۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷

واکنش وزارت خارجه فرانسه به برگزاری مذاکرات هسته‌ای در وین

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه شنبه شب به وقت تهران درباره مذاکرات هسته‌ای جاری در وین درباره برجام گفت این گفت‌وگوها باید به توافقی برای پایبندی کامل ایران و آمریکا به برجام منجر شود. به گزارش «وبگاه وزارت خارجه فرانسه» سخنگوی دستگاه دیپلماسی...

واکنش وزارت خارجه فرانسه به برگزاری مذاکرات هسته‌ای در وین

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه شنبه شب به وقت تهران درباره مذاکرات هسته‌ای جاری در وین درباره برجام گفت این گفت‌وگوها باید به توافقی برای پایبندی کامل ایران و آمریکا به برجام منجر شود.

به گزارش «وبگاه وزارت خارجه فرانسه» سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه درباره مذاکرات جاری در وین گفت: «همانطور که وزیر خارجه فرانسه سوم آوریل به همتای ایرانی خود یادآوری کرد، فرانسه از آغاز مجدد مذاکرات هسته‌ای در وین استقبال می‌کند. این رایزنی‌ها باید فوراً به حصول توافقی برای [مشخص کردن] اقدامات لازم برای بازگرداندن ایران و ایالات متحده به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای منتهی شوند.»

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه صبح شنبه با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران تلفنی گفت‌وگو کرده است.

وی در این باره گفت: «من از آغاز مجدد گفت‌وگوها درباره موضوع هسته‌ای در وین استقبال کردم. من بر نقش سازنده‌ای که تروئیکای اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) درباره آغاز مجدد چنین گفت‌وگوهایی ایفا کردند،‌ تاکید کرد که این اقدام در ادامه تلاش‌های قاطعی است که فرانسه، آلمان و انگلیس برای حفظ برجام از سال ۲۰۱۷ داشته‌اند.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز عصر شنبه از تماس با همتای فرانسوی خود و توصیه به وی در زمینه اتخاذ موضعی سازنده در قبال برجام خبر داد.

«محمد جود ظریف» وزیر خارجه ایران در توییتی بدین منظور نوشت: «امروز در تماس تلفنی با "ژان ایو لودریان" وزیر امورخارجه فرانسه از او خواستم تا در نشست آینده در وین، موضع سازنده‌ای در قبال برجام نشان دهد. من از فرانسه خواستم تا به تعهدات خود در این توافقنامه احترام بگذارد و اجرای تحریم‌های غیرقانونی اعمالی از جانب ایالات متحده را متوقف کند.»

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران سه شنبه شب در گفت‌وگویی بعد از نشست کمیسیون مشترک برجام اظهار داشت: «حرکت گام به گام نداریم و در یک گام نهایی همه امور انجام می‌شود و مذاکره ما در خصوص گام نهایی است و مذاکره هم در حقیقت گفت‌وگوهای فنی و حقوقی است.»

وی تصریح کرد، ما درباره برجام هیچ مذاکره‌ای نداریم چه برسد به فرابرجام و موضوعات دیگر.

معاون وزیر خارجه بیان کرد: «امیدواریم ظرف روزهای آینده گروه‌های کارشناسی به نتایجی برسند و به صورت مرتب کار گروه‌ها را رصد خواهیم کرد. قرار است روز جمعه کمیسیون مشترک کار این دو کارگروه را بررسی کند. پیشرفت کار را ببینیم و اگر مشکلات و موانع است بررسی کنیم. اگر پیشرفتی وجود ندارد به کار خاتمه می‌دهیم و اگر فردا ببینم طرف‌های مقابل ما در کارگروه‌ها جدی نیستند طبیعی است که اینجا نیامدیم وقت خود را تلف کنیم. عجله‌ای در این امر نداریم و زمانی مذاکرات را جلو می‌بریم که بدانیم در راستای منافع ملی ایران جلو می‌رود.»

افکار

مطالب مرتبط