۲۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۸

پاسخ دندان شکن پرفسور خطاب به امپراتور/اخراج قریب الوقوع گل محمدی و بازگشت برانکو

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ،ناکامی‌های پرسپولیس در فصل جاری موجب شد تا نیمکت این تیم لرزان‌تر از همیشه به نظر برسد. استارت ناکامی سرخ‌ها از شهر انزلی و دیدار با ملوان آغاز شد؛ دیداری که در هفته هشتم لیگ برگزار و با تساوی بدو...

پاسخ دندان شکن پرفسور خطاب به امپراتور/اخراج قریب الوقوع گل محمدی و بازگشت برانکو

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر ،ناکامی‌های پرسپولیس در فصل جاری موجب شد تا نیمکت این تیم لرزان‌تر از همیشه به نظر برسد. استارت ناکامی سرخ‌ها از شهر انزلی و دیدار با ملوان آغاز شد؛ دیداری که در هفته هشتم لیگ برگزار و با تساوی بدون گل به پایان رسید تا شاگردان یحیی گل‌محمدی رقابت صدرنشینی را به دیگر مدعیان قهرمانی در لیگ برتر (استقلال و سپاهان) ببازند. تساوی ۲-۲ مقابل نفت آبادان و باخت یک‌گله به سپاهان هم منجر شد تا زمزمه‌های جدایی یحیی از پرسپولیس بیش از پیش به گوش برسد اما در این بین سرخ‌ها در یک میدان دیگری هم حضور داشتند و آن لیگ قهرمانان آسیا بود. البته این مسابقات هم برای سرخ‌پوشان خوب پیش نرفت و این تیم با شکست ۲-۰ مقابل یاران رونالدو در ورزشگاه آزادی شروع شد. سرخ‌پوشان در ادامه این مسابقات به یک‌باره با برتری یک‌گله مقابل الدحیل در قطر امیدوارتر شدند. در این میان پیروزی ۲ گله مقابل استقلال تاجیکستان در تهران، آخرین ۳ امتیازی آن‌ها در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا بود که این پیروزی‌ها باعث شد تا در آن مقطع انتقادی به عملکرد یحیی و پرسپولیس نشود.

اما این انتقادات با تساوی یک‌گله مقابل استقلال تاجیکستان و تساوی بدون گل مقابل النصر آغاز شد تا هواداران هم از سرنوشت تیم محبوب‌شان در آسیا نگران شوند. این دو تساوی دوباره صدای منتقدان گل‌محمدی را بالا برد اما یحیی یک فرصت دیگر برای احیای پرسپولیس داشت و آن بازی با الدحیل در ورزشگاه آزادی بود. دیداری که می‌توانست سرنوشت یحیی را تغییر دهد و او و شاگردانش با شکست نماینده قطر از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا صعود کنند؛ دیداری که هر چند خیلی خوب آغاز شد اما شب کابوس‌واری برای گل‌محمدی، بازیکنان و ۶۰هزار هوادار پرسپولیس بود؛ هوادارانی که به امید پیروزی در این دیدار به ورزشگاه آمده بودند اما با شکست و شعار «حیا کن، رها کن» استادیوم را ترک کردند، شعاری که پیش از این کمتر به گوش گل‌محمدی رسیده بود و در واقع این شعار تهدیدی جدی برای ادامه حیات یحیی در پرسپولیس محسوب می‌شد.

پرسپولیس در سال‌های گذشته نتایج خوبی گرفته بود و در واقع هواداران این تیم به صدرنشینی در لیگ برتر عادت کرده بودند اما نتایج این فصل سرخ‌پوشان باعث اعتراض هواداران شد. هوادارانی که همیشه یک جایگزین خوب دارند و آن فرد برانکو ایوانکوویچ است.

نتایج خارق‌العاده سرخ‌پوشان در سال‌های گذشته یک معمار خوب به نام برانکو داشت؛ مربی محبوبی که در زمان حضور در پرسپولیس، سرخ‌ها را به تیم مدعی قهرمانی حتی در قاره آسیا تبدیل کرد. در آن زمان لیگ برتر برای پرسپولیس و هوادارانش کوچک بود و هواداران سرخ‌ها با خیالی آسوده به استادیوم می‌رفتند و در پایان بازی هم شعار «برانکو- برانکو» سر می دادند. سایه این مربی کروات و محبوب پرسپولیس همیشه بر سر مربیان این تیم به خصوص یحیی گل‌محمدی که نخستین مربی ایرانی بعد از جدایی برانکو بود، سنگینی می‌کند. در حالی که سرخ‌پوشان با این مربی وطنی به چند قهرمانی در ایران و حتی فینال آسیا رسیده‌اند اما انگار این قهرمانی‌ها به چشم هواداران نمی‌آید و هواداران در انتظار بازگشت پروفسور به پرسپولیس هستند.

زمزمه‌های بازگشت این مربی پرافتخار از بازی رفت پرسپولیس- الدحیل آغاز شد و برانکو پیش از برگزاری این دیدار به نوعی از تمایل خود برای بازگشت به پرسپولیس صحبت کرد و به تمجید از هواداران این تیم پرداخت. او ادعا کرد که می‌داند برای ادامه کار به عنوان مربی فوتبال همه چیز ممکن است. نتایج بد پرسپولیس، حذف از آسیا و این ادعای برانکو باعث شد تا در روزهای گذشته صحبت‌های زیادی در خصوص بازگشت برانکو به پرسپولیس مطرح شود؛ بازگشتی که حتی با واکنش این مربی کروات هم همراه بود و او ادعا کرد که از این موضوع اطلاعی ندارد.

در این بین دیروز خبرنگاران در نشست خبری دیدار پرسپولیس- هوادار با یحیی گل‌محمدی در خصوص بازگشت برانکو صحبت کردند. سرمربی پرسپولیس که پیش از این هیچ واکنش رسمی به این موضوع نداشت در اقدامی جالب به تمجید از مربی سابق خود پرداخت و او را بهترین فرد برای جانشینی‌اش دانست. البته این صحبت‌های سرمربی سرخ‌پوشان بی‌جواب نماند و برانکو ایوانکوویچ، سرمربی کنونی عمان مجددا در گفت‌وگویی این‌گونه به تمجید و حمایت از یحیی گل‌محمدی پرداخت: «از یحیی به خاطر صحبت‌هایش تشکر می‌کنم. او یکی از کاپیتان‌های من بود و مطمئن هستم که مربی بزرگی خواهد شد.»

در این بین پرسپولیس با این شرایط نه‌چندان خوب روز پنج‌شنبه به مصاف رقیب سنتی خود خواهد رفت و خیلی‌ها اعتقاد دارند که باخت پرسپولیس در دربی، مساوی است با پایان کار گل‌محمدی در پرسپولیس؛ قطعا یحیی این موضوع را می‌داند و تلاش می‌کند که به بهترین نحو ممکن از آخرین فرصت احتمالی‌اش استفاده کند و در این دیدار پیروز شود. در غیر این صورت با توجه به شرایط پرسپولیس و شایعه بازگشت برانکو، امکان دارد دربی آخرین حضور یحیی بر نیمکت سرخ باشد./ایران ورزشی

اخراج قریب الوقوع گل محمدی و بازگشت برانکو

پرسپولیس در حضور بیش از ۶۰ هزار تماشاگر خود در بازی با الدحیل قطر نیاز به پیروزی داشت تا بتواند به مرحله بعدی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۳ صعود کند.اما در کمال ناباوری سرخپوشان در دقایق پایانی بازی با الدحیل پنالتی را توسط گولسیانی خراب کرد و دقایقی بعد گل شکست را دریافت کرد تا شعار بی غیرت از سکوهای استادیوم آزادی خطاب به بازیکنان پرسپولیس شنیده شود.

از آخرین پیروزی پرسپولیس ۶ بازی می‌گذرد و سرخپوشان در ۶ بازی اخیر نتوانسته اند از زمین پیروز بیرون آیند.موقعیت یحیی گل محمدی به عنوان سرمربی پرسپولیس با توجه به نتایج ضعیف اخیر به خطر افتاده است.

از سوی دیگر برانکو ایوانکوویچ نیز که پرسپولیسی ها خاطرات خوشی با او دارند نیز احتمال دارد از تیم ملی عمان جدا شود.چندی پیش نیز صحبت از بازگشت برانکو به پرسپولیس مطرح شده بود اما یحیی گل محمدی با سرخپوشان تا پایان فصل قرارداد دارد و بعید است که این اتفاق رخ دهد.

باید منتظر ماند و دید آیا تغییرات مدیریتی در پرسپولیس رخ می دهد و یا به شکل ناگهانی یحیی گل محمدی از پرسپولیس اخراج می شود.باید منتظر ماند تا ببینیم تصمیم هیات مدیره پرسپولیس چیست./خبر ورزشی

آفرین آقای امپراتور! کاش همه همیشه همین‌طور پخته جواب بدهند/ یحیی آب روی آتش حواشی ریخت!

«عیب می جمله بگفتی هنرش نیز بگو»… همین چند روز قبل بود که از مربیان وطنی خواستیم رفتار مورایس در کنفرانس قبل از بازی را الگو و سرلوحه خود قرار دهند. ما همیشه بیشترین انتقادات را از فوتبالی‌های کشورمان می‌کنیم با این امید که آن‌ها تلنگری بخورند و رفتار خود را اصلاح کنند. اما شمشیرِ نقد دو لبه است، تنبیه و تشویق دو بال پرواز به سمت پیشرفت هستند. همان‌طور که انتقادات به بهتر شدن فضای فوتبال کمک می‌کند، باید کار خوب و درست را هم دید و از آن تقدیر کرد.

یحیی گل‌محمدی در کنفرانس قبل از بازی با هوادار در پاسخ به سوال شایعه حضور برانکو بهترین جواب ممکن را داد: «قطعا شیطنتی وجود داشته است. برای پرسپولیس هیچ‌کس بهتر از برانکو نیست و اگر بدانم او امشب می‌آید، تیم را تحویل می‌دهم تا از فردا مربی‌گری کند. هیچ مشکلی از این بابت ندارم. برخی‌ها نام برانکو را می‌آورند و فکر می‌کنند ناراحت می‌شوم. برانکو استاد من بوده و ما خیلی از موفقیت‌های تیم در سال‌های اخیر را مدیون او هستیم. او بهترین مربی‌ای است که می‌تواند برای پرسپولیس انتخاب شود.»

ما کاری به شیطنت نداریم و با توهم توطئه مخالفیم. بارها هم گفته‌ایم که فوتبالی‌های ما نباید وقت و انرژی خود را صرف دشمن فرضی کنند. ما نمی‌دانیم که آیا شیطنتی وجود داشته یا خبر حضور احتمالی برانکو در ایران درست بوده و با این رفتار مربیان که خبرنگاران را متهم می‌کنند مخالفیم. خبرنگار وظیفه‌اش را انجام می‌دهد و حافظ منافع هیچ‌کس در فوتبال نیست. این‌که مربیان به سوالات گزینشی جواب دهند هم کاری غیرقابل قبول است. یحیی بعد از بازی با الدحیل مرتکب تمام این خطاها شد اما آن را به حساب عصبانیت و استرس بازی می‌گذاریم. او حالا و در آستانه دیدار با هوادار در قبال همان سوال تکراری جواب عاقلانه و پخته‌ای می‌دهد.

فوتبال به این رفتار نیاز دارد. فوتبال به احترام نیاز دارد. نباید گذشته را فراموش کرد. نباید خودبزرگ‌بین بود. همین که یحیی این بار گذشته را فراموش نکرد جای تقدیر دارد. داستان حرف‌های او با نکونام را به یاد دارید؟ مهم نیست پرسپولیس با یحیی فردا چه نتیجه‌ای خواهد گرفت، مهم این است که این حرف‌های امروز آبی بود بر آتش حواشی و یحیی با یک رفتار عاقلانه گزک دست به قول خودش همان دشمنان و شیطنت‌ها نداد!/خبر ورزشی

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار