واکنش خطیب‌زاده به گزارش‌ها درباره آزادسازی پول‌های ایران

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ، در گفتگو با شبکه پرس تی‌وی اعلام کرد برخی گزارش‌های رسانه‌ای درباره مذاکرات میان ایران و کشور‌های عضو برجام نادرست است. او گفت: گزارش‌هایی که از سوی برخی رسانه‌ها در خصوص مذاکرات میان ایران و کشور‌های عضو برجام مطرح می‌شود، دقیق و درست نیست. آنچه در گفتگو‌ها روی آن […]

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ، در گفتگو با شبکه پرس تی‌وی اعلام کرد برخی گزارش‌های رسانه‌ای درباره مذاکرات میان ایران و کشور‌های عضو برجام نادرست است.

او گفت: گزارش‌هایی که از سوی برخی رسانه‌ها در خصوص مذاکرات میان ایران و کشور‌های عضو برجام مطرح می‌شود، دقیق و درست نیست. آنچه در گفتگو‌ها روی آن تاکید شد، تضمین اجرای کامل و موثر تعهدات برجامی از سوی آمریکا و رفع همه تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران پس از خروج آمریکا از برجام بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: ایران آماده است تا در صورت اجرای کامل تعهدات از سوی آمریکا و راستی‌آزمایی آن، اقدامات جبرانی خود را متوقف کند و به تعهدات برجامی خود به طور کامل عمل کند.

خطیب زاده اضافه کرد: هیچ مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا صورت نگرفته و آنچه در خصوص آزادسازی یک میلیارد دلار از پول‌های ایران از سوی آمریکا در ازای توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی در رسانه‌ها منتشر می‌شود، درست نیست.

او گفت: موضع ایران در این رابطه کاملا مشخص است و نیازی به هیچگونه مذاکره و یا طرح گام به گام نیست. تنها یک گام وجود دارد و آن حذف تمامی تحریم‌های غیرقانونی وضع شده علیه ملت ایران است. این آمریکا بود که بدون هیچگونه ملاقات، گفتگو و مشورت با ایران و حتی کشور‌های دوست خود از برجام خارج شد و اکنون نیز هیچ نیازی به این گفتگو‌ها نیست.

این سخنگو در ادامه اعلام کرد: ایران تنها با کشور‌های ۱+۴ و کمیسیون مشترک در وین گفتگو خواهد کرد و چگونگی و محل مذاکره این کشور‌ها با آمریکا، به خودشان برمی گردد. در واقع، هیچ کانالی میان ایران و آمریکا برای مذاکره در خصوص مسئله برداشتن تحریم‌ها وجود ندارد. آنچه ایران در کمیسیون مشترک انجام می‌دهد، رایزنی‌های فنی با دیگر کشور‌های عضو در برجام است تا مطمئن شود که تمامی تحریم‌ها در یک مرحله برداشته می‌شود.

افکار