۰۸:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۵

کلیپ سلامت

کشف دارو برای کودکانی که مشکل تنفسی دارند توسط دانشمندان کشور عزیزمان + کلیپ

داروی درمان کودکان تازه متولد شده نارس در ناحیه ریه به نام سورفاکتانت طبیعی است که در تنفس به نوزاد کمک می‌کند و متخصصان ایرانی آن را ساخته اند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،داروی سورفاکتانت طبیعی که برای نوزادان نارس تازه متولد شده که از نا حیه ریه مشکل دارند فقط در کشورهای همچون آمریکا، ایتالیا و کانادا وجود دارند. اما محققان ایرانی توانستند برای اولین بار داروی زجر تنفسی نوزادان با نام تجاری برکسورف تولید کنند که هم برای درمان و هم برای پیشگیری از سندروم زجر تنفسی نوزادان به کار می رود.

سندرم زجر تنفسی چیست ؟

(respiratory distress syndrome; RDS) یکی از دلایل مهم بیماری و مرگ‌ومیر در نوزادان پره‌ترم است. این وضعیت معمولا با دارویی به نام سورفاکتانت درمان می‌شود، که از طریق یک لوله (به نام لوله داخل تراشه یا ETT) داده می‌شود. ETT در نای (تراشه) قرار می‌گیرد. با این حال، امروزه تعداد بیشتری از نوزادان مبتلا به RDS از همان ابتدای ابتلا به این عارضه با حمایت تنفسی غیر-تهاجمی (از طریق یک ماسک) بدون استفاده از ETT تحت درمان قرار می‌گیرند. این بدان معنی است که روش‌های معمول تجویز سورفاکتانت در دسترس نیست. در چنین نوزادانی، درمان با سورفاکتانت نیاز به جاگذاری ETT، با یا بدون قصد برداشتن آن بلافاصله پس از پروسیجر، دارد

کشف دارو برای کودکانی که مشکل تنفسی دارند توسط دانشمندان کشور عزیزمان + کلیپ

کشف دارو برای کودکانی که مشکل تنفسی دارند توسط دانشمندان کشور عزیزمان + کلیپ

چه اقداماتی برای نوزادان با نارسایی تنفسی انجام می­گیرد؟

چون نوزاد نارس است و در تنظیم دمای بدن مشکل دارد، پس لازم است یک محیط مناسب از نظر گرما و رطوبت برای وی فراهم شود.

¨ برای نوزاد اکسیژن تجویز می­شود.

¨ بعد از بررسی­های انجام شده و در صورت لزوم داروئی به نام سورفاکتانت تجویز می­شود و از دستگاه کمک تنفسی استفاده می­گردد.

¨ علائم بیماری ممکن است ۳-۲ روز شدید باشد و بتدریج تا یک هفته کم شود. ولی ممکن است مشکلات دیگری مانند مشکلات قلبی و خونریزی مغزی نیز به دلیل نارسایی ریه در نوزاد بروز کند.

¨ نوزادان نارس برای رسیدن به وضعیت مطلوب تغذیه و ترخیص نیاز به زمان و اقدامات درمانی متعدد دارند.

¨ انجام مراقبت کانگروئی توسط مادر، در صورتی که شرایط نوزاد اجازه بدهد در بهبود سریعتر نوزاد کمک­کننده خواهد بود.

¨ در طی مدتی که نوزاد تغذیه نمی­شود یا مقدار شیر مصرفی کم است می­توانید شیر خود را دوشیده و برای استفاده بعدی ذخیره نمایید.

¨ همکاری و حوصله والدین خصوصاً مادر، در روند بهبودی نوزاد تأثیرگذار خواهد بود. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار