۱۷:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۶

کلیپ گردشگری و محیط زیست

ویدیو | همه چیز درباره آبشار زیبا و معروف نیاگارا

اولین چیزی که درباره این آبشار شگفت‌انگیز باید بدانید این است که از سه آبشار تشکیل شده است. بنابراین مجموع این سه آبشار را آبشار نیاگارا می‌نامند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،آبشار نیاگارا نامی است که برای بیشتر ما آشناست. بله درست متوجه شدید، همان لفظی که در صحبت‌هایمان استفاده می‌کنیم. از کودکی یاد گرفته‌ایم که نیاگارا بلندترین آبشار جهان است. این حرف تا حدودی درست است. چرا تا حدودی؟ چون بلندترین آبشار جهان، آبشار آنجل است. اما این موضوع از محبوبیت نیاگارا چیزی کم نمی‌کند.

چرا آبشار نیاگارا؟

نیاگارا به چند دلیل محبوب است. اول به خاطر دورنمای زیبا و بی‌مانندی است که دارد. دوم، در میان بیشتر مردم دنیا شناخته شده است. سوم، در فهرست بلندترین آبشارهای دنیا قرار دارد و چهارم این که سرعت حرکت آب‌های آن نسبت به آبشارهای دیگر بیشتر است.

ویدیو | همه چیز درباره آبشار زیبا و معروف نیاگارا

ویدیو | همه چیز درباره آبشار زیبا و معروف نیاگارا

آبشار نیاگارا را بیشتر بشناسیم

این غول آبی در سراسر جهان شناخته شده است؛ اما کمتر کسی پیدا می‌شود که اطلاعات زیادی از آن داشته باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید نصف نیاگارا در کانادا و نصف دیگر آن در امریکا جریان دارد. آبی که در نیاگارا در حال گردش است، از دریاچه ایری می‌آید و به دریاچه انتاریو ریخته می‌شود.

همان طور که قبلا هم گفتیم نیاگارا از مجموع سه آبشار پدید آمده است. این آبشارها نیز با نام‌های نقاب عروس، نعل اسب و آمریکایی شناخته می‌شوند. در میان این سه آبشار، نعل اسب بزرگ‌ترین و نقاب عروس کوچک‌ترین آنهاست.

امروزه بین مقامات کانادا و نیویورک کمی تفاوت نظر وجود دارد. آنها در سال ۱۸۱۹ مرزی را برای اعلام مالکیت آبشار نیاگارا بین خود مشخص کردند. سرعت و حجم زیاد آب باعث تخریب این مرز شده، بنابراین بر سر مالکیت آبشار نعل اسب اختلافاتی صورت گرفته است.

تفریحات آبشار نیاگارا

نیاگارا جایی است که می‌توان به معنای واقعی قدرت و هنرمندی خدا را در آن مشاهده کرد. جایی که موسیقی آن صدای آب و طبیعت است. اینجا می‌توانید آرامش از دست رفته خود را پیدا کنید. اما جاذبه‌های نیاگارا تنها به اینجا محدود نمی‌شود

حقایقی از آبشار نیاگارا

 1. اعداد دقیق و ثابتی از طول و ارتفاع نیاگارا در دسترس نیست.
 2. دو نیروگاه برق از زمان قبل از تقسیم آبشار نیاگارا از آب این آبشار استفاده می‌کنند. این در حالی است که کنترلی بر مصرف برق هیچکدام وجود ندارد و این امر یعنی بی‌خبری از حجم آب استفاده شده نیاگارا!
 3. در نیاگارا لاک‌پشت‌های بسیاری زندگی می‌کنند.
 4. یک سوم آبشار نیاگارا به کانادا تعلق دارد که البته اختلاف نظر زیادی در این زمینه وجود دارد.
 5. بنابر اسناد زمین شناسی این آبشار از عصر یخبندان وجود داشته است.
 6. میزان آب این آبشار تا جایی است که اگر تمام آب آن یخ بزند، پلی از جنس یخ خواهیم داشت.
 7. برخی معتقدند که نام نیاگارا از کلمه Onguiaahra به معنی «تنگه» نشات گرفته است.
 8. قبایل سرخ‌پوست نیاگارا را با نام خدای رعد می‌شناسند؛ چون صدای بسیار بلند و گاهی ترسناکی دارد.
 9. صدای نیاگارا آنقدر بلند است که از فواصل دور قابل شنیدن است. به نظر خیلی‌ها این صدا وحشتناک است.
 10. افراد زیادی از رنگ سبز آبشار می‌گویند که به دلیل فرسایش سنگ‌های بستری آبشار پدید آمده است. طی پژوهش‌های صورت گرفته، هر سال ۳۰ سانتی‌متر از این سنگ‌ها تخریب می‌شوند.
 11. زنی به نام آنی ادسون تیلور اولین بار در سال ۱۹۰۱ میلادی به درون یک بشکه رفت و خواست که بشکه را از بالای آبشار به پایین پرت کنند. وی اولین نفری بود که این کار را انجام داد و زنده ماند. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط