۰۵:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶

کلیپ سلامت

کلیپ | تب مالت چیست و چه عوارضی دارد ؟

تب مالت یا همان بروسلوز بیماری عفونی است که بین حیوانات و انسان قابل انتقال می‌باشد. عامل این عفونت باکتری بروسلا می‌باشد که بین حیوانات و انسان‌ها به صورت مشترک بیماریزا است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،تب مالت یا همان بروسلوز بیماری عفونی است که بین حیوانات و انسان قابل انتقال می‌­باشد. عامل این عفونت باکتری بروسلا می­‌باشد که بین حیوانات و انسان­‌ها به صورت مشترک بیماری­زا است. این بیماری در حیوانات با نام واگیر و یا بروسلوز مرسوم است.

تب مالت در فصل‌­هایی که زایش و شیردهی در دام‌­ها بیشتر است، مثل فصول بهار و پاییز دیده می‌­شود. حیوانات آلوده­­‌ای مثل:

  • بز
  • گاو
  • گوسفند
  • و شتر می‌­توانند این بیماری را به انسان­‌ها منتقل کنند.

دام­‌هایی که به بروسلوز مبتلا باشند، دچار سقط جنین در اولین مرحله از آبستنی خود می­‌شوند. این دام­‌های آلوده در هنگام سقط جنین و علاوه بر این تا مدتی بعد از سقط، به وسیله­‌ی دفع ترشحات بسیار آلوده­‌ی محتویات رحمی، سبب آلودگی محیط اطراف خود و همچنین مزارع و مراتع می­‌گردد.

کلیپ | تب مالت چیست و چه عوارضی دارد ؟

کلیپ | تب مالت چیست و چه عوارضی دارد ؟

همین روند سبب آلودگی محیطی شده و زمینه­‌ی آلودگی برای حیوانات دیگر گله و انسان‌­های مجاور آن محیط را به راحتی فراهم می­‌کند. بدن دام بیمار که فاقد علائم بالینی است، باکتری عامل بیماری (باکتری بروسلا) را به صورت دوره­‌ا‌ی از طریق ترشحات موجود در رحم خود دفع می­‌کند، که سبب ایجاد خطرات بسیاری برای دام­‌های دیگر و انسان­‌ها می­‌شود.

میکروب عامل این بیماری که همان میکروب بروسلا است، قابلیت رشد در هر بخش از بدن را دارد. این میکروب با وارد شدن به هر بخش از بدن باعث بروز بیماری در همان بخش می­‌شود. این بیماری می­‌تواند به اشکال گوناگون خود را نشان دهد، به همین دلیل نام دیگری که بر این بیماری می­‌توان گذاشت، بیماری هزار چهره می‌­باشد.

بروسلوز در سراسر کره زمین یافت می‌­شود. با این حال، مناطقی که دارای بهداشت عمومی ضعیف و برنامه بهداشت حیوانات خانگی ضعیف هستند، در معرض خطر بیشتری قرار می­‌گیرند. به عنوان مثال آفریقا، آسیا و اروپای شرقی بیشتر در معرض خطر تب مالت هستند.

علائم بیماری تب مالت

از لحظه­‌ی تماس فرد با منبع عفونت تا هنگام بروز علائم را دوره­‌ی نهفتگی می­‌نامند که اغلب اوقات بین ۱ تا ۳ هفته به طول می‌­انجامد. لازم به ذکر است که در شرایط مختلف این دوره می‌­تواند تا ۶ ماه نیز به طول بیانجامد. بعد از بروز علائم، بر اساس میزان شدت، بیماری به سه مرحله حاد، تحت حاد و مزمن نشان داده می­شود.

روش‌­های انتقال بیماری تب مالت

شیوه­‌های انتقال باکتری بروسلا مختلف می باشد. یکی از این روش­‌ها استفاده از محصولات لبنی خام است. باکتری بروسلا توانایی رشد در شیر حیوانات آلوده، بستنی، کره و پنیرهای غیر پاستوریزه‌ی تولید شده از آن شیر را دارد. در صورتی که این محصولات آلوده به مصرف انسان برسند، تب مالت به انسان منتقل خواهد شد. علاوه بر این باکتری می‌تواند از طریق گوشت خام آلوده نیز به انسان منتقل شود.

انتقال بیماری تب مالت

  • یکی دیگر از راه‌­های انتقال باکتری بروسلا به بدن انسان استنشاق این باکتری می­‌باشد. این باکتری توانایی پخش شدن در هوا را دارد و در صورت استنشاق هوای آلوده، این باکتری به انسان منتقل شده و انسان بیمار می شود.
  • در صورتی که فرد با خون اسپرم و یا جنین حیوان آلوده تماس مستقیم داشته باشد احتمال ابتلا به بیماری فرد بسیار بالا می‌رود. لازم به ذکر است افرادی که هر روزه با حیوانات آلوده و یا کلاً با حیوانات در ارتباط هستند، احتمال ابتلای بیشتری به این بیماری دارند. علاوه بر این در صورت وجود زخم های باز بر روی پوست انسان و یا پوست حیوان احتمال انتقال این بیماری به افراد چندین برابر بالاتر می رود. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط