عالیشاه بازی را در وقت به یحیی برد تقدیم کرد؛

پرسپولیس قهرمان جام حذفی شد| استقلال یک – پرسپولیس ۲

یک ضربه کاشته چسبیده به خط عرضی زمین نصیب پرسپولیس شد که ارسال بلند امید عالیشاه بدون برخورد به بازیکنی، به صورت مستقیم وارد دروازه شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ،بازی استقلال و پرسپولیس در فینال جام حذفی، به وقت های اضافه کشیده شده است.

این بازی در دقایق اولیه پر تنش و پر برخورد دنبال می شد و دو تیم بازی درگیرانه ای را به نمایش گذاشتند. اولین فرصت نه چندان جدی بازی را بازیکنان پرسپولیس خلق کردند که شوت راه دور سرلک را سیدحسین حسینی به راحتی در آغوش گرفت.

اما اولین موقعیت بزرگ بازی را محبی از دست داد. پاس در عمق سلمانی به وینگر بوشهری رسید و او پس از عبور از مدافع پرسپولیس، با پای چپ ضربه اش را به زاویه مخالف زد که شوت او با اختلاف کمی از کنار دروازه به بیرون رفت.

آبی ها دومین فرصت مهم دربی را نیز از دست دادند. حردانی از سمت راست به حرکت درآمد و با یک ارسال زمینی، توپ را به ارسلان مطهری رساند که این بازیکن پس از یک چرخش و شوتی تماشایی، دروازه پرسپولیس را تهدید کرد که با واکنش تماشایی بیرانوند، این ضربه راهی کرنر شد.

پرسپولیس دقیقا به مانند شهرآورد قبل، در اولین موقعیت جدی خود به روی دروازه استقلال، موفق به گلزنی شد. ارسال دانیال اسماعیلی فر با دفع توپ بد صالح حردانی همراه شد و ترابی در پشت محوطه جریمه این توپ را کنترل کرد و با یک شوت تماشایی به گوشه دروازه، گل نخست بازی را به ثمر رساند.

استقلال در دقایق پایانی نیمه نخست یک موقعیت مهم دیگر را از دست داد. ارسال محبی که دست کمی از یک شوت محکم نداشت را بیرانوند دفع کرد. سعید مهری پشت محوطه جریمه صاحب توپ شد و با یک شوت فنی و بغل پا، دروازه بیرانوند را تهدید کرد که ضربه تماشایی او با برخورد به تیرک دروازه راهی اوت شد. در وقت های تلف شده نیز شوت سعید صادقی را حسینی دفع کرد تا نیمه اول با یک گل برتری سرخ پوشان به پایان برسد.

در آغاز نیمه دوم، مهدی قایدی ۲ فرصت خوب را از دست داد. موقعیت اول یک تک به تک بزرگ بود که روی پاس در عمق دیدنی سلمانی به دست آمد اما شوت قایدی را بیرانوند در شرایطی مهار کرد که تا نزدیکی های خط محوطه جریمه بیرون آمده بود. فرصت دوم را نیز قایدی از زاویه بسته زد که شوت او از بالای دروازه به بیرون رفت.

در دقیقه ۵۳ اشتباه جعفر سلمانی و توپی که نصیب سعید صادقی کرد، منجر به خلق یک موقعیت بزرگ برای پرسپولیس شد ولی پاس ندادن صادقی باعث شد این فرصت از دست برود. در ادامه و تا دقایق پایانی بازی هیچ اتفاق مهمی به روی دروازه ها رخ نداد و بازی به صورت جنگ فیزیکی در مرکز زمین دنبال می شد.

در دقیقه ۹۰+۵ مهدی ترابی می توانست یک گل زیبا را به ثمر برساند که شوت فنی و دیدنی او پس از برخورد به تیرک دروازه به بیرون رفت تا پرسپولیس نتواند کار را پیش از سوت داور، تمام کند.

سرانجام استقلال در دقیقه باورنکردنی ۹۰+۱۱ به گل تساوی رسید. یک ضربه کاشته چسبیده به خط عرضی زمین نصیب استقلال شد که ارسال سعید مهری روی نقطه پنالتی به محمدحسین مرادمند رسید و ضربه سر این بازیکن به دور از دستان علیرضا بیرانوند وارد دروازه شد تا کار به وقت های اضافه کشیده شود.

بازی از مرحله فینال رقابت های جام حذفی کشور

چهارشنبه: ۱۰/۰۳/۱۴۰۲؛ ساعت: ۱۹:۴۵
ورزشگاه: آزادی تهران /  بیش از ۶۰ هزار تماشاگر
گروه داوری: اشکان خورشیدی / کمک ها: علیرضا ایلدروم – حسن ظهیری ؛ داور چهارم: محمدحسین ترابیان / کمک‌داوران اضافه (پشت‌دروازه): محمدحسین زاهدی‌فر –  سیدعلی‌اصغر مؤمنی / کمک‌داور ذخیره: محمد راهی / ناظر: محمود رفیعی / ناظر ویژه داوری: علی خسروی

 ترکیب استقلال:
سید حسین حسینی، محمد حسین مرادمند، رافائل سیلوا، جعفر سلمانی، صالح حردانی، روزبه چشمی، آرش رضاوند، سعید مهری، مهدی قایدی، ارسلان مطهری و محمد محبی.
سرمربی: ریکاردو ساپینتو

 ترکیب پرسپولیس:
علیرضا بیرانوند، گئورگی گولسیانی، مرتضی پورعلی‌گنجی، دانیال اسماعیلی‌فر، علی نعمتی، سروش رفیعی، مهدی ترابی، میلاد سرلک، وحید امیری، سعید صادقی و عیسی آل‌کثیر
سرمربی: یحیی گل محمدی

کارت زرد:
پیمان بابایی (۴۶) – روزبه چشمی (۶۹)

سروش رفیعی (۵۵) – دانیال اسماعیلی فر (۶۵) – علی نعمتی (۶۹) – مهدی ترابی (۶۹) – عیسی آل کثیر (۹۰+۶)- مهدی عبدی (۱۲۰+۲)

شرح گل ها:
استقلال صفر – پرسپولیس یک (دقیقه ۳۰: مهدی ترابی): روی یک ارسال از سمت راست، با دفع سر و ناقص صالح حردانی همراه شد و توپ پشت محوطه جریمه به مهدی ترابی رسید و این بازیکن با یک شوت محکم از پشت محوطه جریمه، قفل دروازه استقلال را باز کرد و تیمش را پیش انداخت.

استقلال یک – پرسپولیس یک (دقیقه ۹۰+۱۱: محمدحسین مرادمند): استقلال در زمانی باورنکردنی به گل تساوی دست یافت. ارسال سعید مهری به روی دروازه به ضربه سر محمدحسین مرادمند به گل تساوی آبی ها تبدیل شد تا شاگردان ساپینتو در اخرین ثانیه بازی به گل برسند.

استقلال یک – پرسپولیس ۲ (دقیقه ۱۱۵: امید عالیشاه): یک ضربه کاشته چسبیده به خط عرضی زمین نصیب پرسپولیس شد که ارسال بلند امید عالیشاه بدون برخورد به بازیکنی، به صورت مستقیم وارد دروازه شد.

 لحظات حساس:

دقیقه ۲: پاس رو به عقب و سراسیمه مرادمند نزدیک بود که حسینی را به دردسر بیندازد و دفع توپ کاپیتان استقلال به هر شکلی بود دور شد.
دقیقه ۳: پس از خطایی که در میانه میدان به روی امیری رخ داد، سرخ پوشان خواستار دادن کارت زرد به بازیکن استقلال شدند.
دقیقه ۵: پرسپولیس چسبیده به محوطه جریمه صاحب یک ضربه کاشته شد که ارسال بازیکنان این تیم بی ثمر بود.
دقیقه ۸: نخستین شوت در چارچوب بازی را سرلک روانه دروازه کرد که حسینی آن را مهار کرد.

دقیقه ۱۱: استقلال می توانست موقعیت خوبی را خلق کند که ارسال زمینی صالح حردانی با تکل پورعلی گنجی دور شد.
دقیقه ۱۵: استقلال ظرف یک دقیقه صاحب ۲ ضربه کرنر شد ولی هر دو مورد بی نتیجه بودند.
دقیقه ۱۹: زمانیکه پرسپولیس صاحب یک ضربه کرنر شد، هواداران استقلال با پرتاب بطری های آب، مانع از ارسال سروش رفیعی شدند که اشکان خورشیدی، داور مسابقه نیز با برداشتن توپ، مانع از آغاز بازی شد و دیدا را متوقف کرد. پس از ثانیه هایی، این بازی از سر گرفته شد.

دقیقه ۲۱: مهمترین و بزرگترین موقعیت بازی برای استقلال از دست رفت. ارسال دیدنی سلمانی به پشت مدافعین پرسپولیس، نصیب محمد محبی شد که ضربه پای چپ او به شکل فوق العاده خطرناکی از کنار تیر مخالف به بیرون رفت.

دقیقه ۲۵: استقلال باز هم یک موقعیت بسیار خوب را از دست داد. حرکت دیدنی صالح حردانی از راست و پاس در عرض او، روی خط محوطه جریمه به ارسلان مطهری رسید و او پس از یک چرخش، ضربه اش را روانه دروازه کرد و شوت دیدنی این بازیکن با واکنش تماشایی بیرانوند راهی کرنر شد.

دقیقه ۳۲: مطهری نتوانست به بازی ادامه بدهد و تعویض شد. او پس از خروج از زمین، در آغوش ساپینتو اشک می ریخت.
دقیقه ۳۵: ارسال بلند وحید امیری در محوطه جریمه به سروش رفیعی رسید ولی شوت او با اختلاف از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۴۰: استقلال موقعیت بزرگی برای رسیدن به گل تساوی داشت. ارسال تند و تیز محبی با مشت بیرانوند دفع شد که توپ پشت محوطه جریمه به سعید مهری رسید. شوت دیدنی و فنی این بازیکن به تیرک دروازه برخورد کرد و به بیرون رفت.

دقیقه ۴۳: شوت راه دور و خطرناک سعید صادقی با دفع ناقص حسینی مواجه شد و مدافعین استقلال توپ را سریعا دور کردند.

دقیقه ۴۶: نیمه دوم با یک اخطار به پیمان بابایی آغاز شد. اخطاری که علت آن در تصاویر تلویزیونی مشخص نبود.

دقیقه ۴۸: ترابی با یک حرکت تکنیکی دیدنی توپ را از پیمان بابایی عبور داد و وارد محوطه جریمه شد که آرش رضاوند با یک تکل به موقع، توپ را راهی کرنر کرد.
دقیقه ۴۹: باز هم علیرضا بیرانوند سد راه گلزنی استقلال شد. پاس در عمق تماشایی جعفر سلمانی به مهدی قایدی رسید و علیرضا بیرانوند که تا حوالی خط محوطه جریمه از دروازه بیرون آمده بود، با واکنشی دیدنی شوت وینگر بوشهری را مهار کرد.

دقیقه ۵۱: باز هم مهدی قایدی در باز کردن دروازه پرسپولیس ناکام بود. ارسال بلند حردانی پس از عبور از همه، در سمت مخالف به قایدی رسید. او با یک سر توپ دیدنی، دانیال اسماعیلی فر را از شرایط بازی خارج کرد و ضربه اش را روانه دروازه کرد که شوت او با اختلاف کمی از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۵۳: جعفر سلمانی تا مرز نابودی تیمش پیش رفت. دفع پ عجیب او، توپ را به سعید صادقی تقدیم کرد و در شرایطی که پرسپولیسی ها در شرایط ۳ به یک بودند، خودخواهی صادقی و البته پوشش خوب سلمانی باعث شد خطر از بیخ گوش آبی ها رد شود.
دقیقه ۵۴: ارسال زمینی عیسی آل کثیر را سیدحسین به راحتی جمع کرد.

دقیقه ۵۵: چشمی توپی که وارد محوطه جریمه تیمشان شده بود را دور کرد که سروش رفیعی پس از برخورد با روزبه، مرتکب خطا شد و در ادامه به اشکان خورشیدی اعتراض کرد. داور مسابقه نیز به همین علت یک کارت زرد به بازیکن پرسپولیس نشان داد.

دقیقه ۶۵: پس از اینکه دانیال اسماعیلی فر در مرکز میدان مهدی قایدی را سرنگون کرد، یک کارت زرد از داور مسابقه دریافت کرد.
دقیقه ۶۹: پس از اینکه چشمی در کنار زمین به روی ترابی مرتکب خطا شد، بازیکن پرسپولیس با پا ضربه ای را به پای روزبه وارد کرد و همین مسئله منجر به تنش و درگیری در کنار زمین شد که اشکان خورشیدی به علی نعمتی، مهدی ترابی و روزبه چشمی کارت زرد نشان داد.

دقیقه ۷۶: سعید صادقی از فاصله دور تصمیم به شوت زنی گرفت که ضربه او با اختلاف از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۸۰: اشکان خورشیدی داور مسابقه دچار آسیب دیدگی شد و برای مداوا به کنار زمین رفت. بازی برای دقایقی متوقف شد.

دقیقه ۸۶: پس از وقفه طولانی، اشکان خورشیدی نتوانست بازی را ادامه دهد و محمدحسین زاهدی فر جای او را گرفت تا بازی از سر گرفته شود.

دقیقه ۸۸: شوت راه دور سروش رفیعی با فاصله زیادی از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۹۰+۵: شوت استثنایی مهدی ترابی از زاویه بسته به تیرک دروازه برخورد کرد تا بازی همچنان یک بر صفر باقی بماند.

دقیقه ۹۰+۱۱: پس از گل تساوی استقلال، ریکاردو ساپینتو به دلایلی نامشخص از کنار زمین اخراج شد. زمانیکه سرمربی آبی ها روی سکوها رفت، با اتفاقات عجیبی مواجه شد و هواداران پرسپولیس به سمت او بطری آب پرتاب کردند که او نیز همان بطری ها را به سمت آنها پرتاب کرد.

* وقت های اضافه:

دقیقه ۹۳: پرسپولیس پشت محوطه جریمه صاحب یک ضربه کاشته شد که شوت ترابی به شکل خطرناکی از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۹۹: پرسپولیس صاحب یک ضربه کاشته شد که ارسال این بازیکن پس از برخورد به مدافعین استقلال راهی کرنر شد. ارسال او دوباره با برخورد به به سیلوا راهی کرنر شد که نتیجه ای در پی نداشت.

دقیقه ۱۰۲: پرسپولیس می توانست یک گل دقیقا مشابه گل تساوی استقلال به ثمر برساند. ارسال امید عالیشاه در محوطه جریمه با ضربه سر نعمتی همراه شد که توپ با کمترین اختلاف ممکن از کنار تیرک به بیرون رفت.

دقیقه ۱۰۸: پرتاب اوت بلند وحید امیری پس از دفع ناقص مدافعان استقلال، در تیر دوم به امید عالیشاه رسید که ضربه سر او بالاتر از صالح حردانی از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۱۱۱: یک موقعیت عالی گلزنی برای پرسپولیس از دست رفت. سینا اسدبیگی در دهانه دروازه و بدون هیچ مزاحمی صاحب توپ شد که ضربه او با اختلافی بسیار کم از کنار تیرک دروازه به بیرون رفت.

 در حاشیه:

* از ساعات ابتدایی صبح امروز هواداران دو تیم از اقصی‌نقاط کشور در اطراف ورزشگاه آزادی حضور داشتند. پرسپولیسی‌ها از ورودی شرقی و استقلالی‌ها از ورودی غربی توانستند وارد استادیوم شوند.

* در ورزشگاه به روی هواداران از ساعت ۱۳:۵۰ باز شد.

* بازار سودجویان برای فروش بلیت در بازار سیاه و عرضه بلیت‌های تقلبی حسابی داغ بود به شکلی که این بلیت‌ها از ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون  و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رفت.

* بسیاری از هواداران از عرضه بلیت‌های تقلبی و فروش بلیت در بازار سیاه گلایه داشتند و البته اعلام می‌کردند مسدود شدن سایت از آغاز بلیت‌فروشی شرایط سختی را برای آنها ایجاد کرده بود.

* مأموران در مقابل گیت‌های ورودی ورزشگاه با دقت زیادی بلیت‌ها را کنترل می‌کردند و از ورود افرادی که بلیت تقلبی در اختیار داشتند ممانعت به عمل می‌آوردند. آنها با رصد کارت ملی و شماره ملی که روی بلیت هواداران درج شده بود سعی داشتند از ورود افرادی که غیرقانونی بلیت خریده بودند جلوگیری کنند.

* تعدادی از هواداران استقلال که از کرمانشاه خود را به ورزشگاه آزادی رسانده بودند اعلام کردند این تیم سه بر صفر برنده می‌شود اما آنها با وجود طی مسیر ۷ ساعته  نتوانستند بلیت بازی را تهیه کنند.

* پیراهن بزرگ استقلال به سکوهای ورزشگاه آزادی نصب شده بود و در صندلی‌های بالای این پیراهن به مناسبت فرا رسیدن میلاد امام رضا (ع) نام امام هشتم درج شده بود.

* هواداران پرسپولیس با مطرح کردن بحث قهرمانی این تیم در لیگ برتر برای آبی‌پوشان کری می‌خواندند.

* با توجه به اینکه جام حذفی به مناسبت یادواره آزادسازی خرمشهر نامگذاری شده عواملی که مشغول ساخت جایگاه قهرمانی بودند نخل‌هایی را نیز به شکل تزئینی آماده کردند.

* هوادران پرسپولیس با تشویق علیرضا بیرانوند نسبت به صحبت‌های روز گذشته ساپینتو در خصوص دروازه‌بان سرخ‌پوشان واکنش نشان دادند.

*پرچم‌های بزرگ پرسپولیس و استقلال در ورزشگاه نصب شده بود.

* هواداران استقلال با شعار «فدراسیون تبانی» قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر را مورد انتقاد قرار دادند، این موضوع سبب واکنش پرسپولیسی‌ها و درگیری لفظی آنها با آبی‌پوشان شد و همین موضوع باعث شد تا سکوهای ورزشگاه آزادی قدری متشنج شود.

* با همت یگان ویژه ایستگاه‌های صلواتی، ایستگاه سلامت به صورت رایگان برای هواداران در ورزشگاه درنظر گرفته شده بود.

* مانند دربی‌های قبلی که در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود برای مسابقه نیز از پلیس‌های اسب‌سوار برای کنترل نظم استفاده شد و فرمانده تیم سوارنظام یگان ویژه توضیحاتی برای فعالیتهای این مجموعه در رشته چوگان ارائه کرد.

*  برخلاف تمامی دربی های قبلی، علیرضا بیرانوند محل گرم کردن خود را در سمت جایگاه هواداران استقلال انتخاب کرده بود.

* پس از شعارهایی که هواداران استقلال علیه بیرانوند دادند، او دستش را پشت گوشش گذاشت و اعلام کرد صدای شعارها را نمی شنود و از استقلالی ها خواست بلندتر شعار بدهند.  پس از این اتفاق، هواداران استقلال نیز به سمت بیرانوند سنگ پرانی کردند.

* هواداران پرسپولیس با پرتاب سنگ به سمت سیدحسین حسینی، پای او را مصدوم کردند.

* در دقیقه ۵ اعلام خطا به سود پرسپولیس با واکنش منفی ساپینتو و دستیارانش مواجه شد.

* در دقیقه ۱۲ افشین پیروانی و محمد عسگری به سمت داور چهارم رفته و به سمت وی اعتراض کردند.

* در دقیقه ۱۷ پس‌ از اعلام خطا بر روی بازیکن استقلال، ریکاردو ساپینتو در کنار زمین بالا و پایین می‌پرید که در سوی مقابل افشین پیروانی با تقلید حرکت سرمربی آبی پوشان به این موضوع واکنش نشان داد‌.

* در دقیقه ۱۹ پیش از ارسال کرنر سعید صادقی روی دروازه استقلال پرتاب بطری به سمت بازیکن پرسپولیس سبب توقف در جریان بازی شد. در این لحظه روزبه چشمی به سمت هواداران رفت و از آن ها خواست این کار را تکرار نکنند اما این درخواست هم فایده نداشت تا اشکان خورشیدی تصمیم بگیرد توپ را به دست گرفته و به سمت وسط زمین بدود اما بار دیگر با پادرمیانی سید حسین حسینی، این غائله ختم به خیر شد‌.

* افراد متفرقه زیادی در جایگاه خبرنگاران حضور داشتند.

* فحاشی هواداران دو تیم به یکدیگر در نیمه اول ادامه دار بود.

* هواداران استقلال در دقیقه ۲۱ وریا غفوری و تماشاگران پرسپولیس در دقیقه ۲۴ هادی نوروزی را تشویق کردند.

* پس از مهار ضربه مطهری توسط بیرانوند در دقیقه ۲۵ ساپینتو با جوش و خروش فراوان دستان خود را به سمت آسمان گرفت و بابت از دست رفتن فرصت واکنش منفی خود را نشان داد.

* در یک صحنه جلال مرادی ناظر بازی برای جلوگیری از ورود توم دوم به زمین، خودش وارد زمین شد و حتی نزدیک بود کنار کمک داور سرنگون شود!

* هواداران استقلال در دقیقه ۲۷ ریکاردو ساپینتو را به سبک ایسلندی تشویق کردند.

* سرمربی استقلال پس‌ از خطای سعید مهری روی بازیکن پرسپولیس با دست کشیدن روی این بازیکن حریف از وی دلجویی کرد‌.

* مصدومیت مطهری در دقیقه ۲۹ برای لحظاتی بازی را از جریان انداخت.

* پس از گل پرسپولیس، برخی خبرنگاران با افراد متفرقه‌ای که در جایگاه خبرنگاران حضور داشتند و جو را متشنج کرده بودند دچار درگیری شدند.

* مهدی ترابی، بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس پس از گلزنی در دربی سجده شکر بجا آورد.

* ریکاردو ساپینتو هنگام خروج مطهری با چشمان اشکباراز زمین، او را در آغوش گرفت و به مهاجم تیمش دلداری داد.

* پس از گل پرسپولیس، برخی خبرنگاران با افراد متفرقه‌ای که در جایگاه خبرنگاران حضور داشتند و جو را متشنج کرده بودند دچار درگیری شدند.

* تعداد زیادی از همیاران هوادار تا دقیقه ۴۰ بین جایگاه CIP و جایگاه خبرنگاران به صورت ایستاده بازی را تماشا کردند که یگان ویژه در این لحظه  آنها را با استفاده از بلندگو از این محوطه دور کرد.

* پس از گل پرسپولیس هواداران با استفاده از مواد آتش زا به شادی پرداختند.

* پرتاب سنگ در دقیقه ۴۵ سبب مصدومیت یکی فیلمبرداران در کنار زمین شد.

* لوسادا، سفیر اسپانیا در ایران جهت تماشای دیدار استقلال و پرسپولیس در فینال رقابت‌های جام حذفی فوتبال در ورزشگاه آزادی حضور پیدا کرد.

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.