بالاخره علی جاسم نیش خود را زد؛

گزارش زنده: نیروی هوایی ۲ – سپاهان ۲

تیم فوتبال نیروی هوایی عراق سرانجام روی درخشش شماره ۱۰ خود علی جاسم و شوت زیبای این بازیکن به گل تساوی دست پیدا کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ، دو تیم در شرایطی به مصاف هم رسیده‌اند که سپاهان در لیگ برتر هر ۴ مسابقه خود را با پیروزی پشت سر گذاشته ( البته طلایی‌پوشان با حکم کمیته انضباطی با کسر ۴ امتیاز مواجه شده‌اند)، و در سوی دیگر نیروی هوایی پس از اینکه چند هفته پیش قهرمان جام حذفی عراق شد، حالا در انتظار فصل جدید است و در شرایطی پا به میدان می‌گذارد که فصل گذشته را با نایب قهرمانی تمام کرد.
با گزارش زنده این دیدار همراه “اندیشه معاصر”، باشید.

دوشنبه ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۲
نیروی هوایی عراق- سپاهان ایران؛ ورزشگاه فرانسو حریری اربیل 
داوران: ما نینگ، ژو فی، ژانگ چنگ و ژانگ لی


ترکیب نیروی هوایی:
محمد حمید – حمود مشعان، رسلان حنون، محمد مادیرا، ابراهیم بایش، همان طارق، فرانکو اوتشو، سعید عبدالامیر، احمد السروری، علی جاسم، سامسون.
سرمربی: ایوب اودیشو

ترکیب سپاهان:

پیام نیازمند- میلاد زکی‌پور، رامین رضاییان، محمد دانشگر، نیلسون جونیور، محمد قربانی، محمد کریمی، محمدجواد حسین‌نژاد، رضا اسدی، فرشاد احمدزاده
و شهریار مغانلو.
سرمربی: ژوزه مورایس


شرح گل ها:

نیروی هوایی – سپاهان (۱-۰): در دقیقه ۲۷ سومین حمله خطرناک تیم فوتبال نیروی هوایی عراق سرانجام به ثمر نشست و ضربه علی جاسم پس از برخورد به محمد دانشگر تغییر جهت داد و پیام نیازمند را مغلوب کرد.

نیروی هوایی – سپاهان (۱-۱): در دقیقه ۳۰ ارسال فرشاد احمدزاده پس از رفت و برگشتی که میان دروازه‌بان و مدافعین نیروی هوایی روی تیرک دوم رقم خورد با ضربه محکم محمد دانشگر به گل تساوی بدل شد. دانشگر خیلی زود تاثیر خود روز گل حریف را جبران کرد.

نیروی هوایی – سپاهان(۲-۱): در دقیقه ۶۵ چند پاس هماهنگ در منطقه دفاعی تیم فوتبال نیروی هوایی و در نهایت یک پاس عمقی دقیق از محمد کریمی برای محمد قربانی این هافبک جوان را با دروازه‌بان تیم حریف تک به تک کرد و او با یک ضربه چیپ هوشمندانه دروازه میزبان را برای دومین مرتبه باز کرد.

نیروی هوایی – سپاهان (۲-۲): در دقیقه ۸۸ نیروی هوایی که چند دقیقه‌ای بود برای زدن گل تساوی تلاش می‌کرد، سرانجام روی یک کار ترکیبی که در متن آن علی جاسم قرار داشت و نفوذ این بازیکن به محوطه جریمه که با شوت او همراه شد به گل تساوی دست پیدا کرد.


اخطار ها:

سپاهان: کارت زردنیلسون جونیور(۹۰)

نیروی هوایی: کارت زردبایش(۳۷)


لحظات حساس:

دقیقه ۸: شوت سرکش علی جاسم از پشت محوطه جریمه با شدت زیادی زده شد ولی پیام نیازمند با واکنش به موقع خود توپ را به کرنر فرستاد.

دقیقه ۲۳: ضربه سر فرشاد احمدزاده روی ارسال رامین رضاییان به راحتی در اختیار دروازه‌بان تیم فوتبال نیروی هوایی عراق قرار گرفت.

دقیقه ۲۴: پس از حمله سپاهان نیروی هوایی عراق به صاحب یک ضد حمله سریع شد و در آستانه گلزنی قرار گرفت ولی پیام نیازمند در دو مرحله توانست مانع از ثبت اولین گل تیم حریف شود.

دقیقه ۴۰: شوتر رضا اسدی در موقعیت خوبی از پشت محوطه جریمه زده شد ولی بی‌دقت بود و با فاصله زیادی راهی اوت شد.

دقیقه ۴۲: این بار رضا اسدی روی پاس رامین رضاییان از سمت راست خط هجومی سپاهان صاحب توپ شد ولی باز هم ضربه‌اش کم دقت بود و با فاصله ۳۴ متری به اوت رفت.

دقیقه ۲+۴۵: دو شوت سرکش از تیم فوتبال سپاهان پایان بخش نیمه اول بود. ابتدا رضا اسدی با یک چرخش زیبا دروازه نیروی هوایی را هدف قرار داد و سپس رامین رضاییان؛ اما در هر دو مرتبه سنگربان عراقی‌ها بهتر عمل کرد.

دقیقه ۷۲: پس از حمله سپاهان که این تیم را در آستانه گل سوم قرار داده بود دروازه‌بان تیم نیروی هوایی با یک شروع مجدد سریع تیمش را در موقعیت ضد حمله قرار داد. در ادامه خروج ناقص پیام نیازمند سبب شد که بازیکنان نیروی هوایی در موقعیت گلزنی قرار بگیرند و سپس یک پاس رو به عقب با شوت مهاجم نیروی هوایی همراه شد و توپ با فاصله بسیار کمی از کنار دروازه به اوت رفت

دقیقه ۸۱: نفوذ عراقی‌ها از سمت راست می‌رفت که دردسرساز شود اما پیام نیازمند با وجود اینکه موقعیت خطرناک شده بود طی دو مرحله توپ را به آغوش کشید.

دقیقه ۸۳: شوت سرکش محمد قاسم بازیکن تعویضی نیروی هوایی با فاصله اندکی از کنار دروازه سپاهان به بیرون رفت. البته نیازمند هم واکنش مناسب را انجام داده بود.

شرح بازی:
در مورد این تیم نیروی هوایی عراق بود که بازی را بهتر آغاز کرد و با چرخش‌هایی که در نوع بازی آنها دیده می‌شد سپاهان را تحت فشار گذاشت. آنها تا دقیقه ۲۷ که گل اول را توسط علی جاسم به ثمر رساندند، دو موقعیت  مشابه دیگر هم ایجاد کردند و سرانجام به خواسته خود رسیدند. پس از این گل اما شرایط مسابقه تغییر کرد و نفوذهای سپاهان از چپ و راست و به ویژه سمتی که رامین رضاییان حضور داشت آغاز شد و شاگردان مورایس خیلی زود به گل رسیدند. پس از گل تساوی هم سپاهان صاحب توپ و میدان شد و چندین موقعیت ایجاد کرد ولی در به ثمر رساندن گل دوم ناکام بود تا همه چیز بماند برای نیمه دوم.


حاشیه:

این بازی مانند بازی‌هایی که در ایران برگزار می‌شود، با استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی برگزار می‌شود.

رضا شکاری پس از ۴ بازی ابتدایی لیگ برتر که در ترکیب اصلی قرار داشت، بار دیگر در جمع ۱۱ بازیکن دیده نمی‌شود. به نظر می‌رسد این بازیکن با مصدومیت مواجه است.

ابراهیم بایش در حالی در ترکیب اصلی نیروی هوایی عراق قرار گرفته که گل‌گهر می‌خواهد از باشگاه عراقی به دلیل استفاده از این بازیکن شکایت کند. آنها ادعا می‌کنند که بایش با آنها قرارداد امضا کرده ولی به سیرجان نرفته است.

پیش از آغاز مصاف سپاهان و نیروی هوایی مشخص نبود که آیا مورایس می‌تواند از ۶ بازیکن خود که با حکم کمیته انضباطی مواجه شده‌اند، استفاده کند یا خیر. به هر حال این اتفاق رخ داده و شاهد حضور این بازیکن در ترکیب هستیم. از جمع آنها پیام نیازمند و رضا اسدی در ترکیب اصلی سپاهان مقابل نیروی هوایی قرار دارند

پس از گل تساوی دانشگر,عراقی‌ها اعتراض کردند و مانینگ با سیستم کمک داور ویدیویی و رجوع به آن در نهایت پس از چند دقیقه رای به سالم بودن گل نماینده ایران داد.

در ورزشگاه در ۱۵ دقیقه ابتدایی بازی برخلاف نیمه دوم بیشتر در میان میدان در جریان بوده و موقعیت آنچنانی برای دو تیم ایجاد نشده است.

عده‌ای از هواداران سپاهان مسافت طولانی تا عراق و اربیل را طی کرده‌اند و از نزدیک در ورزشگاه فرانسو حریری طلای پوشان فوتبال ایران را تشویق می‌کنند.

در جریان دیدار سپاهان و نیروی هوایی عراق برای اولین مرتبه در نیمه اول این مسابقه از سیستم کمک داور ویدیویی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا استفاده شد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.