22:00 - 1403/04/16

جامعه

گرگاس چیست | گرگاس، وصله ناجور حیات‌ وحش /گرگاس موجودی نوظهور

حیوانی نوظهور که باعث ترس تمامی افراد شده. گرگاس را در اندیشه معاصر بشناسید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، گرگاس حیوانی است که حاصل جفت گیری گرگ و سگ میباشد. گرگاس حیوانی است که ترس تمامی افراد را برانگیخته چرا که برای محیط زیست هم این موجود تازه تشکیل شده خطرناک میباشد. گرگاس که هوش سگ را دارد و درندگی گرگ باعث ترس و دلهره بین مردم شده است که در ادامه به آن پرداخته ایم. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

گرگاس چیست؟

گرگاس از منظر حیات وحش به دلیل اینکه حاصل جفت‌گیری سگ و گرگ است که می‌تواند بر خلوص ژنتیکی گرگ‌ها نیز تاثیر منفی گذارد و تهدیدگر یا محدودکننده زیست‌گاه یا غذای حیات وحش در چرخه‌های غذایی باشد. همچنین این موجود به توله‌های حیات وحش نیز حمله کرده و آنان را به راحتی ازبین می‌برد و از این طریق نسل گونه‌های خاص جانوری را هم مورد تهدید قرار می‌دهد.

هجوم گرگاس‌ها مشکلات و خسارات زیادی را برای روستاییان نیز به وجود می‌آورد که یکی از آسیب‌های این حیوان به روستائیان خسارات مالی وارده به دام‌های آنها است.

گرگاس

گرگاس

گرگاس یا به اصطلاح کارشناسی‌تر هیبرید، موجودی بسیار مرموز است زیرا نمی‌توان تنها از روی ظاهر آن‌را از گونه‌های سگ و گرگ تمایز داد و تشخیص و شناخت آن گاها فقط با انجام آزمایش‌های ژنتیکی امکان‌پذیر خواهد بود که همین موضوع به خطرناک بودن این حیوان اضافه می‌کند اما می‌توان گفت که این حیوان بسیار قوی‌تر و باهوش‌تر از سگ و گرگ است و بر خلاف گرگ‌ها از انسان نمی‌ترسد./ایسنا

ویژگی های ظاهری و شخصیتی گرگاس

نژادی غول پیکر از ترکیب گرگ و سگ بسیار قوی تر و باهوش تر از هر دو. بعضی افراد مانند چوپان ها و علاقه مندان به سگ ، این حیوانات را مجبور به جفت گیری می کنند تا چنین موجودی به وجود آید ، اما چون معمولاً نمی توانند کنترلش کنند در طبیعت رهایش می کنند.

وقتی چنین موجود خطرناکی در طبیعت رها شود ، به نوعی باعث برهم زدن اکوسیستم می شود.

این موجود بر خلاف گرگها از انسان نمی ترسد، قوی تر و تهاجمی تر است. گرگها معمولاً زمستان به خاطر گرسنگی شدید به انسان حمله می کنند ، اما گرگاس انسان را در هر فصلی ببیند امکان حمله کردن دارد حتی بهار و تابستان بیشتر.
متاسفانه در کشور ما خیلی این اتفاق افتاده است و این چند سال اخیر ده ها کودک توسط همین گرگاس ها از داخل حیاط خانه ها دزدیده شده و خورده می شوند. حتی در این رابطه مستندی ایرانی ساخته شده به اسم گرگینگی.

متاسفانه چنین دخالتی در کار خدا و طبیعت نتیجه ناخوشی دارد. اگر کسی قصد چنین کاری داشت بهتر است به او آگاهی داده شود که چه کار اشتباهی را انجام می دهد./دلگرم

معدوم سازی ۵ قلاده گرگاس در شهر تسوج

سرپرست معاونت محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: ۵ گرگاس در روستاهای اطراف شهر تسوج شهرستان شبستر در حدود ۲ ماه گذشته معدوم شدند.

داود غنی پور اظهار کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ۲ فقره مجوز اتلاف گرگاس صادر کرده که براساس آن ۳ نفر از روستای چشمه کنان و ۲ نفر نیز از روستای غلمانسرای شهر تسوج می توانند در هر جا که این حیوان را مشاهده کنند، نسبت به دفع آن اقدام کنند.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی گرگاس در آذربایجان شرقی در شهرستان شبستر است، افزود: چندی پیش بر اثر حمله یک قلاده گرگاس در تسوج تعدادی زخمی شدند که البته محیط زیست با هدف حمایت از تنوع ژنی در طبیعت، مجوز دفع این حیوان وحشی را صادر کرد.

این کارشناس مسائل محیط زیست ادامه داد: دلیل حمله گرگاس در اطراف شهر تسوج، کمبود طعمه و غذا در منطقه بوده است؛ البته مدیریت نداشتن در نگهداری از سگ های نگهبان و گله و عدم نگهداری درست از سگ های اهلی در فصل زاد و ولد آنها موجب بروز پدیده ای بنام گرگاس شده است.

غنی پور افزود: وجود گرگاس در شیراز حدود ۱۰۰ سال پیش توسط کارشناسان خارجی محیط زیست در کتاب جانوران ایران اعلام شده است و در طبیعت جانوران وحشی ۲ رگه دیگری وجود دارد که معمولا تمایلی برای حمله به انسان ندارند.

وی یادآوری کرد: ظهور گرگاس‌ها نتیجه رها کردن توله سگ‌های ماده در طبیعت است؛ در گذشته این توله‌ها را می‌کشتند، اما بعدها با هدف آزار نرساندن به آنها از کشتن این توله‌ها خودداری شد و آنها را در طبیعت رها کردند؛ این توله‌ها پس از هشت ماهگی به بلوغ می‌رسند و با پیوستن به خانواده گرگ‌ها در هر دوره زادآوری ۱۶ گرگاس یعنی بیش از ۱.۵ برابر زاد و ولد گرگ‌ها توله‌زایی می‌کنند./ایرنا

آیا گرگاس تهدیدی برای انسان است؟

در حالی که سگ‌ها به خوردن تقریباً هر چیزی که در بشقابشان می‌گذارید معروف هستند، گرگاس‌ها بیشتر حیواناتی گوشتخوار هستند، در اثر گرسنگی به محیط زندگی انسان نزدیک میشوند و خوی وحشی خود را نشان می‌دهند.

گرگاس ها در استان های شمال غربی و جنوب مرکزی ایران نیز دیده می شوند. زاد و ولد بسیار بالای آنها موجب شده تا جمعیت آنها در ایران به سرعت روبه افزایش باشد زیرا گرگاس ها در هر بارداری ۱۶ توله به دنیا می‌آورند که رقم شگفت انگیزی می‌باشد.

اختلاط ژنتیکی جانوران یک پدیده مثبت در طبیعت است

استاد دانشگاه و دکترای علوم جانورشناسی نیز گفت: حیوانات ۲ رگه کاملا واقعی هستند و شما را شگفت زده می‌کنند، بیشتر آن‌ها به صورت طبیعی در حیات وحش وجود ندارند و توسط انسان‌ها به وجود آمده و بیشتر این حیوانات نیز در حالی که با موفقیت ترکیب شده اند، نابارور هستند.

دکتر خلیل آریا اظهار کرد: ادامه نسل یک نژاد ۲ رگه تنها با مداخله انسان امکان پذیر است و با پیشرفت هایی که در مهندسی ژنتیک و شبیه سازی به دست آمده فقط زمان می‌تواند آینده موجودات ۲ رگه جدید را مشخص کند.

وی در خصوص ظهور گونه جانوری مهاجمی به نام گرگاس (گرگ و سگ) نیز که به عنوان تهدید انسانی مطرح شده و خسارت هایی را وارد کرده است، گفت: اختلاط ژنتیکی گرگ و سگ یک اتفاق طبیعی است اما چون به انسان خسارت وارد می کند، ایجاد حساسیت کرده است.

دکتر آریا افزود: این اختلاط بین گرگ و شغال هم وجود دارد و تاکنون مشکلی پیش نیامده است، ولی در هر شرایطی اختلاط ژن مثبت است چون نقاط قوت اعضای یک گونه جانوری در یک حیوان جمع می شود و اگر خسارتی را به طبیعت وارد نکند، همواره مثبت است.

وی اظهار کرد: انسان به روش اصلاح ژنتیکی در جانوران و گیاهان اقدام به این کار می کند؛ با این روش مقاومت گونه حاصل شده و گونه جدید با هدف گذاری قبلی نسبت به گرما، سرما، بیماری ها، آفت ها، کم آبی و غیره مقاوم می شود.

این استاد دانشگاه افزود: گرگاس نسبت به عوامل طبیعی مقاوم تر و نسبت به جانوران وحشی دیگر قوی تر شده که به عقیده من این تقویت ژن، مثبت است، اما اینکه این جانور خسارت می زند، باید به دنبال علل آن بود چون تاکنون در خصوص مقابله با گرگاس کار علمی انجام نشده و حتی سفارش یا مراجعه ای در جهت مقابله با خسارت های آن انجام نشده است.

دکتر آریا یادآور شد: اگر ضرورت این کار وجود دارد، باید به عنوان طرح به مراکز علمی اعلام شود تا احتمال مقابله با گرگاس بررسی و انجام شود.

وی همچنین با بیان اینگه حیوانات ۲ رگه فراوانی در طبیعت وجود دارد، افزود: لایگر(شیر نر و ببر ماده)، تایگون(ببر نر شیر ماده)، قاطر(الاغ نر و اسب ماده) و گیپ (بز و گوسفند) نمونه هایی از آنها در طبیعت هستند که بیشتر عقیم می باشند./ایرنا

اندیشه معاصر

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط