرده‌اند، اما تلاقی جنسیت و مجردی نسبتا ناشناخته باقی مانده است. مطالعه جدید به دنبال پر کردن این شکاف با بررسی اینکه آیا زنان مجرد و مردان مجرد در ادراک خود از تبعیض و کلیشه هایی که به دلیل وضعیت مجردی با آن مواجه هستند متفاوت هستند یا خیر، پر شود.

«تحقیق در مورد تک‌گرایی جنسیتی واقعاً متناقض بوده است! هانا دوپویس، نویسنده این مطالعه، دانشجوی دکترا در دانشگاه سایمون فریزر، گفت: از یک طرف، ده‌ها روایت کیفی از زنان مجرد، تجربیات بسیار منفی تبعیض و کلیشه‌سازی مبتنی بر مجردی، به ویژه در رابطه با مسائل جنسیتی مانند کودکان یا جنسیت را توصیف می‌کنند. عضو آزمایشگاه تجربیات مجردی و پیچیدگی های اساسی روابط (SECURE).

از سوی دیگر، مطالعات کمی تفاوت‌های جنسیتی قانع‌کننده‌ای را در تبعیض مبتنی بر تجرد بین زنان مجرد و مردان مجرد پیدا نکرده‌اند. من علاقه مند به تلاش برای آشتی دادن این ناسازگاری ها با استفاده از یک رویکرد ترکیبی برای بررسی گزارش های زنان مجرد و مردان مجرد از تبعیض و درک کلیشه ها بودم.»

4 کهن الگویی که مجردها برای تنهایی و مجرد ماندن از آن استفاده می کنند

۴ کهن الگویی که مجردها برای تنهایی و مجرد ماندن از آن استفاده می کنند

این مطالعه در دو بخش انجام شد و در مجموع ۲۸۶ شرکت‌کننده از ایالات متحده و کانادا شرکت داشتند. در مطالعه ۱، ۱۴۰ شرکت کننده، از جمله ۷۱ زن مجرد و ۶۹ مرد مجرد، با میانگین سنی ۵۰.۳۱ سال شرکت کردند. مطالعه ۲ شامل ۱۴۶ شرکت کننده، شامل ۷۰ زن مجرد و ۷۶ مرد مجرد، با میانگین سنی ۴۹.۷۷ سال بود.

از شرکت کنندگان خواسته شد تا یک پرسشنامه آنلاین را تکمیل کنند که شامل سؤالاتی در مورد درک آنها از تبعیض مربوط به مجردی است. همچنین از آنها خواسته شد کلیشه های مرتبط با زنان مجرد و مردان مجرد، مثبت و منفی را ارائه دهند. این رویکرد به محققان اجازه می دهد تا داده های کمی و کیفی را به طور همزمان جمع آوری کنند.

محققان دریافتند که هم زنان و هم مردان مجرد با ویژگی‌های مثبتی مانند استقلال و مهربانی مرتبط هستند، در حالی که کلیشه‌های منفی خنثی جنسیتی شامل خودخواه یا خودخواه دیده می‌شوند. یکی از جنبه های شگفت انگیز، ظهور کلیشه های خاص جنسیتی منفی بود. به عنوان مثال، برخی از شرکت کنندگان مردان مجرد را با عباراتی مانند «اینسلز» مرتبط کردند.

دوپویس گفت: “ما انتظار داشتیم که زنان مجرد کلیشه های سخت تری نسبت به مردان مجرد داشته باشند، و این توضیح می دهد که چرا زنان مجرد تمایل دارند تجربیات منفی مجردی را گزارش کنند.” ما از اینکه چقدر کلیشه های مثبت برای زنان مجرد به وجود آمد که انعطاف پذیری، خلاقیت و قدرت آنها را برجسته می کرد شگفت زده شدیم. در مقابل، برخی از کلیشه‌های مردان مجرد بسیار منفی بود، مانند «پدوفیل» و «زن‌زن»، که نشان می‌دهد برخی از مردان مجرد ممکن است خطرناک و متخاصم تلقی شوند.

محققان چهار کهن الگوی متمایز از افراد مجرد کلیشه ای را شناسایی کردند که هر کدام دارای مجموعه ای از صفات و ویژگی های مرتبط با خود بودند. این کهن الگوها بینشی را در مورد چگونگی درک و کلیشه‌های جامعه از افراد مجرد ارائه می‌کنند و باورهای غالباً پیچیده و گاهی متناقض درباره آنها را روشن می‌کنند.

چهار کهن الگوی متمایزکننده افراد مجرد / کلیشه هایی که فقط مجردها برای خود می سازند

حرفه ای:

ویژگی ها:

افراد مجرد در این کهن الگو اغلب مستقل، جاه طلب و سخت کوش دیده می شوند. آنها در حرفه یا فعالیت های شخصی خود موفق و توانا تلقی می شوند.

تفاوت جنسیتی:

زنان مجرد در این دسته به طور کلیشه‌ای «موفق» و «توانا» بودند و دستاوردهای آنها را برجسته می‌کردند. در مقابل، مردان مجرد در این گروه اغلب به‌عنوان «قابل اعتماد» و «محور شغلی» در نظر گرفته می‌شدند و بر تعهدشان به کار تأکید می‌کردند.

بی خیال:

ویژگی ها:

این کهن الگو، افراد مجرد را به عنوان افراد مستقر، آزاده، مهربان و سرگرم کننده به تصویر می کشد. آنها ذهنی باز دارند و از زندگی بدون محدودیت های یک رابطه متعهدانه لذت می برند.

تفاوت جنسیتی:

زنان مجرد در این دسته به عنوان “خلاق” و “ذهن باز” توصیف می شوند و بر ماهیت آزادگی آنها تأکید می شود. مردان مجرد در این گروه به عنوان “انعطاف پذیر” و دارای وقت آزاد بیشتری تلقی می شدند که نشان دهنده توانایی آنها برای لذت بردن کامل از زندگی است.

بی دل، بی بند و بار:

ویژگی ها:

افراد در این کهن الگو اغلب به عنوان خودخواه، بی بند و بار و غیر متعهد تصور می شوند. آنها ممکن است فاقد همدلی یا عمق عاطفی دیده شوند.

تفاوت های ظریف جنسیتی:

زنان مجرد در این دسته به طور کلیشه ای منحصر به فرد به عنوان “بداخلاق” و “غیر قابل اعتماد” بودند، که نشان دهنده درک محافظه کاری است. مردان مجرد در این گروه اغلب به عنوان “جدا” و “غیر قابل اعتماد” دیده می شدند.

تنها:

ویژگی ها:

این کهن الگو افراد مجرد را تنها، غیرجذاب و غیراجتماعی نشان می دهد. آنها ممکن است منزوی و دور از دیگران تلقی شوند.

تفاوت جنسیتی:

زنان مجرد در این دسته به عنوان “سرخ” و “تلخ” توصیف می شوند که نشان دهنده احساس ناراحتی در تنهایی آنها است. مردان مجرد در این گروه اغلب به‌عنوان «اسلوبی» و «نابالغ» در نظر گرفته می‌شدند که به طور بالقوه نشان‌دهنده اعتقاد به فقدان مهارت‌های اجتماعی آنهاست.

دوپوئیس به PsyPost گفت: «پیام اصلی در تحقیقات ما این است که افراد مجرد – صرف نظر از جنسیتشان – با تبعیض و کلیشه‌ها روبرو هستند. ما چهار کهن الگو از مجردها را شناسایی کردیم که در بین زنان مجرد و مردان مجرد تقریباً مشابه بودند. این مهم است زیرا نشان می دهد که ممکن است دلایل اجتماعی قابل قبولی برای مجرد بودن وجود داشته باشد، مانند مجرد ماندن برای دنبال کردن یک هدف شغلی یا شرکت در خودکاوی. تک‌گرایی ممکن است برای مجردها افراطی‌تر باشد، زیرا آنها را بیش از حد خودخواه یا خودخواه (یعنی «بی‌قلب») یا ضد اجتماعی و نابالغ (یعنی «تنها») می‌دانند.»

بر خلاف برخی انتظارات، تفاوت معناداری در میزان تبعیض شخصی گزارش شده توسط زنان مجرد و مردان مجرد وجود نداشت. در هر دو مطالعه، شرکت کنندگان از هر دو گروه سطوح مشابهی از تبعیض شخصی را گزارش کردند.

در حالی که تفاوت کلی قابل توجهی در رتبه بندی تبعیض شخصی بین زنان مجرد و مردان مجرد وجود نداشت، تفاوت های ظریفی وجود داشت. شرکت کنندگان زن مجرد گزارش کردند که در مقایسه با شرکت کنندگان مرد مجرد، تبعیض بیشتری را نسبت به افراد مجرد به عنوان یک گروه تجربه می کنند. این یافته نشان می دهد که زنان مجرد، بدون در نظر گرفتن جنسیت، سطح بالاتری از تبعیض علیه همه مجردها را درک می کنند.

دوپویس گفت: «یک یافته مهم دیگر این بود که زنان مجرد گزارش دادند که اگرچه شخصاً میزان بالایی از تک‌گرایی را تجربه نمی‌کنند، اما معتقدند که زنان مجرد به عنوان یک گروه چنین می‌کنند. «این اختلاف تبعیض شخصی-گروهی مکرراً در میان افرادی با هویت‌های حاشیه‌ای، مانند رنگین پوستان، ثبت شده است. این اختلاف یک مکانیسم محافظتی در نظر گرفته می شود زیرا افراد انگ می توانند تجربیات منفی خود را کم اهمیت جلوه دهند و در عین حال مبارزاتی را که گروه خود با آن روبرو هستند را تشخیص دهند.

اما این مطالعه، مانند همه تحقیقات، دارای محدودیت هایی است. در حالی که بینش های ارزشمندی را ارائه می دهد، یافته ها بر اساس داده های خود گزارش شده است که می تواند تحت تأثیر ادراکات و سوگیری های فردی باشد. علاوه بر این، مطالعه بر روی یک گروه سنی و منطقه خاص متمرکز شده است که به طور بالقوه تعمیم پذیری آن را محدود می کند.

دوپوئیس توضیح داد: «آنچه باید مورد آزمایش قرار گیرد این است که آیا زنان مجرد هنوز از نظر ویژگی‌های مشابه با شدت بیشتری نسبت به مردان مجرد ارزیابی می‌شوند یا خیر. برای مثال، ممکن است داشتن یک زن مجرد «مستقل» در مقایسه با یک مرد مجرد «مستقل» از نظر اجتماعی کمتر ارزشمند تلقی شود. به طور مشابه، ممکن است یک زن مجرد «فساد جنسی» سخت‌تر از یک مرد مجرد «فحش جنسی» ارزیابی شود. تحقیقات آینده باید بررسی کند که آیا جنسیت به ارزیابی مجردها در مورد ویژگی های خاص شکل می دهد یا خیر.

مطالعه «خانم‌های گربه‌ای» و «پسران مادر»: تحلیلی با روش‌های ترکیبی از تبعیض جنسیتی و کلیشه‌های زنان مجرد و مردان مجرد» توسط هانا ای. دوپویس و یوتیکا یو.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار