۱۰:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲

کلیپ گردشگری و محیط زیست

چشم اندازی زیبا از طولانی ترین پل تاریخ + ویدیو

پل تاریخی لاتیدان، یکی از جاذبه‌های گردشگری استان هرمزگان است که به عنوان قدیمی‌ترین پل تاریخی در کشور شناخته می‌شود. در ادامه تصاویری از این میراث به جا مانده از ۵ صده قبل را می‌توانید تماشا کنید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،پل لاتیدان در غرب بندرعباس و بر روی رودخانه‌ی کول قرار دارد که به عنوان یکی از آثار تاریخی استان هرمزگان در منطقه‌ی بندر خمیر شناخته می‌شود. جالب است بدانید که از پل لاتیدان به عنوان یکی از طولانی‌ترین پل‌های ایران نام برده شده که در ابتدا زیر خاک مدفون بوده تا اینکه در سال ۱۳۷۲ در اثر سیلاب نمایان شده است. پل لاتیدان که در زبان محلی پل‌کول نامیده می شود، با طولی در حدود یک کیلومتر، شهر بندرعباس را به لارستان متصل می‌کرده است. این پل همچنین، از آثار تاریخی به جا مانده از دوران صفوی است که قدمتی در حدود ۵۰۰ سال دارد و هدف ساخت آن بیرون راندن پرتغالی‌ها بوده است و بعدها به عنوان مسیری برای کاروان‌های بازرگانی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

پل لاتیدان یکی از آثار تاریخی و جاهای دیدنی بندر خمیر در استان هرمزگان، در جنوب ایران است. این پل، بر روی رودخانه کول در جاده لار و ۷۰ کیلومتری غرب بندرعباس قرار دارد، از این‌رو به پل کول نیز معروف است. پل لاتیدان در دوران شاه‌عباس بزرگ، برای انجام لشکرکشی برای بیرون راندن پرتغالی‌ها ساخته شده‌ است و پس از پایان کار لشکرکشی، در اختیار کاروان بازرگانی قرار گرفت.

این پل که از شاهکارهای دوران صفویان است و برخلاف دیگر پل‌های دوران صفویان که با آجر ساخته شده‌اند، با سنگ‌های بی‌شکل ساخته شده‌ است. در اندیشه معاصر ببنیید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط