• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 13 - صفر - 1443
  • برابر با : Monday - 20 September - 2021

اخبار ویژه

خبرنگاری که خبر قتل مبینا را منتشر کرد ۱۱ روز بازداشت شد شرایط جریمه نشدن خودروها در محدودیت تردد شبانه تمهیدات بیمه‌ای برای زائران اربعین اعلام شد کاهش ۱۴ درصدی تعداد فوتی‌های کرونا در تهران/تزریق ۷۰۰ هزار واکسن کرونا در ده روز آینده برخورد جدی با شرکت‌های هواپیمایی متخلف فروش بلیت‌های اربعین برای مهار کرونا ۸۳ درصد جامعه باید واکسینه شوند مراقبت‌های لازم پس از زایمان در منزل هزینه ثبت شناسه رهگیری برای تجهیزات با قابلیت نصب سیم‌کارت چقدر است؟ زیباترین پیام‌های صبح بخیر به همسر اینفوگرافی/ کاهش وزن بعد از ۴۰ سالگی با ۶ ترفند ساده روایت نماینده مجلس از بن بست در اجرای رتبه بندی معلمان واردات ۶۰ میلیون دز واکسن جدید در یک ماه آینده زنان مبتلا به سرطان درمان خود را به دلیل کرونابه تأخیر نیندازند ثبت اسامی داوطلبان کارآزمایی واکسن برکت در سامانه وزارت بهداشت بهترین روش پاک کردن سیاهی گردو از دست دندانپزشک قلابی دستگیر شد/ پلمب مطب در مسعودیه رئیس شورای اسلامی شهرستان تهران انتخاب شد دستور زاکانی در مورد درآمد شهرداری تهران واکنش بازنشستگان به تعلل در پرداخت پاداش پایان خدمت آمار کرونا در ایران/ ۳۴۴ فوتی و ۱۷۳۹۷ ابتلای جدید کرونا در کشور

مهریه زن

چه زمانی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

  • کد خبر : 1121042
  • ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۱
چه زمانی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟
در صورتی که مرد توان مالی برای پرداخت مهریه نداشته باشد، حق حبس باطل است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، موضوع خانواده در حوزه‌های مختلف و از چشم‌انداز‌های گوناگون مورد بررسی قرار گرفته است. این قضیه مهم از لحاظ حقوقی – قضایی پنهان نمانده و این حوزه با دیدگاه خود به بررسی آن پرداخته است.

اختصاص بخشی از فعالیت‌های حوزه‌های قضایی در رسیدگی به دعاوی خانوادگی

دادگاه خانواده در سال ۱۳۴۲ با توجه به تصویب قانون حمایت از خانواده تشکیل و صلاحیت آن مربوط به رسیدگی دعاوی خانوادگی است. در سال ۱۳۵۳ قانون حمایت از خانواده مورد بازنگری قرار گرفت و مقرر شد دادگاه خانواده بدون نیاز به آیین دادرسی مدنی باید به دعاوی آن‌ها رسیدگی کنند. در سال ۱۳۷۶ قانونی بنام (قانون اختصاص بعضی از دادگاه‌های عمومی جهت رسیدگی به دعاوی خانوادگی) تصویب شد. این موضوع به این معنی است که حوزه‌های قضایی باید بخشی از دادگاه‌هایی که زیر نظر آن‌ها فعالیت می‌کنند را به دعاوی خانوادگی اختصاص دهند.

یکی از موضوعات دعاوی خاتوادگی، مهرالمثل و مهرالمتعه است. مهرالمثل به این معناست که مهریه با توجه به شرافت خانوادگی زن، وضعیت عرفی، تحصیلات و بر اساس مسائلی از این دست برای او مشخص می‌شود و برای تعیین مهرالمتعه، شرایط مرد از لحاظ فقر و غنا ملاحظه می‌شود.

تفاوت مهرالمثال و مهرالمتعه

مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد تفاوت مهرالمثل با مهر المتعه بدانیم عبارت هستند از:

۱- تعیین مهریه جزو عقد ازدواج است، اما شاید بیشتر افراد جامعه از این امر مطلع نباشند که عقد ازدواج دائم بدون مهریه نیز صحیح است برعکس عقد منقطع که تعیین مهر در آن، جزء لاینفک عقد است و بدون مهر عقد باطل خواهد بود.

۲- در مقابل در عقد دائم ذکر نکردن مهر خدشه‌ای به صحت عقد وارد نمی‌کند. ممکن است طرفین عقد ازدواج با هم توافق کنند که بعدا مهریه را مشخص کنند منتهی ممکن است یک سری شرایط پیش بیاید که بسته به آن میزان تعیین مهر متفاوت خواهد بود.

۳- اگر زن و شوهر توافق کنند که مهریه را بعدا تعیین کنند و اتفاقا قبل از تعیین مهر، رابطه زناشویی رخ دهد در اینجا مهرالمثل برای زن تعیین می‌شود.

۴- حالت بعد هنگامی است که مهر هنوز تعیین نشده و مرد بعد از نزدیکی با زن او را طلاق می‌دهد. در این حالت نیز مهرالمثل تعیین خواهد شد. تعیین مهر المثل با دادگاه است که برای تعیین آن، حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات او مانند اینکه تحصیلات او چقدر است و میزان مهریه بستگان زن مانند دخترخاله‌ها و دخترعمه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. معمولا با چنین قرینه‌هایی می‌توان مهرالمثل را که بسته به شرایط و عرف است تعیین کرد.

۵- در حالت دیگر ممکن است قبل از تعیین مهر توسط زوجین و قبل از رابطه زناشویی یکی از زوجین بمیرد که در این حال هیچگونه مهری به زن تعلق نخواهد گرفت و آخرین حالت نیز وقتی است که هنوز مهر تعیین نشده و قبل از رابطه زناشویی مرد زن را طلاق می‌دهد. در این حالت مهرالمتعه به زن تعلق خواهد گرفت.

۶- در تعیین مهرالمتعه برعکس مهرالمثل، این حال مرد است که از حیث غنا و فقر مورد توجه قرار می‌گیرد. در مهرالمثل این وضعیت زن و بستگان و شان و شخصیت او بود که برای تعیین مهرالمثل ملاک بود، اما در مهرالمتعه وضعیت مالی مرد در نظر گرفته می‌شود و با توجه به دارا بودن یا نبودن اوست که میزان مهریه معلوم می‌شود.

۷- در هر دو مورد تعیین مهرالمتعه و مهرالمثل نمی‌توان فرمول خاصی استفاده کرد و به عدد خاصی رسید. این وضعیت و شرایط است که توسط دادگاه سنجیده می‌شود و بعد مهرالمثل یا مهرالمتعه تعیین می‌شود.
حق حبس مهر زن، با پرداخت اولین قسط مهریه باطل می‌شود

در صورتی که موارد فوق برای زن محقق نشود، او می‌تواند از ایفای وظایفی که در برابر شوهر دارد اجتناب کند و به این عمل زن حق حبس در مهر می‌گویند. دو نظریه در این خصوص بیان می‌کند، تا زمانی که کل مهریه به زن پرداخت نشده، او می‌تواند از انجام وظایف امتناع کند و دوم اینکه قسط اول مهریه را که زن دریافت می‌کند، حق حبس از وی ساقط شده و زن نمی‌تواند از انجام وظایف اجتناب کند. به موجب رای وحدت رویه، نظریه دوم مورد قبول است.

اگر مدت معینی برای پرداخت مهریه تعیین شده باشد، زن نمی‌تواند از حق حبس استفاده کند و در صورتی که مرد توان مالی برای پرداخت مهریه نداشته باشد، در این مورد هم حق حبس باطل است.

 

لینک کوتاه : https://andishemoaser.ir/?p=1121042
  • نویسنده : زهرا قربانی
  • منبع : باشگاه خبرنگاران

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1
  1. چرا یه پسر اول زندگیش به روشهای مختلف بندازین زندان(مهریه،نفقه) که تا به حال نه رفته زندان ونه رفته دادگاه،آخه یعنی چی،مارو مسخره کردین یا خودتونو،کجای دنیا مردمشونو اینجور درگیر میکنن