۱۷:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۹

روانشناختی رفتاری

کلاهبرداری از طریق وابسته کردن دیگران /تأثیر و بار روانی که بر قربانیان دارد چیست؟

دکتر جسیکا بارکر، متخصص امنیت سایبری، چگونگی وقوع این کلاهبرداری ها و تأثیر آن بر قربانیان را بررسی می کند

کلاهبرداری

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،دکتر جسیکا بارکر، متخصص امنیت سایبری، چگونگی وقوع این کلاهبرداری ها و تأثیر آن بر قربانیان را بررسی می کند.ایجاد روابط آنلاین ما را در برابر کلاهبرداری و سوء استفاده آسیب پذیر می کند.برای اطلاعات بیشتر با اندیشه معاصر همراه باشید.

کلاهبرداری عاشقانه!

در حالی که تنها درصد کمی از کل موارد کلاهبرداری گزارش شده را تشکیل می دهد، آسیب های روحی و مالی نامتناسب قابل توجهی را به قربانیان خود وارد می کند. این نوع کلاهبرداری فراتر از فریب مالی است و اغلب به شدت اعتماد افراد و عزت نفس آنها را جریحه دار می کند. قربانیان نه تنها ضرر مالی مرتبط با چنین کلاهبرداری‌هایی را تحمل می‌کنند، بلکه اغلب احساس عمیق خیانت و در بسیاری از موارد نقض هویت خود را نیز تحمل می‌کنند.

تأثیرات روانی بر افرادی که در کلاهبرداری های عاشقانه کلاهبرداری می کنند شدید است. تحقیقات نشان می‌دهد که مشابه قربانیان سرقت هویت، افرادی که توسط علایق جعلی عاشقانه فریب می‌خورند، طیف وسیعی از ناراحتی‌های عاطفی را تجربه می‌کنند. عواقب یک کلاهبرداری عاشقانه می تواند منجر به علائمی شبیه به اختلال استرس پس از سانحه شود، به طوری که قربانیان تجربه خود را شبیه به سوگ مرگ توصیف می کنند.

کلاهبرداری از طریق وابسته کردن دیگران /تأثیر و بار روانی که بر قربانیان دارد چیست؟

کلاهبرداری از طریق وابسته کردن دیگران /تأثیر و بار روانی که بر قربانیان دارد چیست؟

احساس شرم و ننگ مرتبط با فریب خوردن به شیوه‌ای شخصی و صمیمی، اغلب قربانیان را ساکت می‌کند و از درخواست کمک یا حتی اعتراف به تقلب جلوگیری می‌کند. به همین دلیل است که آمار رسمی در مورد مقیاس کلاهبرداری عاشقانه احتمالاً نوک کوه یخ است، زیرا بسیاری از قربانیان از کلاهبرداری خود آگاه نیستند و متأسفانه احساس شرم نابجا می کنند که می تواند آنها را از گزارش جنایات باز دارد.

در حین نوشتن هک شده: اسرار پشت حملات سایبری، با روث گروور، مدیر ScamHaters United مصاحبه کردم و ۱۰ سال گذشته را صرف حمایت از قربانیان کلاهبرداری عاشقانه کرده است. او به اشتراک گذاشت که چگونه بهبودی باید با ماهیت منحصر به فرد کلاهبرداری های عاشقانه مقابله کند: ضرر مالی، ویرانی عاطفی ناشی از از دست دادن یک رابطه، و خطر سرقت هویت.

کلاهبرداران به بهانه ایجاد یک رابطه، اطلاعات شخصی را با دقت جمع آوری می کنند و قربانیان را از انگیزه های پنهان خود بی خبر می گذارند. هنگامی که آنها از قربانی پول کلاهبرداری می کنند (گاهی اوقات تمام پس انداز خود را)، سپس از اطلاعات شخصی که از آنها به دست آورده اند برای انجام کلاهبرداری هویت استفاده می کنند.

قربانیان کلاهبرداری عاشقانه از پیشینه‌های مختلف می‌آیند، که با یک لحظه آسیب‌پذیری (که همه ما می‌توانیم داشته باشیم) که کلاهبرداران از آن سوء استفاده می‌کنند، متحد می‌شوند. فقدان تجربه شده توسط این افراد بازتابی از ساده لوحی نیست، بلکه نتیجه ظرفیت آنها برای عشق، اعتماد و ارتباط است.

“قصاب خوک”

ظهور کریپتوکارنسی بر رشد کلاهبرداری های سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال جعلی آمیخته با کلاهبرداری های عاشقانه تأثیر گذاشته است. این جنایت خاص به “قصاب خوک” معروف است، زیرا مجرمان به دنبال کل گراز هستند و با نزدیک شدن به آنها قبل از “قصابی” کل ذخایر مالی آنها، هدف خود را “چاق می کنند”.

بخش عمیقاً دستکاری این کلاهبرداری ها این است که مجرمان از اهداف خود نمی خواهند برای آنها پول ارسال کنند. در عوض، آنها هفته‌ها یا ماه‌ها را صرف ایجاد رابطه می‌کنند قبل از اینکه جزئیات یک وب‌سایت سرمایه‌گذاری را به اشتراک بگذارند، جایی که آنها پیشنهاد می‌کنند که هدف می‌تواند یک حساب ایجاد کند. وب سایت ها مشروع و قانع کننده به نظر می رسند. زمانی که قربانیان در این «سرمایه‌گذاری‌ها» پول می‌گذارند، نمودارها و داده‌هایی را می‌بینند که نشان می‌دهد وجوه آن‌ها بازدهی عالی دارد، که آنها را تشویق می‌کند تا حتی بیشتر سرمایه‌گذاری کنند. اما زمانی که قربانی تلاش می کند مقدار قابل توجهی از پول را برداشت کند، با موانعی برخورد می کند.

در برخی موارد، کلاهبرداری های عاشقانه می تواند تبدیل به سوء استفاده جنسی مبتنی بر تصویر شود، جایی که قربانیان با تصاویر صمیمی خود باج گیری می شوند. این نیاز به رویکردی دلسوزانه و درک کننده برای حمایت و بهبودی را تشدید می کند. در برخی موارد کلاهبرداری عاشقانه، کلاهبرداران قربانیان خود را متقاعد می کنند تا عکس ها و فیلم های صمیمی خود را به اشتراک بگذارند. مجرمان ممکن است از تصاویر یا ویدیوهای صریح شخصی که در حال شکار گربه‌ماهی هستند (جعل هویت) برای ایجاد حس رفتار متقابل استفاده کنند: “من این تصاویر “خودم” را به اشتراک گذاشته‌ام، چرا شما در ازای آن همین کار را انجام نمی‌دهید؟”.

برای هدف سوء استفاده جنسی مبتنی بر تصویر – که معمولاً به عنوان سوءاستفاده جنسی شناخته می شود – آنها معتقدند که یک رابطه نزدیک و صمیمی را به سطح بعدی می برند. کلاهبردار با قربانی خود اعتماد ایجاد کرده است و از تکنیک های مختلفی برای واقعی جلوه دادن ارتباط استفاده کرده است. حتی ممکن است قربانیان احساس کنند که این فردی است که بقیه عمر خود را با او سپری خواهند کرد. با این حال، پس از اینکه قربانی تصاویر یا ویدیوهای خود را به اشتراک می گذارد، کلاهبردار تهدید می کند که آنها را به صورت عمومی یا با خانواده، دوستان و مخاطبین آنلاین قربانی به اشتراک می گذارد. آنها اغلب از این تهدید برای باج گیری از قربانی، مطالبه پول یا تصاویر واضح تر استفاده می کنند.

FBI در سال ۲۰۲۲ ۷۰۰۰ گزارش از اخاذی آنلاین دریافت کرد و بیشتر قربانیان پسر بودند. به طور غم انگیز، گزارش شده است که بیش از ده ها قربانی تنها در ایالات متحده بر اثر خودکشی جان خود را از دست داده اند. پذیرفته شده است که متاسفانه، تعداد موارد گزارش شده از سوء استفاده جنسی مبتنی بر تصویر، درصد کمی از تعداد واقعی موارد است.

واقعیت تلخ کلاهبرداری عاشقانه، قصابی خوک و سوء استفاده جنسی مبتنی بر تصویر بر اهمیت تقویت همدلی و درک نسبت به قربانیان تاکید می کند. شناخت تأثیر چند وجهی این کلاهبرداری ها اولین گام در حمایت از افراد است

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط