۸۰ درصد از نوجوانان زندانی سعودی در معرض خطر اعدام هستند

سازمان حقوق بشری « رپریو» در گزارشی اعلام کرد که ۸۰ درصد از کسانی که زیر ۱۸ سال هستند و به دلیل اتهامات مقامات سعودی در بازداشت به سر می‌برند با خطر تهدید اعدام رو به‌ هستند. سال گذشته برخی رسانه‌های غیر رسمی اعلام کردند که « ملک سلمان » پادشاه عربستان حکمی صادر کرده […]

سازمان حقوق بشری « رپریو» در گزارشی اعلام کرد که ۸۰ درصد از کسانی که زیر ۱۸ سال هستند و به دلیل اتهامات مقامات سعودی در بازداشت به سر می‌برند با خطر تهدید اعدام رو به‌ هستند.

سال گذشته برخی رسانه‌های غیر رسمی اعلام کردند که « ملک سلمان » پادشاه عربستان حکمی صادر کرده که به موجب آن حکم اعدام نوجوانان زیر ۱۸ سال لغو می‌شود.

البته این خبر در رسانه‌های رسمی سعودی تایید نشد اما وکلا اظهار داشتند که این دستور پادشاهی به معنای آن است که هر شخصی که به دلیل ارتکاب جرایمی در زمان کودکی محکوم به اعدام شود، دیگر این حکم برای او اجرا نشود و به جای آن شخص مجرم به تحمل حداکثر ۱۰ سال زندان در بازداشتگاه نوجوانان محکوم خواهد شد.

کمیسیون حقوق بشر دولتی عربستان در ماه فوریه در پاسخ به سوال رویترز که آیا مصوبه سلطنتی شامل همه انواع جرایم است، گفت که این ممنوعیت استثنایی اعدام، تنها برای گروه اندکی از جرایم مشمول قانون اسلامی «تعزیر»، اعمال می‌شود.

این بدان معناست که بنا بر تفسیر موجود از شریعت در عربستان سعودی، قضات همچنان می‌توانند کودکان را تحت دو دسته جرایم دیگر به اعدام محکوم کنند، یکی جرایم مهم و جدی مانند تروریسم که شامل مجازات تعیین شده در اسلام یعنی «حدود» می‌شود، و دیگری قصاص که برای قتل است.

مقامات سعودی در مکاتبه‌ای با سازمان ملل متحد در روز پنجشنبه اعلام کردند که فرمان سلطنتی تنها در موارد جرایم مشمول مجازات‌های تعزیری اعمال می‌شود.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری رپریو در حال حاضر در عربستان ۱۰ نفر زیر ۱۸ سال در معرض خطر اعدام هستند که ۷ نفراز آنها در چارچوب «حدود» اسلامی و یک نفر در چارچوب «قصاص» به اعدام محکوم شده‌اند ودو نفر دیگر نیز مشمول فرمان سلطنتی قرار گرفته‌اند.

«مایا فوآ» رئیس سازمان حقوق بشری ریریو اعلام کرد: زمانی‌که هشت نفر از ده نفری که به دلیل ارتکاب جرم در کودکی در بازداشت به سر می‌برند، در معرض خطر اعدام هستند، باور وعده مسئولان سعودی در خصوص اصلاح کشور بسیار سخت است و این مسأله نشان می‌دهد که چیزی در عربستان تغییر نکرده است.

یک سازمان حقوق بشری هفته گذشته اعلام کرد که مجازات اعدام بازداشت‌شدگان سیاسی و کودکان و نوجوانان در عربستان را به طور فزاینده‌ای افزایش یافته است.

در گزارش یک سازمان حقوق بشری مسئولان در عربستان سعودی بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴، حکم اعدام ۴۲۳ تن را اجرا کردند که اجرای احکام اعدام در این کشور بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ دو برابر شده است و در این بازه زمانی، ۸۰۰ نفر اعدام شدند. در سال ۲۰۱۹ میلادی در عربستان سعودی ۱۸۶ نفر اعدام شدند از جمله ۳۷ تن که در یک اعدام جمعی در ۲۳ آوریل همان سال به «انگیزه‌های سیاسی» کشته شدند.

بر اساس گزارش این سازمان حقوق بشری دو نفر از این گروه ۳۷ نفری که در آوریل ۲۰۱۹ اعدام شدند ۱۶ ساله و ۱۷ ساله بودند که به دلیل مشارکت در تظاهرات ضد حکومتی بازداشت و به «تروریسم» متهم شدند.

افکار