پرسپولیس با عالیشاه سه رقمی شد

امید عالیشاه صدمین گل پرسپولیس در شهرآورد را به ثمر رساند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر به نقل از ورزش سه، تیم پرسپولیس در حالی مقابل استقلال به پیروزی رسید که در این بازی امید عالیشاه گل برتری قرمزها را به ثمر رساند و نام خود را به عنوان زننده گل قهرمانی سرخپوشان در بازی جام حذفی مطرح کرد. اما این گل از جنبه دیگری هم اهمیت داشت و باعث شد تا عالیشاه جایگاهی ویژه در تاریخ شهرآورد داشته باشد، این صدمین گل پرسپولیس در دربی تهران بود.

جالب اینکه پرسپولیس در حالی به آمار ۱۰۰ گل زده رسیده که استقلال هنوز ۷ گل دیگر تا رسیدن به آمار گل‌زده سه رقمی در دربی فاصله دارد تا به نوعی مشخص شود که پرسپولیس در دربی از نظر گلزنی عملکرد بهتری داشته است. با این حال قرمزها متوسط گلزنی کمتر از یک گل در دربی را دارند و برای بهبود این آمار باید در شهرآورد بعدی ۲ گل بزنند.

اولین گل پرسپولیس در تاریخ دربی را حسین همیشه‌جوان در شهرآورد سال ۱۳۴۷ به ثمر رساند. این بازی با نتیجه مساوی به پایان رسید. اولین گل منجر به برد پرسپولیس در دربی نهم بود که با برد ۴-۱ سرخپوشان همراه شد. حسین کلانی دو گل و صفر ایرانپاک و محمود خوردبین هر کدام یک گل وارد دروازه حریف کردند.

نخستین گل لیگ برتری پرسپولیس در دربی نیز با ضربه رضا جباری در دیدار رفت فصل ۸۰-۸۱ وارد دروازه حریف شد که در نهایت با نتیجه تساوی همراه بود.

بهترین گلزن قرمزها در تاریخ شهرآورد، صفر ایرانپاک است که ۷ گل به ثمر رسانده و همچنان آقای گل دربی محسوب می‌شود. بعد از او نام حسین کلانی دیده می‌شود که شش گل وارد دروازه رقیب سنتی کرد.

مهدی عبدی، گئورگی گولسیانی، امید عالیشاه و عیسی آل‌کثیر نیز با دو گل، برترین گلزنان تیم فعلی پرسپولیس در دربی به حساب می‌آیند.

کته جالب اینکه متوسط پرسپولیس در تاریخ شهرآورد ۰.۹۹ گل به ازای هر بازی است اما در ده دربی اخیر قرمزها میانگین ۱.۳ گل به ازای هر بازی را داشته‌اند تا از زمان ورود یحیی، افزایش قابل توجه در آمار گلزنی مقابل استقلال را ثبت کرده باشند.

پرگل‌ترین برد پرسپولیس مقابل استقلال برتری ۶-۰ در دربی معروف سال ۱۳۵۲ است، سرخپوشان همچنین دو بار توانستند در یک بازی ۴ گل به استقلال بزنند.

 

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.