۲۰:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲

کلیپ گردشگری و محیط زیست

ویدیو | نمای دیگر و چشم اندازی دلپذیر از برج زیبای ایفل

در بالاترین طبقه برج ایفل یک آپارتمان مخفی ایجاد شده که متعلق به گوستاو ایفل، طراح برج ایفل است و اکنون به یک موزه برای علاقه مندان تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در بالاترین طبقه برج ایفل در کشور فرانسه، فضایی مرتبط با یک آپارتمان وجود دارد.

برج ایفل کجاست؟

برج تماما فلزی ایفل در شهر پاریس و در شمال غرب «پارک شان دو مارس» (Champ de Mars) قرار دارد و همه‌روزه از گردشگران بسیاری میزبانی می‌کند.

دسترسی به برج ایفل با مترو پاریس به‌سادگی با خط ۶ یا ۹ از ایستگاه «بیر حکیم» (Bir Hakeim) و خط RER C از ایستگاه شان دو مارس-برج ایفل امکان‌پذیر است. خطوط اتوبوس ۳۰، ۴۲، ۶۹، ۷۲، ۸۲ و ۸۶ نیز از نزدیکی برج عبور می‌کنند.

ویدیو | نمای دیگر و چشم اندازی دلپذیر از برج زیبای ایفل

ویدیو | نمای دیگر و چشم اندازی دلپذیر از برج زیبای ایفل

درباره برج ایفل

زمانی که شرکت «گوستاو ایفل» (Gustave Eiffel) معروف‌ترین سازه پاریس را برای نمایشگاه جهانی اکسپو ۱۸۸۹ و صدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخت، بسیاری با دیده شک و تردید به این بنای عظیم آهنی نگاه می‌کردند. قبل از پایان ساخت، برج در مرکز بحث‌های زیادی بود و بزرگ‌ترین نام‌های جهان هنر و ادبیات همچون «شارل گونو» (Charles Gounod)، «گی دو موپاسان» (Guy de Maupassant) و «فرانسوا کوپه» (Francois Coppee) آن را به باد انتقاد گرفتند. گروهی متشکل از ۳۰۰ هنرمند، مجسمه‌ساز، نویسنده و معمار با ارسال طوماری به عضو هیئت نمایشگاه پاریس، از وی درخواست کردند که ساخت برج مسخره‌ را که مانند دودکش سیاه غول‌پیکری بر پاریس مسلط خواهد شد، متوقف کند.

تاریخچه برج ایفل

کار ساخت برج ایفل در ۲۶ ژانویه ۱۸۸۷ میلادی کلید خورد و در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ میلادی در مدت‌زمان بی‌سابقه دو سال و دو ماه و پنج روز به پایان رسید و به‌عنوان یک شاهکار فنی افتتاح شد. این برج نمادی از پیشرفت تکنولوژی در پایان قرن نوزدهم و نمایشی از مهندسی فرانسوی بود که توسط گوستاو ایفل طراحی و ساخته شد و لحظه‌ای تعیین‌کننده در عصر صنعت به حساب می‌آمد.

طرح ساخت برجی به ارتفاع ۳۰۰ متر به‌عنوان بخشی از آماده‌سازی‌ها برای نمایشگاه جهانی ۱۸۸۹ برنامه‌‌ریزی شد. هدف از این امر، بررسی امکان ایجاد یک برج آهنی در پارک شان دو مارس با پایه مربعی، ۱۲۵ متر عرض و ۳۰۰ متر ارتفاع بود. از بین ۱۰۷ پروژه، طرح گوستاو ایفل، کارآفرین، «موریس کوچلین» (Maurice Koechlin) و «امیل نوگویر» (Emile Nouguier)، هر دو مهندس و «استفان ساوستر» (Stephen Sauvestre)، به‌عنوان معمار پذیرفته شد.

امیل نوگویر و موریس کوچلین، دو مهندس ارشد در شرکت ایفل، در ژوئن ۱۸۸۴ میلادی ایده ساخت برج بسیار بلندی را در سر داشتند. قرار بود که این برج مانند ستون بزرگی با چهار ستون از تیرهای مشبک باشد که از پایه جدا بودند و در ادامه به‌وسیله تیرهای فلزی بیشتر در کنار یکدیگر قرار می‌گرفتند. ایفل در ۱۸ سپتامبر ۱۸۸۴ میلادی اقدام به ثبت اختراع سازه جدیدی کرد که به آن‌ها اجازه می‌داد، تکیه‌گاه‌های فلزی و برجی با ارتفاع بیش از ۳۰۰ متر بسازند. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط