۱۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱

واکنش ترکیه به انتقادهای روسیه درباره فروش پهپاد به اوکراین

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، به نوشته وبگاه «یوکرین وایر» « مولود چاووش اغلو » وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری در «آتن» پایتخت یونان در پاسخ به انتقادهای روسیه در زمینه فروش پهپادهای «بیرقدار» به اوکراین گفت: «هیچکس نباید از فر...

واکنش ترکیه به انتقادهای روسیه درباره فروش پهپاد به اوکراین

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، به نوشته وبگاه «یوکرین وایر» « مولود چاووش اغلو » وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری در «آتن» پایتخت یونان در پاسخ به انتقادهای روسیه در زمینه فروش پهپادهای «بیرقدار» به اوکراین گفت: «هیچکس نباید از فروش هواپیماهای بدون سرنشین به اوکراین آزرده خاطر شود. این تجارت است. توافق با اوکراین سال‌ها پیش منعقد شد.» وزیر خارجه ترکیه در ادامه گفت، آنکارا نیز در زمینه فروش موشک و سایر تجهیزات از سوی روسیه به سوریه و سایر کشورها هیچگونه دخالتی نکرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه در زمینه شبه جزیره کریمه نیز گفت: «موضع ما در این زمینه به خوبی مشخص است. ما درباره این مسئله با روس‌ها گفت‌وگو می‌کنیم و بر این باوریم که راه حل این مسئله در گروی مذاکرات سیاسی است.»

وزیر خارجه روسیه و سایر مقام‌های این کشور اخیرا نسبت به فروش سلاح به اوکراین از سوی ترکیه و برخی کشورهای دیگر انتقاد کرده بودند.

چندی قبل رسانه‌ها گزارش دادند که ارتش اوکراین برای اولین بار از پهپاد ترکیه‌ای بیرقدار تی بی-۲ برای ماموریت شناسایی در منطقه «دونباس» استفاده کرد. این پرواز در تاریخ ۹ آوریل ۲۰۲۱ انجام و از سوی وزارت دفاع اوکراین تایید شده است.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه چندی قبل در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «اکیداً توصیه می‌کنیم که همکاران ترکیه‌ای ما شرایط را به دقت تجزیه و تحلیل کرده و مانع احساسات نظامی‌گری کی‌یف شوند.»

وی گفت که تشویق اقدامات تهاجمی اوکراین در قبال انضمام کریمه به خاک روسیه به معنای تجاوز به تمامیت ارضی کشور روسیه است و ما امیدواریم آنکارا رویکرد خود را براساس نگرانی‌های مشروع ما تنظیم کند.

ترکیه، به همراه سایر اعضای ناتو از انضمام کریمه در سال ۲۰۱۴ توسط مسکو انتقاد کرد و ترکیه  در سال ۲۰۱۹ نیز هواپیماهای بدون سرنشین به اوکراین فروخت. «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه ماه گذشته در بحبوحه تجمع نیروهای روس در مرزهای خود با اوکراین، متعهد به حمایت از کی‌یف شد.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار