• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Tuesday - 17 May - 2022

اخبار ویژه

جزئیات تصادف مرگبار اتوبوس با کامیون در محدوده سمنان احتمال پرداخت علی‌الحساب به بازنشستگان/ تکلیف افزایش حقوق چه شد؟+ جزئیات 27 اردیبهشت چه زمانی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش می‌یابد؟+ میزان افزایش مصوب حقوق در 1401 چه تعداد از مردم از سامانه 137 شهرداری قم رضایت دارند؟ نحوه تعیین ضرایب حقوق فرهنگیان مشخص شد+ جزییات 27 اردیبهشت 1401 دولت چه تصمیمی برای رتبه‌ بندی معلمان گرفت خبر خوش برای مستمری بگیران | افزایش حقوق در راه است نرم افزار صحیفه سجادیه رونمایی می شود ۴ فوتی جدید کرونا در کشور / شناسایی ۳۵۲ بیمار دیگر زمان دقیق اجرای رتبه بندی معلمان مشخص شد+ جزئیات 27 اردیبهشت نحوه دریافت فیش حقوقی اردیبهشت 1401 معلمان خبر مهم درباره صدور احکام رتبه بندی معلمان+احکام صادره در سال ۱۴۰۱ حذف و دوبار صادر می‌شود کوتاه کردن فرآیند دادرسی یک ضرورت غیرقابل کتمان است جنجال جدید در پرسپولیس| خروج ستاره پرسپولیس در صورت ماندن گل‌محمدی! واریز علی‌الحساب حقوق بازنشستگان/ چرا حقوق بازنشستگان کامل واریز نشد؟(27 اردیبهشت 1401) هواشناسی ایران ۱۴۰۱/۰۲/۲۷؛ ۱۳ استان درگیر گردوخاک/ هشدار بارش‌های سیل‌آسا در برخی استان‌ها مخالفت عجیب سه وزارتخانه با افزایش حقوق بازنشستگان/ جیب بازنشستگان کِی پرپول می شود؟ زمان پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان+ جزئیات 27 اردیبهشت دستور پخت سالاد اسفناج با انار و لبو و سس بالزامیک اجحاف بزرگ در حق بازنشستگان؛ نوبت افزایش حقوق مستمری‌بگیران رسید تورم را پیش می‌کشید؟(27 اردیبهشت)

کاهش مشارکت اقتصادی در کدام استانها نرخ بیکاری را تک رقمی کرد؟

  • کد خبر : 34778
  • 18 فروردین 1400 - 8:14
کاهش مشارکت اقتصادی در کدام استانها نرخ بیکاری را تک رقمی کرد؟

نرخ بیکاری ۷ استان از جمله گلستان که در زمستان سال ۹۸ دو رقمی بود، به استناد داده‌های مرکز آمار در زمستان سال ۹۹ بدلیل کاهش مشارکت اقتصادی تک رقمی شد. به گزارش خبرنگار مهر، نرخ بیکاری ۷ استان که در زمستان سال ۹۸ دو رقمی بوده است، در زمستان سال ۹۹ تک رقمی شده […]

کاهش مشارکت اقتصادی در کدام استانها نرخ بیکاری را تک رقمی کرد؟

نرخ بیکاری ۷ استان از جمله گلستان که در زمستان سال ۹۸ دو رقمی بود، به استناد داده‌های مرکز آمار در زمستان سال ۹۹ بدلیل کاهش مشارکت اقتصادی تک رقمی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نرخ بیکاری ۷ استان که در زمستان سال ۹۸ دو رقمی بوده است، در زمستان سال ۹۹ تک رقمی شده است. که به اذعان مرکز آمار ایران، علت آن، کاهش مشارکت اقتصادی (جمعیتی که در سن اشتغال قرار دارد اما جویای کار نیست) است.

مقایسه نرخ بیکاری استان‌ها نشان می‌دهد، نرخ بیکاری ۷ استان گلستان از ۱۲ درصد به ۹ درصد، گیلان ۱۱.۹ درصد به ۸.۱ درصد، اردبیل از ۱۱.۵ درصد به ۸.۷ درصد، قزوین از ۱۰.۶ درصد به ۹.۶ درصد، بوشهر از ۱۰.۳ درصد به ۹.۳ درصد، اصفهان از ۱۰.۳ درصد به ۹.۸ درصد و کهگیلویه و بویراحمد از ۱۰.۱ درصد به ۹.۷ درصد کاهش یافته و تک رقمی شده است.

در مقابل نرخ بیکاری یک استان یعنی قم که تک رقمی بود، دو رقمی شده و از ۹.۷ درصد به ۱۰.۲ درصد افزایش یافته است.

استان‌هایی که نرخ بیکاری آنها تک رقمی شده است (منبع: مرکز آمار ایران)

استان زمستان ۹۸ زمستان ۹۹
گلستان ۱۲ درصد ۹ درصد
گیلان ۱۱.۹ درصد ۸.۱ درصد
اردبیل ۱۱.۵ درصد ۸.۷ درصد
قزوین ۱۰.۶ درصد ۹.۶ درصد
بوشهر ۱۰.۳ درصد ۹.۳ درصد
اصفهان ۱۰.۳ درصد ۹.۸ درصد
کهگیلویه و بویراحمد ۱۰.۱ درصد ۹.۷ درصد

مقایسه آماری آخرین نتایج منتشر شده از وضعیت نیروی کار در استان‌ها توسط مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، در بین استان‌های دارای نرخ بیکاری دو رقمی استان کردستان با نرخ بیکاری ۱۸.۸ درصد همچنان بالاترین نرخ بیکاری استان کشور و استان البرز با نرخ ۱۰.۱ درصدی پایین‌ترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده‌اند.

پس از استان کردستان، استان کرمانشاه با نرخ بیکاری ۱۸ درصد، آذربایجان غربی با نرخ بیکاری ۱۴.۷ درصد و هرمزگان با نرخ ۱۴.۱ درصد قرار دارند.

استان‌های دارای نرخ بیکاری دو رقمی

استان زمستان ۹۹
کردستان ۱۸.۸ درصد
کرمانشاه ۱۸ درصد
آذربایجان غربی ۱۴.۷ درصد
هرمزگان ۱۴.۱ رصد
یزد ۱۳.۵ درصد
چهارمحال و بختیاری ۱۳.۴ درصد
خوزستان ۱۲.۹ درصد
لرستان ۱۲.۵ درصد
خراسان شمالی ۱۲.۲ درصد
کرمان ۱۰.۸ درصد
قم ۱۰.۲ درصد
سیستان و بلوچستان ۱۰.۲ درصد
البرز ۱۰.۱

باید توجه داشت که نرخ مشارکت اقتصادی که بیانگر تعداد افراد فعال در جامعه (بیکار یا شاغل / افراد جویای کار) است، در زمستان سال ۹۹ به صورت میانگین یک تا ۴ درصد با کاهش مواجه شده است. به عنوان نمونه بررسی نرخ بیکاری استان کردستان نشان می‌دهد که این نرخ در زمستان سال ۹۸ در این استان ۲۰ درصد بوده که در زمستان سال ۹۹ به ۱۸.۸ درصد رسیده است یعنی کاهش ۱.۸ درصدی در نرخ بیکاری این استان رخ داده اما از آن طرف نرخ مشارکت اقتصادی در کردستان از ۴۴.۷ درصد به ۴۲.۷ درصد کاهش یافته است؛ بنابراین کاهش نرخ بیکاری، بدلیل کاهش جمعیت فعال بوده است، نه شاغل شدن بیکاران.

اما در استان یزد کاهش نرخ بیکاری، همزمان با افزایش نرخ مشارکت اقتصادی رقم خورده است؛ به این صورت که نرخ بیکاری در زمستان ۹۸ از ۱۱.۶ درصد، در زمستان سال ۹۹ به ۱۳.۵ کاهش یافته است و در عین حال، نرخ مشارکت نیز که در زمستان ۹۸ روی ۴۵.۶ درصد بوده، در زمستان سال ۹۹ به ۴۹.۵ درصد افزایش یافته است. یعنی بازار کار در استان یزد شاهد ایجاد فرصت‌های جدید شغلی بوده است به طوری که علیرغم افزایش جمعیت جویای کار، شاهد کاهش نرخ بیکاری هم بوده‌ایم.

بررسی داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد فقط در ۵ استان کشور نرخ مشارکت اقتصادی در زمستان ۹۹ نسبت به زمستان ۹۸ افزایش یافته است که شامل استان‌های اردبیل، آذربایجان غربی، قم، گیلان و قزوین است.

مهر

لینک کوتاه : https://andishemoaser.ir/?p=34778

اخبار مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.

ساماندهی

logo-samandehi