۲۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۲

کلیپ گردشگری و محیط زیست

ویدیو | بازسازی جالب و خبرساز اهرام جیزه مصر

باستان‌شناسان در مصر به‌دنبال بازسازی هرم منکورع، سومین و کوچکترین هرمِ اهرام سه‌گانه جیزه‌ در حومه جنوب غربی قاهره‌ هستند. قدمت مجموعه اهرام جیزه به بیش از چهارهزار سال پیش باز می‌گردد.

لینک های دانلود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،این پروژه که در حال انجام است، هدف بازسازیِ پوشش بیرونی گرانیتی در چهار طرف هرم «مَنقُرَع» را در مشارکتی بین دولت مصر و باستان‌شناسان ژاپنی دنبال می‌کند، که بر اساس آن، نمای این هرم با بلوک‌های اصلی پراکنده در اطراف پایه هرم مرمت می‌شود.

تصاویر منتشر شده کارگران در حال گذاشتن بلوک‌های گرانیتی در پایه هرم، که در کنار ابوالهول و اهرام «خوفو» و «خَفرِع» قرار دارد، هستند. به گفته تیم این پروژه، بلوک‌ها در زلزله‌هایی در هزار سال گذشته جابه‌جا شده‌اند.

هرم مَنقُرَع (منکورع) کوچکترین هرم سه‌گانه مجموعه جیزه، در ابتدا دارای ۱۶ بلوک گرانیتی بود که پوشش بیرونی آن را تشکیل می‌داد، اما امروزه تنها هفت بلوک آن باقی مانده است.

مونیکا هانا یک باستان شناس درباره این پروژه گفت: غیرممکن است. تنها چیزی که از دست رفته بود اضافه کردن کاشی‌کاری به هرم مَنقُرَع بود! چه زمانی می‌خواهیم جلو پوچ بودن مدیریت میراث مصر را بگیریم؟ تمام اصول بین‌المللی درباره نوسازی، چنین مداخلاتی را ممنوع می‌کند.

سایر مفسران ماجرا را به تمسخر کرده و گفتند که تیم این پروژه باید کاغذدیواری و کار رنگ‌آمیزی داشته باشد. برخی دیگر به طنز این پرسش را مطرح کرده‌اند: پروژه راست کردن برج پیزا چه زمانی برنامه‌ریزی می‌شود؟ در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : فرارو

مطالب مرتبط

آخرین اخبار