۱۵:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۰

واگذاری ۱۷۰ همت سهام به تامین اجتماعی در ۱۴۰۳

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳گفت:مقرر شد که بدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شود، بنابراین کمیسیون و مجلس ۱۷۰ هزار میلیارد تومان منابع از طریق سهام شرکت‌های بورسی و غیر بورسی که سوده ده بوده و نه بودجه عمومی را برای این موضوع...

حقوق بازنشستگان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ جزییات آنچه این کمیسیون شفاف سازی بودجه سال آینده و نه افزایش سقف آن می خواند را اعلام کرد.

به گزارزش شاخص آنلاین، رحیم زارع با اشاره به منابع حاصل شده در بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر بدهی دولت به تأمین اجتماعی ۶۵۰ هزار میلیارد تومان است. از سویی دیگر ما در برنامه هفتم توسعه موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را مورد تأکید قرار دادیم. همچنین پیرو نشستی که با مسئولین سازمان تامین اجتماعی داشتیم مقرر شد که بدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شود، بنابراین کمیسیون و مجلس ۱۷۰ هزار میلیارد تومان منابع از طریق سهام شرکت‌های بورسی و غیر بورسی که سوده ده بوده و نه بودجه عمومی را برای این موضوع پیش بینی کرد. ۱۷۰ همت پیش بینی شده در سقف بودجه سال ۱۴۰۳ نبوده است.

وی با بیان اینکه از سویی دیگر ما اقدام به شفاف‌سازی در بودجه کردیم، گفت: منابع یک درصد از افزایش مالیات بر ارزش افزوده براساس پیش بینی سازمان برنامه و بودجه ۵۰ همت بود لذا با بررسی‌هایی که مجلس صورت داد این منابع به ۷۰ همت می‌رسید از این رو مجلس مصوب کرد که منابع حاصل از این بخش صرف موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان شود و ۲۰ همت هم برای خرید دارو پیش بینی شد و موارد دیگر هم با توجه به شفاف‌سازی صورت گرفته افزایش پیدا کرد.

زارع بیان کرد: از سویی دیگر ۴۴ همت براساس مابه التفاوت ۴ میلیارد دلاری که در بحث کالاهای اساسی پیش بینی شده بود نیز شفاف شد و ما این موارد را هم محاسبه کردیم.

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به افزایش حقوق کارمندان از ۱۸ به ۲۰ درصد در بودجه سال آینده ادامه داد: کف حقوق در بودجه سال آینده ۱۰ میلیون تومان منظور شد؛ همچنین حقوق بازنشستگان نیز از ۱۸ درصد به ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد.

زارع ادامه داد: از سویی دیگر وقتی ما دیدیم نرخ تورم با حقوق کارکنان همخوانی ندارد، موضوع فوق العاده خاص برای این اقشار را در بودجه برقرار کردیم؛ بنابراین منابع بودجه را با در نظر گرفتن شفاف سازی، به میزان ۱۰۰ همت افزایش دادیم.

افزایش حقوق بازنشستگان

۲۵ درصد همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کی واریز می شود؟

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منابع عمومی دولت در بودجه ۲۴۶۲ همت بود، گفت: براساس مصوبه تلفیق این منابع به ۲۵۶۲ همت رسید؛ ۶۶ همت این منابع براساس دو مورد شفاف‌سازی بودجه‌ای حاصل شد. البته تبصره هدفمندی یارانه‌ها در بودجه در بخش‌هایی بیش برآوردی داشت و در بخش دیگری در بحث سازمان شهرداری‌ها ۱۸ هزار میلیارد تومان شفاف شد.

زارع با بیان اینکه ۱۰۰ همت در بودجه برای افزایش سرمایه بانک مسکن جهت ساخت مسکن در کشور منظور شد، ادامه داد: همچنین ۱۰ همت اوراق برای تسویه طلب پیمانکاران در بودجه پیش بینی شد.

نماینده مردم «آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان» با بیان اینکه ارائه تسهیلات ازدواج، فرزندآوری و اشتغال در بودجه سال آینده از منابع بانکی قرض الحسنه نظام بانکی تامین شد، بیان کرد: این موضوع به سرجمع منابع بودجه به اصطلاح کاری نداشت.

زارع با بیان اینکه بودجه تدوین شده در مجلس به نفع مردم، اشتغال جوانان، معیشت، مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام (ره) و سلامت بود، ادامه داد: ما نهایت همراهی و همدلی را با دولت داشتیم.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ با اشاره به اظهارات مسئولین سازمان برنامه و بودجه پیرو افزایش سقف بودجه سال ۱۴۰۳، گفت: افزایش سقف بودجه سال ۱۴۰۳ صحت ندارد و مجموعاً شاهد افزایش ۱۰۰ همت سقف بودجه بودیم که این موضوع هم از طریق شفاف‌سازی منابع دولت در بودجه حاصل شد.
پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار