پیش بینی بورس شنبه ۱۳ خرداد ماه ۱۴۰۲ + بورس شنبه صعودی می شود؟

در این خبر به توضیحاتی درباره پیش بینی بورس شنبه ۱۳ خرداد ماه ۱۴۰۲ پرداخته شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر  و به نقل از صفحه اقتصاد، در دومین هفته خردادماه، روند ورود و خروج پول حقیقی چنگی به دل نمی‌زد. در نخستین روز  از هفته همزمان با ریزش شاخص کل، هزار و ۳۴۱ میلیارد تومان تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی رخ داد.

در دومین روز هفته که کاهش شاخص کل شتاب گرفته بود، روند خروج پول حقیقی هم تندتر شد تا در این روز بیش از دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شود.

این مسیر اما در روز دوشنبه و همزمان با رشد شاخص کل تغییر کرد و در این روز ۵۰۰ میلیارد تومان تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی ثبت شد.

روند ورود پول حقیقی در روز سه‌شنبه هم ادامه یافت و ۶۱ میلیارد تومان ورود ثبت شد. در این میان اما در آخرین روز هفته دوم خردادماه، بیش از ۸۹۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد.

خروج پول حقیقی از بازار سهام را که در آخرین روز  هفته شدت گرفت، می‌توان در ارتباط با تعطیلات هفته آینده نیز تفسیر کرد؛ معامله‌گران با توجه به این تعطیلات ترجیح داده‌اند بخشی از دارایی سهام خود را نقد کنند.

کارشناسان بازار سهام با توجه به هفته نیمه‌تعطیل پیش رو و بلاتکلیفی بازار برای روز شنبه، روند معاملات روزهای آتی را نوسانی توصیف می‌کنند.
یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه به نظر می‌رسد در چند ماه آینده، بازار سهام رشدی ملایم و منطقی را تجربه کند، گفت: هر گشایش و توافقی که منجر به کاهش نرخ ارز شود، تمامی بازارها را تحت تاثیر قرار خواهد داد اما بازار سرمایه هم از این اتفاق مستثنا نیست.

پیش‌بینی بورس تهران در چند ماه آینده

حسن کاظم در گفتگو با ایرنا به سفر پادشاه عمان به ایران و مزایای آن برای اقتصاد کشور اشاره کرده است و افزود: با توجه به تحریم‌ها و مشکلات انتقال ارز به کشور، با کشورهایی که تراز تجاری ما با آنها مثبت است (کشورهایی که حجم صادرات ما به آنها بیش از حجم واردات ما از آنهاست) مشکل داریم.

وی با بیان اینکه به عنوان مثال در مورد ترکیه به دلیل اینکه میزان واردات و صادرات تقریباً برابر است، مشکل چندانی وجود ندارد، گفت: در مورد کشورهایی مانند عراق، چین و کره که حجم صادرات ما به آنها بیش از حجم واردات است و تراز تجاری ایران مثبت است، برای انتقال ارز با مشکل مواجه هستیم. به عنوان مثال حدود ۱۱ میلیارد دلار ارز در کشور عراق داریم که در این زمینه نمی‌توان کالایی را که قابل واردات به ایران است را وارد کشور کرد و همچنین امکان انتقال این ارز به داخل کشور فراهم نیست.

کاظم‌زاده ادامه داد: مهم‌ترین مزیت سفر پادشاه عمان به ایران این است که احتمالاً مذاکراتی صورت خواهد گرفت تا منابع ارزی ایران در کشورهایی مثل عراق و چین و کره و… به عمان انتقال یافته و از طریق عمان، واردات کالاهای مورد نیاز ما از جمله نهاده‌های دامی و مواد اولیه دارو انجام شود.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: به نظر می‌رسد نتیجه سفر پادشاه عمان به ایران، از تنش‌های بیشتر جلوگیری خواهد کرد و چنین اتفاقی حتماً برای اقتصاد کشور مثبت خواهد بود.

کاظم‌زاده در رابطه با تاثیر توافق احتمالی بر بازار سرمایه اظهار کرد: به هر حال هر گشایش و توافقی که منجر به کاهش نرخ ارز شود، تمامی بازارها را تحت تاثیر قرار خواهد داد و بازار سرمایه هم از این اتفاق مستثنا نیست.

کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در صورت توافق تاثیرگذار و ریزش احتمالی نرخ ارز؛ قیمت سهام کمتر از سایر دارایی‌ها همچون مسکن و خودرو و طلا کاهش خواهد داشت، چراکه در پی افزایش نرخ ارز در چند ماه گذشته، سهام کمتر مورد اقبال قرار گرفته و اصولاً سهام، متناسب با افزایش نرخ ارز رشدی نداشته که حالا با کاهش احتمالی نرخ ارز، انتظار ریزش قیمت‌ها را داشته باشیم.

وی افزود: از سوی دیگر، توافق یعنی از بین رفتن مشکل عرضه در بازارهای کالایی؛ همچنین بازارهای رقیب بازار سرمایه از جمله بازار خودرو و مسکن بیشتر از کمبود عرضه‌ها منفعت برده و رشد کرده‌اند و در صورت افزایش عرضه، متضرر خواهند شد.

کاظم‌زاده اظهار داشت: اکنون هیچ تحلیلی در مورد اینکه آیا توافقی صورت خواهد گرفت یا نه و در صورت توافق، نرخ ارز چقدر کاهش پیدا خواهد کرد، وجود ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بهترین اتفاقی که در شرایط فعلی می‌تواند برای بازار سرمایه رخ دهد، عدم افزایش تنش‌ها در فضای بین‌المللی است و هر نوع توافقی که منجر به کاهش تنش‌ها شود؛ قطعاً به نفع بازار سرمایه ما خواهد بود.

کاظم‌زاده در پایان به پیش‌بینی روند بازار سرمایه در چند ماه آینده اشاره کرد و افزود: به نظر می‌رسد در چند ماه آینده، بازار سهام رشدی ملایم و منطقی داشته باشد، البته که سهم‌های بنیادی با نسبت P/E پایین، بیشتر مستعد رشد خواهند بود.

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.