۱۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۶

وضعیت نگران‌کننده برای استقلال

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،استقلال با وجود اینکه بدون شکست صدرنشین لیگ است، اما چالش‌ها و ایراداتی هم دارد که شاید عدم رفع آن‌ها در ۵ بازی پایانی فصل، برای آبی‌ها دردسرساز شود و به قیمت از دست رفتن قهرمانی تمام شود. تیم فرها...

وضعیت نگران‌کننده برای استقلال

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،استقلال با وجود اینکه بدون شکست صدرنشین لیگ است، اما چالش‌ها و ایراداتی هم دارد که شاید عدم رفع آن‌ها در ۵ بازی پایانی فصل، برای آبی‌ها دردسرساز شود و به قیمت از دست رفتن قهرمانی تمام شود. تیم فرهاد چند هفته‌ای است که رنگ برد را ندیده است. آن‌ها در جام حذفی هم مقابل نساجی در ضربات پنالتی شکست خوردند تا وداع تلخی با این جام در تهران داشته باشند.

مهاجمان تخصصی که گلزنی را فراموش کرده‌اند
در فهرست استقلال ۳ مهاجم تخصصی جای گرفته است؛ رودی ژستد، ارسلان مطهری و آرمان رمضانی. سبک بازی ژستد و رمضانی شبیه به هم بوده و آن‌ها تبحر ویژه‌ای در برتری در نبرد‌های هوایی به واسطه قدوقامت بلند خود دارند و در کنار این دو، مطهری با استفاده از سرعت و چاشنی نفوذ به قلب دفاع رقبا سعی می‌کند تا برای تیمش موقعیت گلزنی خلق کند.

استقلال با ۳۴ گل زده سومین خط حمله برتر را بعد از پرسپولیس و سپاهان دارد، اما این ۳ مهاجم تخصصی روی هم رفته تنها ۷ بار موفق به گلزنی برای تیم‌شان در لیگ بیست‌ویکم شده‌اند تا سهمی حداقلی در آمار گلزنی بالای تیمِ مجیدی داشته باشند.

۱۰ بازی اخیر لیگ برتری و تنها ۳ گل!
مهاجمان استقلال در نیم‌فصل دوم آماری عجیب را از خود به ثبت رسانده‌اند، از اولین بازی استقلال در نیم‌فصل دوم برابر هوادار تا مصاف شب گذشته برابر سپاهان، ۱۰ بازی استقلال در نیم‌فصل دوم لیگ بیست‌ویکم انجام داده و توانسته ۱۰ گل به ثمر برساند که سهم مهاجمان آبی‌پوش تنها ۳ گل بوده است.

ژستد و مطهری ۲ گل از ۳ گل به ثمر رسیده در نیم‌فصل دوم را در همان بازی اول رقم زدند، در مصاف با هوادار و در شب پیروزی ۲ بر یک شاگردان مجیدی، هر دو مهاجم استقلال موفق به گلزنی شدند و دیگر گل مهاجمان استقلال در دربی ۹۸ توسط رودی ژستد به ثبت رسیده است.

فقط یک گل برای مهاجمان تخصصی
استقلال در ۴ دیدار گذشته خود در لیگ برتر و جام حذفی توانسته ۲ بار به گل برسد، یک‌بار در نبرد با پرسپولیس و یک‌بار هم شب گذشته مقابل سپاهان که تنها در مصاف با سرخ‌پوشان رودی ژستد گلزنی کرد تا از آخرین گل یک مهاجم تخصصی استقلال در فصل جاری بیش از ۳۰۹ دقیقه (با احتساب مصاف با نساجی در جام حذفی) گذشته باشد!

آبی‌پوشان در غیاب مهاجمان گلزن خود به لطف درخشش بازیکنانی، چون کوین یامگا، امیرحسین حسین‌زاده، جعفر سلمانی و البته محمد دانشگر که در نقش جهان دومین گل خود در این فصل را به ثمر رساند توانسته‌اند، آمار گل زده‌ای بالا را به ثبت برسانند.

فرشته نجاتی به نام کوین یامگا
فرهاد مجیدی زمانی‌که تصمیم گرفت ستاره فرانسوی را به فهرست تیمش اضافه کند و پافشاری به خرید از باشگاه وایله دانمارک داشت، خیلی‌ها تصور کردند که مجیدی به دنبال یک مدافع راست برای رقابت با وریا غفوری است، اما یامگا که بهترین فصل دوران فوتبالی‌اش را در استقلال می‌گذراند، فراتر از یک دفاع راست در استقلال درخشید و در نقش وینگر و مهاجم آماری خیره‌کننده از خود به جای گذاشته است.

یامگا که قابلیت بازی در چند پست مختلف را دارد، بهترین بازیکن این فصل استقلال از حیث گلزنی و گلسازی بوده، او ۱۰ بار در نقش گلزن درخشیده و ۳ بار هم برای تیم گل ساخته است تا عملکردی فوق‌العاده را از خود به جای بگذارد و در کورس آقای گلی لیگ بیست‌و‌یکم هم قرار داشته باشد.

ستاره فرانسوی البته رکورد خوب گلزنی‌اش را به واسطه تبحر در نواختن ضربات پنالتی دارد. چرا که ۵ گل از ۱۰ گل این فصل یامگا در لباس استقلال از روی نقطه پنالتی بوده تا کوین یامگا تبحر ویژه خود را در گلزنی از روی نقطه پنالتی نشان بدهد.

کوین یامگا هم البته در کنار سایر مهاجمان استقلال به دور از فرم ایده‌آل خود بوده و در ۵ بازی اخیر آبی‌پوشان در لیگ برتر و جام حذفی نتوانسته دروازه رقبا را باز کند و آخرین‌بار در مصاف گل‌گهر، هر دو گل تیمش را از روی نقطه پنالتی به ثمر رسانده است. هر چند که او امید دارد تا با درخشش در ۵ بازی پایانی فصل، کفش طلای لیگ را از چنگ گادوین منشا در بیاورد و عنوان آقای گلی لیگ بیست‌و‌یکم را از آن خود کند.

مصاف با قعرنشین، فرصتی برای ترمیم؟
شاگردان فرهاد مجیدی در هفته بیست‌وششم باید در خانه از شهرخودرو (پدیده) میزبانی کنند، تیمی که در بازی رفت با ۳ گل مغلوب استقلال شد و رودی ژستد و آرمان رمضانی دو مهاجم تخصصی آبی‌ها در آن بازی موفق شده‌اند دروازه حریف مشهدی را باز کنند.

پدیده، شاید بهترین حریف برای ترمیم ایراد خط حمله استقلال در آستانه دیدار‌های سرنوشت‌ساز پایان فصل باشد، تیمی که در قعر جدول برای بقا می‌جنگد و البته آنالیز نمایش‌های اخیر عنابی‌پوشان مشهدی نشان می‌دهد که آن‌ها خط دفاعی پراشتباهی دارند و شاید این بازی می‌تواند یک آزمون بزرگ برای مهاجمان تخصصی استقلال باشد.

در انتظار تدبیر فرهاد
فرهاد مجیدی که خود یک مهاجم تمام‌کننده قهار در فوتبال ایران بود، به نظر می‌رسد باید آیتم‌های ویژه‌ای برای مهاجمان خود طراحی کند تا یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و نگرانی‌های هواداران که ناموفق بودن مهاجمان تخصصی آبی‌پوش در گلزنی است، برطرف شود.

مجیدی که توانسته خط دفاعی قدرتمندی برای آبی‌ها بسازد و برای استقلال یک ساختار دفاعی مطمئن ایجاد کند، حالا ماموریت دارد تا در خط حمله تیمش هم ساختاری قدرت‌مندی را بسازد تا خیال هواداران استقلال آسوده شود و آن‌ها دیگر نگران گل نزدن مهاجمان تیم‌شان نباشند.

انتهای پیام/*

مطالب مرتبط

آخرین اخبار