کشت چغندرقند بدلیل رضایت کشاورزان از نرخ خرید ۴۰ درصد افزایش یافت

مجری طرح چغندر وزارت جهاد کشاورزی گفت: به دلیل افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت خرید چغندرقند، کشت این محصول در سال زراعی جاری با استقبال بیشتری از سوی کشاورزان مواجه شده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، پیمان حصادی میزان سطح قرارداد کشت چغندرقند بهاره در سال زراعی جاری […]

کشت چغندرقند بدلیل رضایت کشاورزان از نرخ خرید ۴۰ درصد افزایش یافت

مجری طرح چغندر وزارت جهاد کشاورزی گفت: به دلیل افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت خرید چغندرقند، کشت این محصول در سال زراعی جاری با استقبال بیشتری از سوی کشاورزان مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، پیمان حصادی میزان سطح قرارداد کشت چغندرقند بهاره در سال زراعی جاری را نزدیک به ۹۲ هزار هکتار و میزان سطح کشت را نزدیک به ۷۸ هزار هکتار عنوان کرد.

وی افزود: میزان قرارداد کشت چغندرقند بهاره تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل در همین تاریخ ۲۰ درصد و میزان سطح زیر کشت ۳۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

حصادی ابراز امیدواری کرد که روند کشت چغندر بهاره تا پایان فصل کشت ادامه یابد.

وی درباره قیمت خرید چغندرقند اظهار داشت: این محصول بر مبنای درصد عیار قند ۱۶ از چغندرکاران خریداری می‌شود و این در حالی است که متوسط عیار قند کشور بیش از ۱۷ است.

مجری طرح چغندر وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: هر واحد افزایش عیار قند نزدیک به ۲۰۰ ریال به قیمت چغندرقند می‌افزاید.

وی اذعان داشت: با توجه به افزایش متوسط عیار قند و با احتساب جوایز تولید مبنی بر ۲۰ کیلو گرم تفاله خشک و ۲ کیلو گرم قند یا شکر به ازای هر تن تحویل چغندرقند، کشت و تولید این محصول در هر کیلو گرم برای کشاورزان درآمد ناخالص نسبتاً مطلوبی ایجاد می‌کند.

حصادی افزود: با توجه به عملکرد بالای چغندر قند، میزان درآمد خالص آن برای کشاورزان مقرون به صرفه است و از کشت آن استقبال می‌شود.

وی افزایش عملکرد محصولی که بعد از چغندر قند کشت می‌شود، کاهش جمعیت علف‌های هرز به ویژه نازک برگ‌ها و برخی آفات و بیماری‌ها را از مزایای کشت این محصول برشمرد و گفت: کشاورزان هر سال کشت چغندرقند را در الگوی کشت خود قرار می‌دهند.

مهر