پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۲

قیمت دلار در روز‌های نیمه تعطیل ایام نوروز در حالی وارد کانال ۵۳ هزار تومانی شد که عباس علوی راد، اقتصاددان معتقد است تنها با تعیین تکلیف برجام می‌توان انتظار داشت روند افزایشی قیمت دلار متوقف شود، در غیر این صورت افزایش قیمت دلار قطعی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، کاهش سطح انتظارات مثبت از تعیین تکلیف برجام و واکنش آمریکا به اظهارات وزیر امور خارجه ایران اولین سیگنال افزایشی را به دلار وارد کرد.

آمار‌های منتشرشده درباره تورم، پایه پولی و نقدینگی موجب شد روز ۱۰ فروردین ماه ۱۴۰۲ شاهد افزایش هیجانات ارزی در خیابان فردوسی باشیم.

معامله گران دلار در موقعیت خرید
این در حالی است شب گذشته در معاملات پشت خطی معامله گران ارزی به کمین نشستند و فشار خریداران بیشتر شد؛ بنابراین تقاضا در صبح امروز هم برای خرید دلار بالا رفت.

این در حالی است که برخی بازیگران ارزی اعتقاد دارند که بازارساز در شرایط کنونی با فشار عرضه، سعی خواهد کرد مانع از رشد بیشتر قیمت اسکناس آمریکایی شود.

اما سوال اصلی این است که قیمت دلار و ارز به عنوان بازیگر اصلی در معاملات ملی به کدام سمت و سو می‌رود؟ آیا ریزش قیمت دلار در اسفند ۱۴۰۱ بازهم تکرار خواهد شد؟

شوک توافق ایران و عربستان به بازار ارز تخلیه شد
عباس علوی راد، اقتصاددان در گفتگو با اقتصاد ۲۴ گفت: همانطور که پیش بینی می‌شد شوک منفی توافق ایران و عربستان در نیمه اسفند ۱۴۰۱ بدون چشم انداز مثبت در حل و فصل سایر مسائل بین المللی کشور به ویژه مذاکرات هسته‌ای و تعیین تکلیف برجام از وسعت و پایداری لازم در بازار ارز برخوردار نخواهد بود.

عباس علوی راد

وی در مورد نوسانات چشمگیر قیمت دلار در اسفند ۱۴۰۱ گفت: روند تحولات بازار آزاد ارز نشان می‌دهد آثار شوک منفی توافق ایران و عربستان به قیمت دلار هر چه به پایان سال ۱۴۰۱ نزدیک شدیم تخلیه و روند افزایشی قیمت دلار از ابتدای سال جدید دوباره از سر گرفته شده است؛ به طوری که قیمت دلار در ۱۰ روز ابتدایی سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۴ هزار تومان افزایش یافته است.

ریشه های گرانی دلار را در اقتصاد ایران جستجو کنید
این اقتصاددان و استاد دانشگاه در پاسخ به سوال اقتصاد ۲۴ مبنی بر اینکه قیمت دلار در ۱۰ روز آینده به چه سمت و سویی می‌رود، گفت: به نظر می‌رسد از جنبه اقتصاد کلان و از مسیر انتظارات تورمی، مهمترین عامل موثر بر آغاز روند افزایشی قیمت دلار، سه نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و دوازده ماهه اسفند ۱۴۰۱ به ترتیب ۶/۶، ۶۳/۹ و ۴۶/۵ درصد کشور که توسط بانک مرکزی منتشر شده باشد.

علوی راد ادامه داد: بنابراین تنها در صورت تحولی قابل ملاحظه، محسوس و ملموس در زمینه حل و فصل مناقشات بین المللی کشور به ویژه مذاکرات هسته‌ای و تعیین تکلیف برجام می‌توان انتظار داشت روند افزایشی قیمت دلار متوقف شود و در غیر این صورت و حتی ادامه وضعیت فرسایشی فعلی، افزایش قیمت دلار ادامه خواهد داشت.

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.