۱۳:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳

کنعانی: آمریکا زیر میز دیپلماسی زد نه ایران/ تحریم جدید ایران پاداش به یک رژیم متجاوز خواهد بود

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به عملیات وعده صادق گفت: ایران مبتنی بر حق ذاتی خود اقدام نظامی لازم را در جهت ایجاد بازدارندگی انجام داد و دو مقر نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را که مستقیم علیه حمله به سفارت ایران در دم...

کنعانی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، ناصر کنعانی در نشست خبری امروز (دوشنبه) با تاکید بر اینکه ایران به دنبال تشدید تنش در منطقه نیست و به دنبال تقویت صلح و ثبات در منطقه است، گفت: عملیات انجام شده از سوی ایران از مشروعیت بین‌المللی برخوردار بود و مقدمات سیاسی، حقوقی و بین‌المللی لازم را در این زمینه انجام داده بود.

آمریکا با کمک به رژیم صهیونیستی بر روی طرف بازنده شرط‌بندی کرده است

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در ارتباط با مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا در ارائه بسته کمک مالی به رژیم صهیونیستی برای ادامه جنایت‌های خود علیه مردم فلسطین خاطرنشان کرد: این مصوبات مایه تاسف است و در واقع ارائه کمک‌های هنگفت نظامی و مالی از سوی آمریکا به رژیم صهیونیستی چیزی جز ارائه پاداش از سوی آمریکا به یک رژیم جنایتکار که هفت ماه متوالی است اقدام به جنایت جنگی کرده، نیست.

وی با بیان اینکه دولت آمریکا اعتبار ملت خود را در کنار رژیمی قرار داده است که در این ایام هیچ پیروزی به جز کشتار و انجام جنایت به دست نیاورده است، اظهارکرد : آمریکا بر روی  طرف بازنده شرط بندی کرده است و این گونه اقدامات کمکی به طرف بازنده نمی‌کند.

از ظرفیت‌های دیپلماتیک برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها کناره‌گیری نکرده‌ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال ایسنا در مورد گفت‌وگوهای انجام شده در مورد لغو تحریم‌ها در جریان سفر وزیر خارجه به نیویورک گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره از ظرفیت‌های دیپلماتیک برای بی‌اثر کردن و رفع تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان استفاده کرده و از چارچوب‌های دیپلماتیک که تامین کننده منافع ملی ایران است کناره‌گیری نکرده است.

طرفی که در برجام زیر میز دیپلماسی زد آمریکا بود نه ایران

کنعانی با بیان اینکه طرفی که زیر میز دیپلماسی زد آمریکا بود نه ایران، خاطرنشان کرد:  شرکای آمریکا در حوزه برجام نیز نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در این مدت در مسیر بی‌اثرسازی تحریم‌ها حرکت کرده و در این زمینه نیز توفیق‌های زیادی داشته است، گفت: از طرف دیگر ما تلاش کرده‌ایم که از تمام ظرفیت‌های دیپلماتیک برای احقاق حقوق ملت ایران استفاده کنیم و طبیعتاً در نشست‌های بین‌المللی و دیدارها با  طرف‌هایی که در موضوع برجام می‌توانند ایفای نقش کنند یا اساساً نقش تعریف شده‌ای در این زمینه دارند این موضوع مطرح می‌شود .

کنعانی گفت: سازمان ملل و دیدارهایی که در جریان آن انجام می‌شود همواره فرصتی است که موضوع رفع تحریم‌ها نیز در آن مطرح شود.

اقدام ایذایی در اصفهان یک اقدام بی‌ارزش از نظر نظامی بود

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در مورد حوادث اصفهان و اتفاق رخ داده در بامداد جمعه بین ایران و آمریکا پیامی منتقل شده است، گفت: آنچه که انجام شد حتی اسمش را نمی‌توانیم عملیات بگذاریم یک اقدام ایذایی بود که ما مشابه آن را نیز پیش از این مشاهده کرده بودیم.

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی و هیچ طرف دیگری مسئولیت این موضوع را قبول نکرده‌اند، ادامه داد: در این زمینه سیستم دفاعی ایران به صورت حرفه‌ای عمل کرد و طرف اقدام کننده به هیچ سطحی از اهداف خود دست پیدا نکرد و یک اقدام بی‌ارزش از نظر نظامی بود.

کنعانی در پاسخ به اصرار  سوال خبرنگار پرسش کننده گفت: این موضوع ارزش پیگیری در این سطح را نداشت.

سوئیس، مهمترین کانال‌ انتقال پیام‌های دیپلماتیک بین ایران و آمریکا است

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران در پاسخ  به سوالی در رابطه با برخی اظهار نظرها مبنی بر این که در پی عملیات وعده صادق برای انتقال پیام ایران به آمریکا سفیر سوئیس به سپاه احضار شده نه وزارت خارجه و آیا شما این خبر را تایید می‌کنید و اگر تایید می‌کنید آیا این به معنای ضعیف شدن جایگاه دستگاه دیپلماسی نیست، خاطرنشان کرد: اظهار نظر ایشان را مقامات ذی‌ربط تکذیب کردند.

وی ادامه داد: کشور سوئیس مهمترین کانال‌ انتقال پیام‌های دیپلماتیک بین ایران و آمریکا بوده و ارتباطات مستمری بین دستگاه دیپلماسی با سفیر سوئیس در ایران  وجود دارد.

کنعانی تصریح کرد: دستگاه دیپلماسی در این زمینه به صورت حرفه‌ای و در چارچوب دیپلماتیک عمل کرده و می‌کند.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره ادعای روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر این که مقام‌های دولت بایدن با خواهش و تمنا از کشورهای دیگر می‌خواستند که  ایران به اسرائیل جواب ندهد و رییس سیا شخصا وارد عمل شده و از مقام‌های اطلاعاتی اروپا، ترکیه و منطقه خواسته بود ایران کاری انجام ندهد، گفت: در حوزه رسانه‌ها مطالب مختلف و گمانه‌زنی‌های متعددی مطرح می‌شود که نیازمند پاسخ و موضع‌گیری رسمی نیست. اگر اظهارنظر رسمی از سوی مقامات دولتی صورت بگیرد، اظهارنظر می‌کنم.

امنیت در قفقاز جنوبی بر روی امنیت در کل منطقه اثرگذار است

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤال دیگری در مورد موضوع قفقاز جنوبی و برخی دخالت‌های کشورهای فرامنطقه‌ای در این حوزه  گفت: امنیت در قفقاز جنوبی بر روی امنیت در کل منطقه اثرگذار است و هرگونه بی ثباتی و ناامنی در این منطقه بر کلیت امنیت در منطقه اثرگذار است.

وی با بیان این که همواره گفته‌ایم حضور نظامی خارجی در منطقه کمکی به ثبات و امنیت و تامین منافع ملت‌های منطقه نخواهد کرد، تصریح کرد:  هر رویکردی که ناظر بر تقویت نظامی‌گری در قفقاز جنوبی باشد باعث پیچیده‌تر شدن شرایط امنیتی در منطقه و آسیب زدن به روند صلح سازی در منطقه خواهد بود و چنین چیزی را ایران نمی‌پذیرد.

کنعانی افزود: کشورهای منطقه مایل به شکل‌گیری سازوکارهایی نیستند که به پیچیدگی شرایط در منطقه منجر شود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌های خارجی مبنی بر فعالیت غیرصلح‌آمیز و پشتیبانی نظامی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در مسیر روسیه و منطقه غرب آسیا گفت: چنین چیزی را قطعا تایید نمی‌کنم.

«هما» تحت قوانین حاکمیتی اتحادیه اروپا و دیگر سازوکارهای شناخته شده بین‌المللی فعالیت می‌کند

وی  با بیان این که ما ملتزم به قوانین و مقررات و سازوکارهای بین‌المللی هستیم، افزود: شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) و سایر خطوط هواپیمایی ایران در چارچوب قوانین و مقررات و کنوانسیون‌های بین‌المللی صرفا در راستای انتقال مسافران و محموله‌های تجاری در مسیرهای داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی و تحت قوانین حاکمیتی اتحادیه اروپا و دیگر سازوکارهای شناخته شده بین‌المللی فعالیت می‌کنند.

کنعانی گفت: در هیچ کدام از مسیرهای ادعایی که احیانا در برخی از  رسانه‌ها که دارای سابقه ضدیت و جوسازی علیه ایران هستند، مطرح شده است، چنین فعالیت‌هایی صورت نمی‌گیرد و ایران ملتزم به قوانین و مقررات بین‌المللی در حوزه هوانوردی است و اینگونه ادعاها را رد می‌کنیم.

تحریم جدید علیه ایران پاداش به یک رژیم متجاوز خواهد بود

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران  در پاسخ به سؤال دیگری درباره نشست امروز وزیران خارجه اتحادیه اروپا و مباحث مطرح شده درباره تحریم احتمالی ایران از سوی این اتحادیه در پی نشست امروز گفت: درباره برخی از نشست ها و انجام تحرکات و اظهارنظر ها به منظور اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران باید بگویم‌ اگر چنین اقداماتی را انجام دهند پاداش به یک رژیم متجاوز است و اقدام غیرقانونی علیه دولتی است که صرفا در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی برای ایجاد بازدارندگی در مقابل یک رژیم متجاوز و ناقض مقرارت بین‌المللی عمل کرده است.

کنعانی خاطر نشان کرد: جای تاسف است که  اتحادیه اروپا علیه رژیمی که هفت ماه مرتکب جنایت جنگی شده و بیش از ۳۴ هزار شهروند فلسطینی را قتل عام کرده و مراکز بیمارستانی را مورد حمله جنایتکارانه قرار داده و بیماران و مجروحان و کادر درمانی را در محوطه بیمارستان اعدام و از محوطه بیمارستان به عنوان قبرستان‌های دفن دسته جمعی استفاده کرده و طبل رسوایی آن نواخته شده است، اقدامی را در دیوان بین‌المللی دادگستری انجام‌ نمی‌دهد، اما صحبت از اقدام تحریمی علیه دولتی می‌کند که جز در چارچوب قوانین بین‌المللی اقدامی نکرده است.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: اگر اتحادیه اروپا  چنین اقدامی را انجام دهد غیرقانونی و در تاریخ اتحادیه اروپا به عنوان اقدام شرم آور محسوب می‌شود و اگر کشوری هم خود را پایبند به رعایت این تحریم‌ها کند، در تاریخ یک شرمندگی را برای خود به ثبت خواهد رساند که از تحریمی حمایت و تبعیت کرده که هیچ مبنای قانونی و مشروع از منظر بین‌المللی ندارد و بلکه پاداش برای رژیم جنایتکار صهیونیستی است.

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤالی درباره کریدور زنگزور و اظهارات انتقاداتی اخیر  اردوغان در مورد نگاه ایران به این کریدور گفت: ما چنین اظهارنظری از جایی دریافت نکردیم.

وی ادامه داد:  در خصوص تحولات قفقاز جنوبی و کریدورهای حمل و نقل و ترانزیت، ایران موضع روشنی دارد و بارها در سطوح مختلف و با ادبیات روشن مطرح شده است  و تحولی در موضع ایران در این خصوص رخ نداده است.

نمی‌توانم تایید کنم از طریق ترکیه به آمریکا پیام داده‌ایم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره رایزنی‌های تلفنی اخیر حسین امیرعبداللهیان با هاکان فیدان  همتای ترکیه‌ای خود و اینکه آیا ترکیه در موضوعات منطقه‌ای در مدت اخیر بین ایران و آمریکا به تبادل پیام پرداخته و میانجیگری کرده است؟ گفت: نمی‌توانم تایید کنم که ما از طریق ترکیه اقدام به ارسال پیام کرده‌ایم.

آمریکا در سه هفته اخیر پیام‌های متعددی را از کانال‌های مختلف دیپلماتیک به ایران ارسال کرد

وی گفت:  دولت آمریکا در این سه هفته اخیر با توجه به پیچیدگی‌های تحولات و عزم جدی ایران برای پاسخ قطعی به متجاوز، پیام‌های متعددی را از کانال‌های مختلف دیپلماتیک ارسال کرده  و پاسخ‌های لازم را از مسیر کانال‌ها دریافت کرده است .

کنعانی تاکید کرد: مهمترین کانال ارسال پیام‌های دیپلماتیک بین ایران و آمریکا در طی دو هفته گذشته ، سفارت سوئیس در تهران  به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران بوده است، البته دولت آمریکا از کانال‌های دیگر دیپلماتیک نیز  غافل نشده است و پیام‌هایی را ارسال کرده است  و پاسخ های دیپلماتیک هم از طریق آن کانال‌ها  به آنها منتقل شده است.

خبر توقیف قطار تجاری افغانستان در ایران صحت ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر توقیف قطار تجاری افغانستان در ایران که راهی ترکیه بوده است، اظهار کرد: شرکت راه آهن به عنوان مرجع مسئول و ذیربط چنین خبری را تکذیب کرده است و از اساس این موضوع صحت ندارد.

با اردن رایزنی و گفت‌وگوی  مستمر داریم

کنعانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با رایزنی‌های حضوری و تلفنی اخیر وزیران امور خارجه ایران و اردن و اینکه آیا تهران در این گفت‌وگوها در مورد اقدام اردن در رهگیری برخی از پهپادها و و موشک‌های ایران با طرف اردنی صحبت کرده است؟ گفت: با اردن به عنوان یکی از کشورهای مهم عربی و اسلامی که در مجاورت سرزمین‌های فلسطینی و کرانه باختری رود اردن قرار دارد  و در ارتباط با مسأله فلسطین  دارای نقش است، رایزنی و گفت‌وگوی  مستمر داریم. مواضع مشترکی دو کشور ایران و اردن در ارتباط با جنایات جاری رژیم صهیونیستی در نوار غزه دارند و هر دو کشور بر ضرورت توقف فوری حملات نظامی این رژیم تاکید دارند.

وی ادامه داد: از ابتدای بحران غزه ، مذاکرات و مشورت‌های دوجانبه مختلفی را در سطح وزیران امور خارجه دو کشور داشته‌ایم . گفت‌وگوهای تلفنی و همچنین دیدارهای حضوری به ویژه در حاشیه نشست‌های بین‌المللی از جمله در ژنو و نیویورک بین وزیران امور خارجه دو کشور انجام شده است.

کنعانی افزود: این اتفاق نظر در گفت‌وگوها بود که وضعیت جاری باید با تلاش‌های مشترک به سرعت مدیریت شود و تلاش برای توقف حملات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه از موضوعات فوری و درجه اول مورد گفت‌وگو و توافق بین دو وزیر خارجه بود.

وی در ادامه پاسخ به سوال طرح شده افزود: ما خود را درگیر مسائل حاشیه‌ای نمی‌کنیم. ایران اعلام کرد برای مسأله فلسطین اهمیت درجه اول قائل است و کشورهای عربی و اسلامی و سازمان همکاری اسلامی وظیفه درجه اولی دارند که برای توقف جنایات جنگی این رژیم اقدام جمعی انجام دهند. در همین چارچوب تاکید بر این موضوع داریم که  با ایجاد یک موضع واحد در بین کشورهای اسلامی به یک راهکار برای تنبیه متجاوز و متوقف کردن جنایت رژیم صهیونیستی دست پیدا کنیم. با کشورهای دوست ، همسو و اسلامی مشورت کرده و می‌کنیم و  اردن هم از جمله این کشورها است.

ایران در طراحی شوم رژیم صهیونیستی برای دامن زدن به اختلافات بین کشورهای عربی و اسلامی بازی نخواهد کرد

کنعانی ادامه داد: رژیم صهیونیستی مایل است که با دامن زدن به فضای وحشت، بی ثباتی و ناامنی و اختلاف افکنی بین کشورهای اسلامی و منطقه،  برای خود فضای تنفسی ایجاد کند. این رژیم نه تهدیدی فقط برای ایران بلکه برای کل کشورهای اسلامی و جهان است. ایران در طراحی شوم این رژیم برای دامن زدن به اختلافات بین کشورهای عربی و اسلامی بازی نخواهد کرد و  ما موضوعات اختلافی خود را با این کشورها  در چارچوب مذاکرات دو جانبه و دوستانه  مورد گفت‌وگو قرار می‌دهیم.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط