۱۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۲

ویدیو | خودتخریبی چیست و چگونه میتوانیم این رفتار را کنترل و ترک کنیم ؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،شمار زیادی از مردم در زندگی باعث شکست خود می‌شوند. آنها دچار خودتخریبی هستند. این مسئله هیچ ارتباطی به هوش ندارد. خودتخریب‌گرها معمولا انسان‌های باهوشی هستند، اما فقط بخش کوچکی از قدرت تفکر خود را ...

ویدیو | خودتخریبی چیست و چگونه میتوانیم این رفتار را کنترل و ترک کنیم ؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،شمار زیادی از مردم در زندگی باعث شکست خود می‌شوند. آنها دچار خودتخریبی هستند. این مسئله هیچ ارتباطی به هوش ندارد. خودتخریب‌گرها معمولا انسان‌های باهوشی هستند، اما فقط بخش کوچکی از قدرت تفکر خود را در جهت فعالیت‌های سازنده به کار می‌گیرند. بیشتر استعداد آنها صرف خنثی کردن فعالیت‌های از پیش برنامه‌ریزی‌شده و در نهایت آماده شدن برای روبه‌رو شدن با شکست می‌شود.

خودتخریبی چیست؟

به طور کلی، خود تخریب گری شامل هر نگرش یا رفتاری است که با ارزش‌های شما مطابقت نداشته و در توانایی شما برای دستیابی به اهداف زندگی‌تان اختلال ایجاد می‌کند. هرازگاهی همه ما کارهایی انجام می‌دهیم که مانع پیشرفت‌مان می‌شوند؛ اما خودتخریبی الگویی از افکار و اعمال است که به‌طور پیوسته مشکل ایجاد کرده و مانع از حرکت به جلو و مواجهه موفقیت‌آمیز با چالش‌ها می‌شود.

خودتخریبی چیست و چگونه میتوانیم این رفتار را کنترل و ترک کنیم ؟

خودتخریبی چیست و چگونه میتوانیم این رفتار را کنترل و ترک کنیم ؟

روانشناسی خودتخریبی

دلایل متعددی وجود دارد که مردم به خود تخریبی روی می‌آورند؛ اما نگاه به این موضوع از منظر روان‌شناختی، به شناخت بهتر این علل کمک می‌کند. ممکن است مردم آگاهانه یا ناآگاهانه دست به اعمال خودتخریب‌گر زده و به دلایل مختلف مانع پیشرفت خود شوند.

این علت‌ها طیف گسترده‌ای از موارد مثل مشکلات دوران کودکی و مشکلاتی که در روابط گذشته افراد وجود دارد را شامل می‌شود. دلایل دیگر این نوع رفتارها شامل اعتمادبه‌نفس پایین، عدم توانایی در مقابله با مشکلات و ناهماهنگی شناختی بوده که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

  • سختی کشیدن در دوران کودکی

بزرگ‌شدن در یک خانواده نابه‌سامان، می‌تواند به وقوع اقدامات مخرب در شما کمک کند. اولین تعامل ما با والدین، بر نحوه ارتباط ما با دیگران اثر می‌گذارد. اثرات تعاملات والدین با ما در این بخش خلاصه نشده و در سایر ابعاد زندگی ما نیز تأثیر می‌گذارد.

  • مشکل در روابط

اگر همسر سابقتان مدام شما را تحقیر می‌کرده، ممکن است همچنان احساس آسیب‌پذیری داشته باشید. مثلا اگر همسر سابقتان معتقد بوده تلاش برای با شما بودن، صرفاً وقت تلف کردن است، ممکن است اکنون که شما در یک رابطه عالی هستید، به شریک عاطفی خود خیانت کنید یا بی‌دلیل از او جدا شوید. این کار را به این دلیل انجام می‌دهید که به اندازه کافی احساس راحتی نداشته یا ترس از آسیب دیدن مجدد دارید.

  • عزت نفس پایین

افرادی که تصور منفی از خود داشته و عزت نفس پایینی دارند، در برابر خود تخریبی به شدت آسیب‌پذیر هستند. آن‌ها به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که باورهای منفی‌ای را که در مورد خودشان دارند تأیید کند. بنابراین، اگر آن‌ها به موفقیت نزدیک شوند، ناراحت می‌شوند.

راه‌های درمان خودتخریبی :

خودکاوی کنید

به احساسات خود اجازه بروز دهید

خودتان را دوست بدارید

مراقبه یا ذهن آگاهی را تمرین کنید

تقویت اعتماد به نفس

از توهم کامل بودن رها شوید

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار