۲۳:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹

پیش بینی بورس شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ،شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ با افزایش ۲۸ هزار و ۴۹۷ واحد معادل ۱.۴ درصد همراه شد و به رقم ۲ میلیون و ۶۰ هزار و ۳۷۷ واحد رسید. همچنین شاخص هموزن با رشد ۸ هزار و ۵۸۰ ...

پیش بینی بورس شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ،شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ با افزایش ۲۸ هزار و ۴۹۷ واحد معادل ۱.۴ درصد همراه شد و به رقم ۲ میلیون و ۶۰ هزار و ۳۷۷ واحد رسید.

همچنین شاخص هموزن با رشد ۸ هزار و ۵۸۰ واحد به رقم ۷۲۰ هزار و ۶۴۵ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۷ میلیون و ۱۵۵ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران روز گذشته بیش از ۱۰.۲ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۴۱۲ هزار فقره معامله و به ارزش ۶ هزار و ۴۸۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس سبز شدند بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی نسبت به روز گذشته ۱.۴ درصد افزایش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن با افزایش ۱.۲۱ درصد همراه شدند.

شاخص آزاد شناور ۱.۴۹ درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس ۱.۹۱ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۰.۸۳ درصد رشد کرد.

نماد‌های شاخص ساز امروز شامل فولاد مبارکه، سرمایه‌گذاری غدیر، ملی مس، بانک ملت، مپنا، گسترش نفت و گاز پارسیان و بانک تجارت بوده‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل در پایان معاملات چهارشنبه با ۱۹۵ واحد افزایش به رقم ۲۵ هزار و ۳۱۰ واحد رسید. ارزشظ بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۴۲۳ هزار میلیارد تومان رسید.

پیش بینی بورس شنبه

به گفته  «حسن حسین‌نیا» کارشناس بازار سرمایه، بورس در روز چهارشنبه با توجه به جلسه‌ای که روز شنبه هفته آینده برگزار خواهد شد، بیشتر تحت تاثیر جریان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها قرار داشت. دعوت از مدیران شرکت‌های بانکی برای حضور در این جلسه می‌تواند تاثیر خوبی بگذارد. با توجه به شنیده‌ها در ساختار خود شرکت‌ها هم برای اینکه موضوع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را بتوانند بررسی کنند اتفاقاتی در حال انجام است. بر همین اساس روز چهارشنبه ارزش معاملات خوب بود.

او در ادامه می‌افزاید: اما همچنان حالت ذائقه لیدر محور بودن بازار مشهود است و باید صنایع کلیدی که از قیمت گذاری دستوری رنج می‌برند ببینیم به کجا می‌رسد. چنانچه روز شنبه و یکشنبه ما ارزش معاملات بالایی داشته باشیم که می‌تواند نشانگر یک شروع خوب رو به بالا باشد. در کل هفته آینده بورس را مثبت ارزیابی می‌کنم.

این کارشناس بازار سرمایه در پیش‌بینی بلندمدت‌تر از بازار سهام، همچنان نرخ خوراک را تهدیدی برای بازار سهام می‌داند. به گفته او نرخ خوراک پتروشیمی همچنان تبعات و ابهاماتش برای سال اخیر وجود دارد. نرخ ۷ هزار تومانی که اعلام شده با هیچ فرمولی به دست نمی‌آید و منطقی نیست؛ اما برای سال بعد با توجه به فرموله شدن نرخ خوراک کاملا قابل پیش بینی است.

حسین‌نیا درادامه با اشاره به اینکه فرمول تعیین نرخ خوراک پتروشیمی همچنان مورد انتقاد است، به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: با توجه به هاب‌های فرامنطقه‌ای برای این فرمول، شرایط ژئوپلیتیک منطقه ایران و خلیج فارس در نظر گرفته نشده است. شرایط در کشور ما به عنوان تولید کننده متفاوت است و قطعا خیلی از هزینه‌ها مثل هزینه بیمه و حمل و نقل از آن باید کسر می‌شد، یا حداقل شرایط مشابهی را در باید در نظر می‌گرفتند.

برای نگاه دقیق‌تر در مورد آینده بورس، میزان تامین مالی دولت از محل بازار سرمایه چشم انداز روشن‌تری را ارائه می‌دهد. به گفته حسین نیا، تامین مالی از بازار سرمایه روش‌های مختلفی دارد و در حال حاضر به دو صورت است: تامین شرکت‌ها و تامین دولت.

او در این باره تصریح می‌کند: تامین مالی از طریق انتشار اوراق با توجه به نرخ بازدهی و نرخ بهره‌ای که دارد می‌تواند بر بازارسرمایه تاثیر منفی بگذارد، چون با این نرخ‌های بالایی که سود می‌دهد قطعا ریسک موجود در بازار سهام را افزایش می‌دهد. ولی تامین مالی شرکت‌ها از بازار سرمایه متفاوت است. این نوع تامین مستقیما به طرح‌های توسعه تخصیص داده می‌شود و می‌تواند برای اقتصاد کلان کشور و بورس موثر باشد. اما اکثرا تامین مالی از بازار سرمایه برای تامین بودجه‌هایی است که هزینه‌های عمومی دولت در بخش یارانه‌ها تخصیص داده می‌شود و این برای بازار سرمایه مطلوبیت ندارد.

بر اساس آماری که این کارشناس ارائه می‌کند در سال ۱۴۰۲ تقریبا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کل فروش اوراق توسط دولت بوده است. از این میزان تقریبا ۱۳۳ هزار میلیارد تومانش مربوط به پرداخت اصل و فرع اوراق سررسید شده بوده و تقریبا ۶۶ هزار میلیارد تومانش به تامین مالی جدید اختصاص داشته و عملا از آن بودجه بندی دولت عقب افتاده است./نبض بازار

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار