۰۷:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹

پیش بینی بورس امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

بازار سهام در حالی آخرین روز معاملاتی فروردین‌ماه را پشت سر می‌گذارد که اغلب روز‌های ماه را در تعطیلات به سر برد و تحت تاثیر تنش‌های سیاسی روند متعادلی نداشت. آیا بورس از سردرگمی خارج می‌شود؟

پیش بینی بورس امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در پایان معاملات چهارمین روز هفته، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با افت ۰.۰۷ درصدی، معادل ۱۵ هزار و ۹۰۷ واحد از ارتفاع این شاخص، در سطح دو میلیون و ۲۴۵ هزار واحدی قرار گرفت.

کاهش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن نیز با افت ۱.۳۵ درصدی (معادل ۱۰ هزار و ۳۸۴ واحد)، تا پله ۷۵۹ هزار و ۸۲۴ واحدی پایین رفت.

معاملات بورس تهران در آیینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را در روز سه‌شنبه، چهار هزار و ۱۵۲ میلیارد تومان نشان می‌داد. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات چهارمین روز هفته را نیز ۱۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون برگه سهم نشان می‌دهد.

کارشناسان معتقدند هر چه حجم معاملات در محدوده‌های فعلی شاخص کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌انداز روشن‌تری از موج تازه شاخص کل در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود. چرا که ورود سهامداران تازه‌نفس، راه صعود را هموارتر می‌کند.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز حکایت از ورود سرمایه آن‌ها به بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه حقیقی در پایان معاملات روز سه‌شنبه بورس، خبر از خروج ۵۵۳ میلیارد تومانی پول حقیقی به سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

پیش بینی بورس چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
در روز‌هایی که ریسک‌های ژئوپلتیک به سری ریسک‌های سیستماتیک بازار سرمایه اضافه شده است، سهامداران و اهالی تالار شیشه‌ای در سردرگم‌ترین حالت ممکن به سر می‌برند. شایان ذکر است روز سه‌شنبه، آخرین روزی بود که محدودیت نوسان یک درصدی اعمال شد.

در بازار روز سه‌شنبه، نماد‌های بزرگی، چون فولاد و فملی به صف خرید نشستند و صف فروش خودرویی‌ها نیز در میانه‌های بازار از روی تابلو محو شد. این موضوع باعث شد تا کلیت بازار نیز از منفی‌ها فاصله گرفته و به سمت تعادل گام بردارد.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط