23:18 - 1403/03/27

اقتصادی

وام ودیعه مسکن | مبلغ وام ودیعه مسکن چقدر است / مدارک دریافت وام ودیعه مسکن

آخرین خبر وام ودیعه مسکن را در اندیشه معاصر ببینید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، مستاجران به دلیل نداشتن پول پیش برای کرایه خانه به دریافت وام ودیعه مسکن فکر میکنند مخصوصا حالا که شرایط پیدا کردن خانه به شدت سخت شده است و صاحب خانه ها به دنبال کرایه بالا و رهن زیاد هستند. وام ودیعه مسکن توانسته خیلی از افراد را کمک کند اما خیلی از افراد هم با دیدن سود وام ودیعه مسکن همان موقع پشیمان میشوند که در ادامه به آن پرداخته ایم. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن در سال جدید

در سال جاری دولت پلتفرم‌های متنوعی را برای مدیریت امور مربوط به املاک تاسیس کرده است. برخی از این سامانه‌ها مانند سامانه املاک و اسکان، ثبت‌نام را برای مالکان و مستاجران اجباری کرده‌، درحالی‌که سایر سامانه‌ها، مانند سایت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن، ثبت‌نام را اختیاری قرار داده‌اند.

طبق اطلاعات منتشر شده توسط معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، فرآیند ثبت‌نام برای وام اجاره مسکن در سال گذشته از تاریخ ۲۶ خرداد آغاز و تا ۳۰ آذر ادامه یافت. افرادی که قصد دریافت وام اجاره را دارند، باید مطابق با شرایط مشخص شده در وب‌سایت رسمی tem.mrud.ir عمل کنند تا برای دریافت این وام واجد شرایط شناخته شوند.

وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن

یکی از شرایط وام اجاره مسکن این است که متقاضی باید متاهل یا سرپرست خانواده باشد. همچنین، قرارداد اجاره‌ای که توسط متقاضی ارائه می‌شود باید به صورت رسمی تنظیم شده یا در سامانه ایران املاک ثبت شده و دارای کد رهگیری باشد. تاریخ قرارداد اجاره نیز باید حداکثر تا پایان دوره ثبت‌نام وام ودیعه باشد.

اگر متقاضی، شرایط وام مستاجران را داشته باشد و برای دریافت وام به بانک معرفی شود، باید ظرف مدت دو هفته پس از معرفی به بانک، مدارک لازم را ارائه دهد و ضامن‌های خود را معرفی کند. در صورت عدم انجام این کار، درخواست وام رد خواهد شد.

شرایط وام اجاره مسکن: وضعیت تاهل متقاضی

برای دریافت وام مستاجران در سال ۱۴۰۳، متقاضیان باید مطابق با دستورالعمل‌های مشخص شده توسط دولت عمل کنند. این دستورالعمل‌ها شامل الزامات خاصی برای وضعیت تاهل متقاضیان است.

دولت به دلیل محدودیت‌های بودجه‌ای نمی‌تواند به همه مستاجران، وام ودیعه ارائه دهد. بنابراین متقاضیان متاهل در اولویت دریافت این وام قرار دارند. این امر به این دلیل است که متاهلین به طور کلی نیازهای بیشتری برای مسکن دارند.

طبق مقررات وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان باید متاهل یا سرپرست خانوار باشند تا بتوانند برای وام اجاره مسکن اقدام کنند. افراد مجردی که سرپرست خانوار نیستند، معمولاً واجد شرایط دریافت این وام نیستن..

در عین حال وزارت راه و شهرسازی استثنائاتی را برای برخی از موارد در نظر گرفته است. به عنوان مثال زنان مجرد بالای ۳۵ سال که خودسرپرست هستند و مردانی که پیش از این سرپرست خانوار بوده‌اند اما به دلیل طلاق یا فوت همسر اکنون مجرد هستند، می‌توانند برای دریافت وام مستاجران واجد شرایط باشند./لندو

اقساط وام کمک ودیعه مسکن مستأجران

با فرض پایبندی بانک‌ها به نرخ سود ۱۸ درصد، مستأجران تهرانی که موفق به دریافت وام کمک ودیعه ۲۰۰ میلیون تومانی شود، باید به مدت ۵ سال، ماهانه پنج میلیون و ۷۸ هزار تومان قسط بپردازند و مجموع سود وام آن‌ها حدود ۱۰۵ میلیون تومان خواهد بود.

در کلان‌شهرها، مستأجرانی که وام ۱۵۰ میلیون تومانی ۶۰ ماهه دریافت می‌کنند باید ماهانه حدود سه میلیون و ۸۱۰ هزار تومان قسط بپردازند و مجموع سود پرداختی آن‌ها حدود ۷۸ میلیون تومان است.

همچنین در سایر مناطق شهری، در ازای دریافت کمک ودیعه ۱۰۰ میلیون تومانی باید به مدت ۵ سال، ماهانه حدود ۲ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان قسط بپردازند و مجموع سود پرداختی از سوی آن‌ها حدود ۵۲ میلیون تومان خواهد بود.

در مناطق روستایی نیز که برای اولین بار پرداخت وام ودیعه مسکن در دستور کار قرار گرفته، مستأجران واجد شرایط باید برای وام ۴۰ میلیون تومان، ماهانه اندکی بیش از یک‌میلیون تومان قسط بپردازند و مجموع سود پرداختی آن‌ها حدود ۲۱ میلیون تومان خواهد بود.

در پایان، مستأجرانی که طبق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، وام ودیعه مسکن ۳۰۰ میلیون تومانی دریافت خواهند کرد، ازآنجایی‌که این وام قرض‌الحسنه و با کارمزد ۴ درصد خواهد بود، درمجموع فقط ۲۷ میلیون تومان سود می‌پردازند و اقساط ماهانه آن‌ها از ۵.۵ میلیون تومان در ماه فراتر نمی‌رود./تابناک

سقف وام اجاره مسکن در تهران و شهرستان‌ها

بر اساس آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار،‌ وام ودیعه مسکن مستاجران در سال ۱۴۰۳ از منابع بانکی تا سقف ۸۰ هزار میلیارد تومان اعطا می‌شود و بر اساس آخرین تغییرات، وام اجاره مسکن یا ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۳ از این قرار است؛

کلانشهر تهران: ۲۰۰ میلیون تومان
سایر کلانشهرها (مراکز استان‌ها: ۱۵۰ میلیون تومان
سایر شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر: ۱۰۰ میلیون تومان

وام ودیعه مسکن دانشجویی چقدر است؟

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد که وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. او در خرداد ۱۴۰۳ سقف وام ودیعه مسکن دانشجویی را این‌گونه اعلام کرد: برای ساکنین شهر تهران ۲۰۰ میلیون تومان، شهرهای بزرگ ۱۵۰ میلیون تومان و شهرهای کوچک ۱۰۰ میلیون تومان.

علاوه بر مبلغ وام، شرایط ضامن‌ها هم تغییر کرده است. دانشجویانی که بر اساس مبالغ قدیم درخواست وام ودیعه مسکن دانشجویان را تهیه کرده بودند حالا باید به اداره رفاه دانشگاه مراجعه و درخواست قبلی را رد کنند و درخواست جدیدی به ثبت برسانند. کارشناس حاضر در اداره رفاه آنان را در این زمینه یاری خواهد کرد.

مزایا و معایب این وام چیست؟

دریافت کنندگان این نوع وام از فهرست طرح ملی مسکن خط می‌خورند! این را مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفته و توضیح داده که تمامی متقاضیان از زمان اعلام مصوبه پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن ملزم به دریافت کد رهگیری هستند و در صورتی که کد رهگیری دریافت نکرده باشند، نمی‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

به این ترتیب، دریافت تسهیلات ودیعه مسکن باعث قرمز شدن فرم جیم افراد متقاضی در اقدام ملی مسکن می‌شود. چراکه این طرح ملی در زیرمجموعه مصوبه قانون ساماندهی بازار مسکن می‌گنجد. سبز بودن فرم ج یا فرم جیم یعنی متقاضی و افراد تحت تکفل قبلاً از امکانات دولتی و نهادهای عمومی، زمین و تسهیلات وام مسکن و مسکن دریافت نکرده‌اند و با این ثبت‌نام در تسیهلات ودیعه، فرم ج قرمز می‌شود. چون تسهیلات دولتی می‌گیرند.

همه این اقدامات و تهدیدها به این دلیل است که افراد کمتری برای دریافت این تسهیلات ثبت‌نام کنند تا منابع محدود این وام، جواب مستاجران نیازمند را بدهد./رده

مدارک لازم برای ثبت نام وام مستاجران ۱۴۰۳

مدارک شناسایی مستاجر (شناسنامه – کارت ملی)

اجاره نامه رسمی و ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات (قولنامه مسکن)

اصل شناسنامه مستاجر

اصل کارت ملی مستاجر

اجاره نامه رسمی که دارای کد رهگیری باشد.

گواهی کسر از حقوق مستاجر، سهام عدالت آن و یا مستمری بگیری متقاضی، به همراه شماره حسابی که یارانه نقدی، برای مستاجر، واریز می گردد. (در صورتی که مستاجر هیچکدام از این مدارک را نداشته باشد می بایست سفته ارائه دهد.)

یکی از ضمانت نامه هایی که متقاضیان این وام، می توانند ارائه نمایند گواهی کسر از حقوق می باشد.

گواهی داشتن حقوق مستمری نهاد ها نیز می تواند یک ضمانت برای دریافت وام ودیعه مسکن مستاجران باشد.

داشتن برگ گواهی سهام عدالت جهت ارائه به شعب بانک.

ارائه چک و یا سفته نیز می تواند ضمانت بانکی باشد، اما این دو، در صورتی ضمانت می باشند که مدارکی که پیش از این بیان شد را متقاضی وام، نداشته باشد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط