۲۱:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۲

اقتصادی

پرداخت عوارض شهرداری خودرو | استعلام عوارض خودرو / روش های پرداخت عوارض خودرو

عوارض سالیانه یکی از انواع عوارض شهرداری است که برای هر خودرو محاسبه و دریافت می‌شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، عوارض شهرداری خودرو برای هر ماشین به صورت جداگانه محاسبه میشود و با توجه به ورود به سایت میتواننند عوارض شهرداری خودرو خود را مشاهده کنند. عوارض شهرداری خودرو را باید به صورت سالیانه هر ماشینی پرداخت کند . چرا که این عوارض نوعی مالیات است. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

چرا باید عوارض خودرو تهران و شهرستان را تسویه کرد؟

شما باید سالیانه مبلغی را با عنوان عوارض شهرداری خودرو بابت استفاده از خودرو در معابر داخل و خارج شهر بپردازید. این مبلغ به‌صورت کامل صرف نگهداری، بهسازی و نوسازی معابر می‌شود تا شما بتوانید تجربه رانندگی بهتری داشته باشید؛ بنابراین، ضروری است این مبلغ را در مهلت معین بپردازید که هم به شهرداری کمک کنید و هم از جریمه‌شدن جلوگیری کنید.

مهلت پرداخت عوارض سالیانه خودرو

مهلت زمان استعلام عوارض خودرو و پرداخت آن از آغاز هر سال تا پایان هر سال است؛ یعنی، شما یک سال معادل با ۳۶۵ روز وقت دارید که مبلغ عوارض سالیانه خودرو را تسویه کنید. اگر شما فراموش کنید که عوارض سالیانه شهرداری خودرو را استعلام و پرداخت کنید، جریمه می‌شوید؛ بنابراین، بهترین راه‌حل این است که هر سال در پایان سال این عوارض را مانند عوارض ملک و … تسویه کنید.

عوارض شهرداری خودرو

عوارض شهرداری خودرو

عوارض شهرداری خودرو چطور محاسبه می‌شود؟

محاسبه عوارض شهرداری به صورت سالیانه و با فرمول‌های پیچیده‌ای برای هر خودرو، انجام می‌شود. ملاک اصلی محاسبه قیمت، خودروی شما است که فاکتورهایی مانند شهر محل سکونت و سال تولید نیز بر آن، تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال عوارض شهری خودروها در تهران، با مبلغ عوارض شهرداری خودروها در شهرستان‌های کوچک، متفاوت خواهد بود.

در نظر داشته باشید که ملاک تعیین قیمت برای خودروهای داخلی، قیمت کارخانه و برای خودروهای خارجی، قیمت ورودی خودرو، به اضافه مبلغ گمرکی است.

فرمول کلی محاسبه عوارض شهرداری خودرو

فرمول کلی محاسبه عوارض سالیانه خودرو، به شرح زیر است:

عوارض سالیانه خودرو = (ارزش خودرو * نرخ عوارض) + جریمه دیرکرد

نکته: تا به امروز در مورد این که عوارض سالیانه خودرو در سال ۱۴۰۳ چقدر خواهد بود، تابع همین فرمول بالا هستیم. در صورتی که قوانین در این مورد تغییری داشته باشند، اطلاع رسانی از همین طریق، انجام خواهد شد.

نحوه پرداخت عوارض سالیانه خودرو

برای پرداخت عوارض سالیانه خودرو، روش‌های زیر پیش روی شما قرار دارند:
استعلام عوارض شهرداری از طریق سامانه تهران من

برای ساکنین شهر تهران، امکان پرداخت عوارض سالیانه خودرو از طریق سامانه تهران من به نشانی my.tehran.ir وجود دارد.
استعلام عوارض سالیانه خودرو با آیتول

اپلیکیشن‌هایی چون سامانه خدمات خودرویی آیتول، بهترین راهکار برای استعلام و پرداخت عوارض سالیانه خودرو را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.
مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک شهر

در نهایت شما می‌توانید با مراجعه حضوری به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر، نسبت به استعلام و پرداخت عوارض سالیانه شهرداری خودرو، اقدام کنید. به این ترتیب می‌توانید با استعلام عوارض شهرداری خودرو، نسبت به پرداخت آن، اقدام کنید.

استعلام عوارض شهرداری خودرو تهران

مراجعه به سایت my.tehran.ir و قسمت استعلام بدهی طرح ترافیک پارک حاشیه‌ای و عوارض سالیانه خودرو
مراجعه به سامانه cartax.ir و وارد کردن پلاک خودرو و مشاهده آنلاین عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک؛ ورود به محدوده کنترل آلودگی هوا، عوارض پارک حاشیه‌ای و عوارض شهرداری خودرو

کرج

مراجعه به سایت cars.karaj.ir

اصفهان

مراجعه به سایت Isfahan.ir

مشهد

مراجعه به سایت eservice.mashhad.ir

شیراز

مراجعه به سایت daramad.tabriz.ir

تبریز

مراجعه به سایت shiraz.ir

برای اعتراض به میزان عوارض خودرو چکار باید کرد؟

اگر به مبلغ نهایی عوارض سالیانه خودروی خود اعتراض دارید و یا آن را پرداخت کرده‌اید اما برای شما عوارض جدید لحاظ شده است به شهرداری شهر یا منطقه محل سکونت خود مراجعه کنید و مدارک زیر را با خود به همراه ببرید:

سند مالکیت خودرو
اسناد پرداخت عوارض گذشته
کارت ملی مالک خودرو

نکته) مالک خودرو باید شخصا برای اعتراض به عوارض به ارگان مربوطه مراجعه کند.

تعرفه عوارض خودرو در سال ۱۴۰۰

در تبصره ۶ ماده ۴۲ از فصل نهم قانون مالیات بر ارزش افزوده، اشاره شده‌است که مالک‌های وسایل نقلیه، باید عوارض خودروی خود را سالیانه پرداخت کنند. مبنای محاسبه عوارض سالیانه خودرو با توجه به مدل خودرو بوده و برای خودروهای تولید شده در داخل کشور، قیمت فروش کارخانه مد نظر است.

توجه کنید که برای خودروهای وارداتی مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی آن محاسبه خواهد شد.

پیش از سال ۱۳۹۸، تعرفه عوارض به میزان ۰.۱ از قیمت خودرو محاسبه شده و البته که این نرخ از ابتدای سال ۱۳۹۸ با یک رشد ۵۰ درصدی مواجه شد و به ۰.۱۵ درصد از قیمت خودرو افزایش پیدا کرد.

به طور مثال: اگر خودرویی در سال ۱۳۹۸ ارزشی معادل ۱۰۰ میلیون تومان داشت تا قبل از سال ۹۸ باید مبلغ ۱۰۰ هزار تومان عوارض پرداخت می‌کرد، اما بعد از سال ۹۸ مبلغی معادل ۱۵۰ هزار تومان به عنوان عوارض سالیانه در نظر گرفته می‌شد؛ که بسیاری از افراد تمایلی به پرداخت این مبالغ نداشتند.

عوارض شهرداری خودرو در سال ۱۴۰۰ با افزایش قابل توجهی همراه بوده و در برخی از خودرو‌ها، به میزان دو برابر افزایش داشته‌است.

همان‌طور که گفته شد، افراد تمایلی به پرداخت و محاسبه عوارض سالیانه خودرو ندارد و تنها راه حل و اهرم فشار برای پرداخت عوارض، جریمه ۲ درصدی دیرکرد پرداخت مالیات است. توجه کنید که در صورت عدم پرداخت عوارض سالیانه در زمان مقرر ، مالیات بر ارزش افزوده به ازای هرماه تاخیر، همان جریمه دو درصدی است.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط