21:10 - 1403/04/21

پریسا کربلایی حسنی ۴ علت اختلال اضطراب جدایی در کودکان را مطرح کرد

اضطراب جدایی یک مرحله رشدی طبیعی است که در نوزادان سالم با دلبستگی ایمن روی می‌دهد. اضطراب جدایی معمولا در ۱۲ تا ۱۸ ماهگی روی می‌دهد. اما اختلال اضطراب جدایی برای اولین بار معمولا در سال‌های پیش دبستانی مشاهده می‌شود.

پریسا کربلایی حسنی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، پریسا کربلایی حسنی روانشناس بالینی کودک و نوجوان در یادداشتی اختصاصی اندیشه معاصر، ۴ علت اختلال اضطراب جدایی در کودکان را مطرح کرد و نوشت: اختلال اضطراب جدایی (Separation anxiety disorder یا SAD) یکی از شایع‌ترین اختلالات در کودکان است که در آن، کودک به علت جدا شدن از خانه یا از افرادی که به آنها وابستگی عاطفی زیادی دارد، به شدت مضطرب می‌شود. اضطراب جدایی می‌تواند در جنبه‌های مختلف زندگی ( مثلا در عملکرد تحصیلی یا اجتماعی) مشکلاتی را بوجود آورد.

۴ علت اختلال اضطراب جدایی در کودکان

اختلال اضطراب جدایی را نباید با اضطراب جدایی اشتباه گرفت. اضطراب جدایی یک مرحله رشدی طبیعی است که در نوزادان سالم با دلبستگی ایمن روی می‌دهد. اضطراب جدایی معمولا در ۱۲ تا ۱۸ ماهگی روی می‌دهد. اما اختلال اضطراب جدایی برای اولین بار معمولا در سال‌های پیش دبستانی مشاهده می‌شود.این اختلال ممکن است در هر سنی آغاز شود، اما شروع آن در نوجوانی و بزرگسالی بسیار نادر است. اختلال اضطراب جدایی بی تناسب با سن رشدی است.

پریسا کربلایی حسنی ۴ علت اختلال اضطراب جدایی در کودکان را مطرح کرد

پریسا کربلایی حسنی ۴ علت اختلال اضطراب جدایی در کودکان را مطرح کرد

علت اضطراب جدایی کودک چیست؟

در این یادداشت به ۴ علت اختلال اضطراب جدایی در کودکان می‌پردازیم که به شرح ذیل است:

۱. عوامل ژنتیکی:

تحقیقات نشان داده‌اند که اختلالات اضطرابی ممکن است در خانواده‌ها موروثی باشند، به این معنی که افرادی که والدین یا خویشاوندان نزدیکی دارند که از اضطراب رنج می‌برند، خود نیز ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به این اختلالات باشند.

۲. عوامل محیطی و تجربیات زندگی:

تجربیات منفی یا تروماتیک در دوران کودکی، مانند جدایی طولانی مدت از والدین یا مراقبان، می‌تواند زمینه‌ساز اختلال اضطراب جدایی شود. همچنین، برخی شرایط محیطی مانند تغییرات بزرگ زندگی یا محیط‌های پراسترس نیز می‌توانند نقش داشته باشند.

۳‌. شخصیت و ساختار روانشناختی:

افرادی که طبیعتاً مضطرب‌تر هستند یا دارای حساسیت بیشتری به استرس و فشارهای روانی هستند، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به اختلال اضطراب جدایی باشند.

۴. تعاملات وابستگی:

نحوه تعامل و وابستگی بین کودک و والدین نیز می‌تواند در ایجاد این اختلال نقش داشته باشد. کودکانی که وابستگی امنی به والدین خود ندارند و تجربه پیوستگی نامناسبی را داشته‌اند، ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به اضطراب جدایی قرار گیرند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

نویسنده : پریسا کربلایی حسنی

مطالب مرتبط